Wyszukaj produkt

Elicea - (IR)

Escitalopram

tabl. powl.
10 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
X

Elicea - escytalopram (IR)

Wskazania do stosowania

Elicea (escytalopram) jest wskazana w leczeniu następujących zaburzeń:

  • Epizody dużej depresji
  • Zaburzenie lękowe z napadami lęku (lęk paniczny) z agorafobią lub bez agorafobii
  • Fobia społeczna
  • Zaburzenie lękowe uogólnione
  • Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne

Escytalopram należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Jego działanie polega na hamowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny w synapsach nerwowych, co prowadzi do zwiększenia stężenia tego neuroprzekaźnika w szczelinie synaptycznej i nasilenia przekaźnictwa serotoninergicznego w mózgu.

Dawkowanie i sposób podawania

Elicea podaje się doustnie w pojedynczej dawce dobowej. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Nie wykazano bezpieczeństwa stosowania dawek dobowych większych niż 20 mg.

Wskazanie Dawkowanie
Epizody dużej depresji Zwykle 10 mg raz na dobę. W zależności od reakcji pacjenta dawkę można zwiększyć maksymalnie do 20 mg na dobę.
Zaburzenie lękowe z napadami lęku Dawka początkowa 5 mg przez pierwszy tydzień, następnie zwiększenie do 10 mg na dobę. Maksymalnie do 20 mg na dobę.
Fobia społeczna Zwykle 10 mg raz na dobę. Dawka może być zmniejszona do 5 mg lub zwiększona do 20 mg na dobę.
Zaburzenie lękowe uogólnione Dawka początkowa 10 mg raz na dobę. Maksymalnie do 20 mg na dobę.
Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne Dawka początkowa 10 mg raz na dobę. Maksymalnie do 20 mg na dobę.

Dawkowanie należy dostosować indywidualnie, uwzględniając reakcję pacjenta na leczenie. Leczenie powinno trwać co najmniej 6 miesięcy po ustąpieniu objawów w celu utrwalenia odpowiedzi terapeutycznej.

Szczególne grupy pacjentów

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat): Dawka początkowa to 5 mg raz na dobę. W zależności od reakcji pacjenta dawkę można zwiększyć do 10 mg na dobę.

Zaburzenia czynności nerek: U pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek nie jest konieczna modyfikacja dawkowania. Zaleca się ostrożność u pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności nerek.

Zaburzenia czynności wątroby: U pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności wątroby zaleca się stosowanie początkowej dawki 5 mg na dobę przez pierwsze 2 tygodnie leczenia. W zależności od reakcji pacjenta dawkę można zwiększyć do 10 mg na dobę.

Osoby wolno metabolizujące leki z udziałem CYP2C19: Zaleca się dawkę początkową 5 mg na dobę przez pierwsze 2 tygodnie leczenia. W zależności od reakcji pacjenta dawkę można zwiększyć do 10 mg na dobę.

Należy unikać nagłego odstawienia leku. Podczas kończenia leczenia escytalopramem dawkę należy stopniowo zmniejszać przez okres co najmniej 1-2 tygodni, aby uniknąć wystąpienia objawów odstawiennych.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na escytalopram lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Jednoczesne stosowanie z nieselektywnymi, nieodwracalnymi inhibitorami MAO
  • Jednoczesne stosowanie z odwracalnymi inhibitorami MAO-A (np. moklobemid) lub odwracalnym nieselektywnym inhibitorem MAO (linezolid)
  • Wydłużenie odstępu QT lub wrodzony zespół długiego QT
  • Jednoczesne stosowanie z lekami wydłużającymi odstęp QT

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie u dzieci i młodzieży: Escytalopramu nie należy stosować u pacjentów poniżej 18 lat ze względu na zwiększone ryzyko zachowań samobójczych w tej grupie wiekowej.

Ryzyko samobójstwa: Pacjentów należy ściśle monitorować, szczególnie na początku leczenia i po zmianie dawki, ze względu na możliwość wystąpienia myśli i zachowań samobójczych.

Zespół serotoninowy: Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu innych leków o działaniu serotoninergicznym ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego.

Napady drgawkowe: Należy przerwać leczenie escytalopramem u pacjentów, u których wystąpią drgawki po raz pierwszy lub zwiększy się częstość napadów.

Mania/hipomania: Należy zachować ostrożność u pacjentów z manią lub hipomanią w wywiadzie.

Krwawienia: Należy zachować ostrożność u pacjentów przyjmujących jednocześnie leki przeciwzakrzepowe lub wpływające na czynność płytek krwi.

Hiponatremia: Istnieje ryzyko wystąpienia hiponatremii, szczególnie u osób w podeszłym wieku.

Wydłużenie odstępu QT: Należy zachować ostrożność u pacjentów z istniejącym wydłużeniem odstępu QT lub czynnikami ryzyka arytmii.

Interakcje z innymi lekami

Inhibitory CYP2C19: Jednoczesne stosowanie z inhibitorami CYP2C19 (np. omeprazol, esomeprazol, flukonazol, fluwoksamina) może prowadzić do zwiększenia stężenia escytalopramu w osoczu.

Leki metabolizowane przez CYP2D6: Escytalopram może zwiększać stężenie leków metabolizowanych przez CYP2D6 (np. flekainid, propafenon, metoprolol).

Leki serotoninergiczne: Jednoczesne stosowanie z innymi lekami o działaniu serotoninergicznym zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego.

Leki wydłużające odstęp QT: Należy unikać jednoczesnego stosowania z lekami wydłużającymi odstęp QT.

Ciąża i karmienie piersią

Escytalopram nie powinien być stosowany w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Noworodki matek przyjmujących escytalopram w późnym okresie ciąży powinny być obserwowane ze względu na możliwość wystąpienia objawów odstawiennych.

Nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania escytalopramu, ponieważ lek przenika do mleka matki.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (występujące u >1/10 pacjentów) to:

  • Nudności
  • Ból głowy

Często występujące działania niepożądane (1/100 do 1/10 pacjentów) obejmują:

  • Zaburzenia snu (bezsenność, senność)
  • Zawroty głowy
  • Zaburzenia seksualne
  • Zmęczenie
  • Suchość w jamie ustnej
  • Zwiększona potliwość

W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych lub objawów sugerujących zespół serotoninowy należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania mogą obejmować zawroty głowy, drżenie, pobudzenie, senność, zaburzenia rytmu serca i zmiany ciśnienia tętniczego. W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe i podtrzymujące. Nie ma swoistej odtrutki dla escytalopramu.

Właściwości farmakologiczne

Escytalopram jest selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) o wysokim powinowactwie do pierwotnego miejsca wiązania transportera serotoniny. Hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny prowadzi do zwiększenia jej stężenia w szczelinie synaptycznej, co jest odpowiedzialne za działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe leku.

Skład

Substancja czynna: escytalopram (w postaci szczawianu)

Dostępne dawki:

  • 5 mg (6,39 mg escytalopramu szczawianu)
  • 10 mg (12,78 mg escytalopramu szczawianu)
  • 20 mg (25,56 mg escytalopramu szczawianu)

Lek zawiera również substancje pomocnicze, w tym laktozę. Pacjenci z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni przyjmować tego leku.

Warto zapamiętać
  • Escytalopram jest lekiem przeciwdepresyjnym z grupy SSRI, stosowanym w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych.
  • Lek podaje się raz na dobę, a dawkowanie należy dostosować indywidualnie, rozpoczynając od niższych dawek i stopniowo je zwiększając.

Escytalopram jest skutecznym lekiem w leczeniu zaburzeń depresyjnych i lękowych, jednak wymaga ścisłego monitorowania pacjenta, szczególnie na początku terapii. Kluczowe jest dostosowanie dawki do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz uważna obserwacja pod kątem potencjalnych działań niepożądanych.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.