Wyszukaj produkt

EVUSHELD

Tixagevimab + Cilgavimab

inj. [roztw.]
150 mg+ 150 mg
1 fiol 1,5 ml.+ 1 fiol. 1,5 ml
Iniekcje
Rx-z
100%
7500,00

EVUSHELD - Charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

EVUSHELD jest wskazany w dwóch głównych obszarach terapeutycznych związanych z COVID-19:

1. Profilaktyka przedekspozycyjna: Produkt przeznaczony jest dla osób dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat, o masie ciała co najmniej 40 kg, w celu zapobiegania zakażeniu COVID-19 przed ekspozycją na wirusa.

2. Leczenie: EVUSHELD stosuje się w terapii osób dorosłych i młodzieży (od 12 roku życia, o masie ciała minimum 40 kg) z potwierdzonym COVID-19, którzy nie wymagają tlenoterapii, ale są w grupie podwyższonego ryzyka progresji do ciężkiej postaci choroby.

Zastosowanie tego produktu leczniczego w obu wskazaniach ma na celu zmniejszenie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 u osób szczególnie narażonych.

Dawkowanie i sposób podawania

Podawanie EVUSHELD powinno odbywać się w warunkach umożliwiających natychmiastowe leczenie potencjalnych ciężkich reakcji nadwrażliwości, włącznie z anafilaksją. Po podaniu produktu pacjenci powinni być monitorowani zgodnie z lokalnie obowiązującymi praktykami medycznymi.

Wskazanie Dawkowanie Sposób podania
Profilaktyka przedekspozycyjna 150 mg tiksagewimabu + 150 mg cilgawimabu 2 następujące po sobie wstrzyknięcia domięśniowe
Leczenie 300 mg tiksagewimabu + 300 mg cilgawimabu 2 oddzielne, następujące po sobie wstrzyknięcia domięśniowe

Dawkowanie EVUSHELD w zależności od wskazania. W przypadku leczenia, produkt należy podać jak najszybciej po uzyskaniu dodatniego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 i w ciągu 7 dni od wystąpienia pierwszych objawów COVID-19.

Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów w podeszłym wieku, z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Również u młodzieży w wieku 12 lat i starszej, ważącej co najmniej 40 kg, nie jest wymagana modyfikacja dawkowania.

Bezpieczeństwo stosowania i skuteczność EVUSHELD u dzieci poniżej 12 roku życia nie zostały dotychczas ustalone.

Przeciwwskazania

Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania EVUSHELD jest nadwrażliwość na substancje czynne (tiksagewimab i cilgawimab) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w produkcie.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Identyfikowalność: W celu poprawy identyfikowalności biologicznych produktów leczniczych, należy wyraźnie zapisać nazwę i numer serii podawanego produktu.

Reakcje nadwrażliwości: Obserwowano ciężkie reakcje nadwrażliwości, w tym anafilaksję, podczas stosowania przeciwciał monoklonalnych. W przypadku wystąpienia objawów istotnej klinicznie reakcji nadwrażliwości lub anafilaksji, należy natychmiast przerwać podawanie EVUSHELD i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Ryzyko sercowo-naczyniowe: W badaniu PROVENT zaobserwowano zwiększoną częstość występowania poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych u uczestników otrzymujących EVUSHELD w porównaniu do grupy placebo (0,7% vs 0,3%), szczególnie w zakresie incydentów wieńcowych. Przed rozpoczęciem terapii należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka u osób z wysokim ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych lub zakrzepowo-zatorowych.

Małopłytkowość i zaburzenia krzepnięcia: Należy zachować ostrożność podając EVUSHELD pacjentom z małopłytkowością lub zaburzeniami krzepnięcia.

Skuteczność przeciwko wariantom SARS-CoV-2: Skuteczność tiksagewimabu i cilagawimabu przeciwko niektórym krążącym wariantom SARS-CoV-2 ze zmniejszoną wrażliwością w warunkach in-vitro jest nieokreślona. Czas utrzymywania się ochrony dla podwariantów Omikron BA.1, BA.1.1 (BA.1+R346K), BA.4 i BA.5 jest obecnie nieznany.

Czas trwania ochrony: Na podstawie danych klinicznych z badania PROVENT szacuje się, że czas trwania ochrony po podaniu pojedynczej dawki EVUSHELD wynosi co najmniej 6 miesięcy.

Szczepienie przeciw COVID-19: Profilaktyka przedekspozycyjna z wykorzystaniem EVUSHELD nie zastępuje szczepienia przeciw COVID-19 u osób, dla których szczepienie jest zalecane.

Warto zapamiętać
  • EVUSHELD jest skuteczny zarówno w profilaktyce przedekspozycyjnej, jak i w leczeniu COVID-19 u osób z grupy ryzyka.
  • Produkt podaje się w postaci wstrzyknięć domięśniowych, a dawkowanie różni się w zależności od wskazania (profilaktyka vs leczenie).

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji EVUSHELD u ludzi. Ryzyko interakcji jest oceniane jako niskie, ponieważ:

  • Tiksagewimab i cilgawimab nie są metabolizowane przez enzymy wątrobowe ani eliminowane przez nerki.
  • Nie są wydalane przez nerki ani metabolizowane przy udziale enzymów cytochromu P450 (CYP).
  • Interakcje z produktami leczniczymi wydalanymi przez nerki lub będącymi substratami, induktorami lub inhibitorami enzymów CYP są mało prawdopodobne.

Na podstawie modelowania farmakokinetycznego ustalono, że szczepienie przeciwko COVID-19 po podaniu EVUSHELD nie miało klinicznie znaczącego wpływu na klirens produktu. Podobnie, stan obniżonej odporności nie wpływał istotnie na farmakokinetykę EVUSHELD.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Ciąża: Brak wystarczających danych dotyczących stosowania tiksagewimabu i cilgawimabu u kobiet w ciąży. Nie przeprowadzono nieklinicznych badań dotyczących toksycznego wpływu na reprodukcję. Wiadomo, że przeciwciała IgG1 przenikają przez łożysko, więc tiksagewimab i cilgawimab mogą być potencjalnie przekazywane płodowi. Potencjalne korzyści z leczenia lub ryzyko związane z przeniknięciem EVUSHELD do płodu nie są znane. Produkt należy stosować w okresie ciąży tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Karmienie piersią: Nie wiadomo, czy tiksagewimab i cilgawimab przenikają do mleka ludzkiego. Wiadomo jednak, że IgG matki przenika do mleka w pierwszych dniach po porodzie. Biorąc pod uwagę mechanizm działania EVUSHELD (ukierunkowanie na białko kolca wirusa SARS-CoV-2) oraz niskie wchłanianie ogólnoustrojowe przeciwciał po podaniu doustnym, można rozważyć podawanie produktu w okresie karmienia piersią, jeśli jest to klinicznie uzasadnione.

Płodność: Brak danych dotyczących wpływu tiksagewimabu i cilgawimabu na płodność u ludzi. W badaniach na zwierzętach nie oceniano wpływu produktu na płodność samców i samic.

Działania niepożądane

Profil bezpieczeństwa EVUSHELD został oceniony w badaniach klinicznych III fazy, zarówno w kontekście profilaktyki, jak i leczenia COVID-19.

W badaniach dotyczących profilaktyki (dawka 150 mg tiksagewimabu i 150 mg cilgawimabu) najczęstszymi działaniami niepożądanymi były:

  • Reakcje w miejscu wstrzyknięcia (1,3%)
  • Nadwrażliwość (1,0%)

W badaniach dotyczących leczenia (dawka 300 mg tiksagewimabu i 300 mg cilgawimabu) profil bezpieczeństwa był podobny, z najczęstszym działaniem niepożądanym w postaci reakcji w miejscu wstrzyknięcia (2,4%).

Inne obserwowane działania niepożądane obejmowały:

  • Zaburzenia układu immunologicznego: nadwrażliwość (często), w tym wysypka i pokrzywka
  • Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: reakcja związana ze wstrzyknięciem (niezbyt często), obejmująca ból głowy, dreszcze, zaczerwienienie, uczucie dyskomfortu i ból w pobliżu miejsca wstrzyknięcia
  • Urazy, zatrucia i powikłania po zabiegach: reakcje w miejscu wstrzyknięcia (często), w tym ból, rumień, świąd, reakcja i stwardnienie w miejscu wstrzyknięcia

Należy zauważyć, że nie są dostępne dane dotyczące działań niepożądanych u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.

Przedawkowanie

Nie istnieje specyficzne leczenie w przypadku przedawkowania EVUSHELD. W razie przedawkowania zaleca się:

  • Zastosowanie ogólnego leczenia wspomagającego
  • Monitorowanie parametrów życiowych
  • Obserwację stanu klinicznego pacjenta

W badaniach klinicznych podawano domięśniowo dawki do 300 mg tiksagewimabu i cilgawimabu oraz dożylnie dawki do 1500 mg obu substancji bez wystąpienia toksyczności ograniczającej dawkę.

Mechanizm działania

EVUSHELD zawiera dwa rekombinowane ludzkie przeciwciała monoklonalne IgG1κ: tiksagewimab i cilgawimab. Ich mechanizm działania polega na:

  • Równoczesnym wiązaniu się z niezachodzącymi na siebie epitopami domeny wiążącej receptor (RBD) białka kolca wirusa SARS-CoV-2
  • Blokowaniu interakcji białka kolca z ludzkim receptorem ACE2, co zapobiega wnikaniu wirusa do komórek
  • Wiązaniu się z białkiem kolca przy stałej równowagi reakcji dysocjacji o wartości KD = 13,7 pmol (dla kombinacji obu przeciwciał)
  • Blokowaniu wiązania RBD z ludzkim receptorem ACE2 przy wartości IC50 wynoszącej 0,43 nmol (65 ng/mL) dla kombinacji obu przeciwciał

Dodatkowo, przeciwciała te posiadają modyfikacje w regionach Fc, które przedłużają ich okres półtrwania oraz osłabiają funkcję efektorową, zmniejszając potencjalne ryzyko nasilenia choroby zależnego od przeciwciał.

Skład

EVUSHELD składa się z dwóch fiolek:

  • 1 fiolka z tiksagewimabem zawiera 150 mg substancji czynnej w 1,5 ml roztworu (100 mg/ml)
  • 1 fiolka z cilgawimabem zawiera 150 mg substancji czynnej w 1,5 ml roztworu (100 mg/ml)

Tiksagewimab i cilgawimab są wytwarzane w komórkach jajnika chomika chińskiego (CHO) metodą rekombinacji DNA.

EVUSHELD stanowi innowacyjne podejście do profilaktyki i leczenia COVID-19, szczególnie u osób z grup wysokiego ryzyka. Jego unikalna kombinacja dwóch przeciwciał monoklonalnych oferuje potencjalnie skuteczną ochronę przed infekcją SARS-CoV-2 oraz możliwość leczenia wczesnych stadiów choroby. Jednakże, jak w przypadku każdego nowego leku, konieczne jest dalsze monitorowanie jego skuteczności i bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście pojawiających się nowych wariantów wirusa.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.