Wyszukaj produkt

Duexon Pro

Fluticasone propionate + Salmeterol

prosz. do inhal.
250/50 µg/dawkę
1 inhal. (60 dawek)
Wziewnie
Rx
100%
87,34
(1)
12,16
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Duexon Pro
prosz. do inhal.
500/50 µg/dawkę
1 inhal. (60 dawek)
Wziewnie
Rx
100%
104,07
(1)
13,22
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Duexon Pro
prosz. do inhal.
100/50 µg/dawkę
1 inhal. (60 dawek)
Wziewnie
Rx
100%
71,95
(1)
3,20
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.

Wskazania do stosowania

Produkt Duexon Pro jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat w następujących przypadkach:

Astma oskrzelowa

Produkt jest wskazany do systematycznego leczenia astmy oskrzelowej, gdy zalecane jest jednoczesne stosowanie długo działającego β2-mimetyku i wziewnego kortykosteroidu:

  • u pacjentów, u których objawów astmy nie można opanować mimo stosowania kortykosteroidu wziewnego oraz krótko działającego β2-mimetyku stosowanego doraźnie
  • u pacjentów, u których objawy astmy można opanować kortykosteroidem wziewnym i długo działającym β2-mimetykiem

Uwaga: Lek w dawce 50/100 μg/dawkę nie jest przeznaczony do stosowania w przypadku ciężkiej astmy u dorosłych i u dzieci.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

Produkt jest wskazany w objawowym leczeniu pacjentów z POChP z FEV1 <60% wartości należnej (przed podaniem leku rozszerzającego oskrzela), z powtarzającymi się zaostrzeniami w wywiadzie, u których utrzymują się istotne objawy choroby pomimo regularnego leczenia lekami rozszerzającymi oskrzela.

Duexon Pro łączy w sobie działanie długo działającego β2-mimetyku (salmeterol) oraz wziewnego kortykosteroidu (flutykazonu propionian), co pozwala na skuteczne leczenie astmy i POChP u pacjentów wymagających terapii skojarzonej.

Dawkowanie i sposób podawania

Ważne informacje dotyczące stosowania

Pacjenta należy poinformować, że w celu uzyskania optymalnej skuteczności należy stosować lek codziennie, nawet gdy objawy nie występują. Pacjent powinien być regularnie kontrolowany przez lekarza, aby dawka była optymalna i zmieniana tylko na zalecenie lekarza. Należy ustalić najmniejszą dawkę zapewniającą skuteczną kontrolę objawów.

Po uzyskaniu poprawy stanu pacjenta, u którego stosowano najmniejszą dawkę produktu podawanego 2 razy na dobę, należy rozważyć dalsze leczenie produktem zawierającym tylko kortykosteroid wziewny. Alternatywnie, u pacjentów wymagających leczenia długo działającymi β2-mimetykami produkt może być stosowany raz na dobę, jeśli w opinii lekarza pozwoli to na zachowanie odpowiedniej kontroli objawów choroby.

Dawkowanie

Wskazanie Grupa pacjentów Dawkowanie
Astma oskrzelowa Dorośli i młodzież w wieku od 12 lat 1 inhalacja zawierająca 50 μg salmeterolu i 100 μg flutykazonu propionianu 2 razy na dobę
lub 1 inhalacja zawierająca 50 μg salmeterolu i 250 μg flutykazonu propionianu 2 razy na dobę
lub 1 inhalacja zawierająca 50 μg salmeterolu i 500 μg flutykazonu propionianu 2 razy na dobę
POChP Dorośli 1 inhalacja zawierająca 50 μg salmeterolu i 500 μg flutykazonu propionianu 2 razy na dobę

Dawkę produktu ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od stopnia ciężkości choroby, uwzględniając zawartą w produkcie dawkę flutykazonu propionianu. Jeżeli u pacjenta konieczne jest stosowanie leku w dawkach, których podanie nie jest możliwe, należy przepisać odpowiednie dawki β2-agonisty i/lub kortykosteroidu.

Szczególne grupy pacjentów

Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Brak danych dotyczących stosowania produktu u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.

Sposób podawania

Produkt przeznaczony jest wyłącznie do podawania wziewnego. Konieczne jest przeszkolenie pacjenta w zakresie prawidłowego stosowania inhalatora. Stosowanie odbywa się w 3 prostych krokach:

  1. Otworzyć aparat do inhalacji poprzez wciśnięcie czerwonej blokady bezpieczeństwa. Aparat napełnia się przez przesuwanie osłony ustnika, aż do usłyszenia „kliknięcia".
  2. Wykonać wydech. Włożyć ustnik do ust, zamknąć usta wokół ustnika. Wykonać wdech przez inhalator, zachowując równy i głęboki oddech.
  3. Wyjąć inhalator z ust i wstrzymać oddech na około 10 sekund lub tak długo, jak jest to wygodne. Delikatnie wydychać powietrze i zamknąć osłonę inhalatora, aż do usłyszenia „kliknięcia".

Pacjentom należy również zalecić, aby po inhalacji wypłukali usta wodą i wypluli ją i/lub umyli zęby.

Warto zapamiętać
  • Duexon Pro należy stosować codziennie, nawet gdy objawy nie występują, aby uzyskać optymalną skuteczność leczenia.
  • Po każdej inhalacji należy wypłukać usta wodą, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kandydozy jamy ustnej i gardła.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne (salmeterol i flutykazonu propionian) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w produkcie.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Zaostrzenie choroby

Produktu nie należy stosować do leczenia ostrych objawów astmy. W tym celu konieczne jest zastosowanie szybko i krótko działającego leku rozszerzającego oskrzela. Pacjent powinien zawsze mieć przy sobie produkt leczniczy stosowany w łagodzeniu ostrych napadów astmy.

Nie należy rozpoczynać leczenia produktem u pacjentów w czasie zaostrzenia astmy lub gdy nastąpiło znaczące lub ostre pogorszenie przebiegu choroby. W trakcie leczenia mogą wystąpić zaostrzenia choroby podstawowej lub ciężkie objawy niepożądane związane z astmą. Pacjenta należy poinformować, że jeśli po rozpoczęciu stosowania produktu nastąpi pogorszenie objawów astmy lub nie będą one prawidłowo kontrolowane, to należy kontynuować leczenie oraz zasięgnąć porady lekarskiej.

Nagłe i szybko postępujące nasilenie objawów astmy

Jest to stan mogący stanowić zagrożenie życia, dlatego taki pacjent wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Należy rozważyć zwiększenie dawki kortykosteroidów.

Przerwanie leczenia

Nie należy nagle przerywać leczenia produktem u pacjentów chorych na astmę ze względu na ryzyko zaostrzenia choroby. Dawkę należy zmniejszać stopniowo pod kontrolą lekarza. Przerwanie leczenia u pacjentów chorych na POChP może także powodować nasilenie objawów choroby i powinno odbywać się pod nadzorem lekarza.

Ostrożność w przypadku określonych chorób

Produkt należy stosować ostrożnie u pacjentów z:

  • Przebytą lub czynną gruźlicą płuc
  • Grzybiczymi, wirusowymi i innymi zakażeniami dróg oddechowych
  • Ciężkimi zaburzeniami czynności układu krążenia lub zaburzeniami rytmu serca
  • Cukrzycą
  • Nadczynnością tarczycy
  • Nieleczoną hipokaliemią

Działania ogólnoustrojowe kortykosteroidów

Długotrwałe stosowanie dużych dawek kortykosteroidów wziewnych może powodować zahamowanie czynności kory nadnerczy i ostry przełom nadnerczowy. Należy regularnie monitorować czynność kory nadnerczy u pacjentów stosujących duże dawki przez długi okres.

Zapalenie płuc u pacjentów z POChP

U pacjentów z POChP otrzymujących wziewne kortykosteroidy zaobserwowano zwiększenie częstości występowania zapalenia płuc. Lekarze powinni szczególnie wnikliwie obserwować pacjentów z POChP, czy nie rozwija się u nich zapalenie płuc.

Interakcje z innymi lekami

Należy unikać jednoczesnego stosowania z silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. rytonawirem, ketokonazolem), gdyż może to prowadzić do zwiększenia ekspozycji ogólnoustrojowej na flutykazonu propionian i salmeterol.

Stosowanie produktu Duexon Pro wymaga regularnej kontroli lekarskiej oraz ścisłego przestrzegania zaleceń dotyczących dawkowania i sposobu podawania. Szczególną uwagę należy zwrócić na pacjentów z dodatkowymi chorobami oraz monitorowanie potencjalnych działań ogólnoustrojowych kortykosteroidów.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Leki blokujące receptory β-adrenergiczne (β-adrenolityki)

Mogą osłabiać lub antagonizować działanie salmeterolu. Zarówno leki wybiórczo, jak i niewybiórczo blokujące receptory β-adrenergiczne nie powinny być stosowane u pacjentów z astmą, chyba że istnieją inne przyczyny uzasadniające ich zastosowanie.

Inhibitory CYP3A4

Jednoczesne stosowanie z silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. rytonawirem, ketokonazolem, itrakonazolem) może znacznie zwiększać stężenie flutykazonu propionianu i salmeterolu w osoczu. Należy unikać takiego skojarzenia, chyba że korzyść przewyższa zwiększone ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów.

Inne leki β-adrenergiczne

Jednoczesne stosowanie innych produktów leczniczych działających na receptory β-adrenergiczne może potencjalnie spowodować działanie addycyjne.

Leki wywołujące hipokaliemię

Stosowanie β2-agonistów może wywołać potencjalnie ciężką hipokaliemię. Szczególną ostrożność zaleca się w ostrych, ciężkich przypadkach astmy, ponieważ to działanie może być nasilone przez jednoczesne leczenie pochodnymi ksantyny, steroidami i lekami moczopędnymi.

Przy stosowaniu produktu Duexon Pro należy uwzględnić potencjalne interakcje z innymi lekami, szczególnie z β-adrenolitykami i inhibitorami CYP3A4. Konieczne jest monitorowanie pacjenta pod kątem możliwych działań niepożądanych wynikających z interakcji lekowych.

Wpływ na ciążę i laktację

Ciąża

Duża ilość danych (ponad 1000 kobiet w ciąży) wskazuje na brak wywoływania wad rozwojowych lub szkodliwego działania na płód i noworodka związanych z salmeterolem i flutykazonu propionianem. Stosowanie produktu u kobiet w ciąży należy rozważyć wyłącznie wtedy, gdy oczekiwana korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu. U kobiet w ciąży należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę flutykazonu propionianu zapewniającą odpowiednią kontrolę objawów astmy.

Karmienie piersią

Nie wiadomo, czy salmeterol i flutykazonu propionian lub ich metabolity przenikają do mleka kobiecego. Badania wykazały, że salmeterol i flutykazonu propionian oraz ich metabolity przenikają do mleka samic szczurów w okresie laktacji. Nie można wykluczyć ryzyka dla noworodków oraz niemowląt karmionych piersią. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać leczenie produktem, biorąc pod uwagę korzyści dla dziecka wynikające z karmienia piersią oraz korzyści dla matki wynikające z leczenia produktem.

Stosowanie produktu Duexon Pro w czasie ciąży i karmienia piersią wymaga dokładnej oceny stosunku korzyści do ryzyka. Decyzję o stosowaniu leku w tych okresach powinien podjąć lekarz, uwzględniając indywidualną sytuację pacjentki.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Zakażenia i zarażenia pasożytnicze: kandydoza jamy ustnej i gardła, zapalenie płuc (u pacjentów z POChP), zapalenie oskrzeli
  • Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości, objawy ze strony układu oddechowego
  • Zaburzenia endokrynologiczne: zespół Cushinga, zahamowanie czynności kory nadnerczy
  • Zaburzenia metabolizmu: hipokaliemia, hiperglikemia
  • Zaburzenia psychiczne: lęk, zaburzenia snu
  • Zaburzenia układu nerwowego: bóle głowy, drżenia
  • Zaburzenia oka: zaćma, jaskra
  • Zaburzenia serca: kołatanie serca, tachykardia
  • Zaburzenia układu oddechowego: podrażnienie gardła, chrypka, paradoksalny skurcz oskrzeli

Pacjenci stosujący Duexon Pro powinni być świadomi możliwości wystąpienia działań niepożądanych i zgłaszać je lekarzowi. Szczególną uwagę należy zwrócić na objawy mogące świadczyć o zaostrzeniu choroby podstawowej lub wystąpieniu poważnych działań niepożądanych.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania mogą obejmować:

  • Dla salmeterolu: zawroty głowy, wzrost ciśnienia skurczowego krwi, drżenia, ból głowy i tachykardia
  • Dla flutykazonu propionianu: przemijające zahamowanie czynności kory nadnerczy

W przypadku przedawkowania należy monitorować czynność kory nadnerczy i w razie potrzeby zastosować leczenie kortykosteroidami. Może być konieczne uzupełnienie potasu.

W przypadku podejrzenia przedawkowania Duexon Pro należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala. Leczenie przedawkowania powinno być objawowe i podtrzymujące.

Mechanizm działania

Duexon Pro zawiera dwie substancje czynne o różnych mechanizmach działania:

Salmeterol

Jest wybiórczym, długo działającym (12 h) agonistą receptorów β2-adrenergicznych. Powoduje rozszerzenie oskrzeli trwające przynajmniej 12 godzin.

Flutykazonu propionian

Podawany wziewnie wywiera działanie przeciwzapalne w obrębie płuc, co prowadzi do zmniejszenia nasilenia objawów i częstości zaostrzeń astmy oskrzelowej.

Połączenie salmeterolu i flutykazonu propionianu w jednym produkcie pozwala na skuteczne leczenie astmy i POChP poprzez jednoczesne rozszerzenie oskrzeli i działanie przeciwzapalne.

Skład

Duexon Pro dostępny jest w trzech dawkach:

  • 50 μg salmeterolu + 100 μg flutykazonu propionianu na dawkę
  • 50 μg salmeterolu + 250 μg flutykazonu propionianu na dawkę
  • 50 μg salmeterolu + 500 μg flutykazonu propionianu na dawkę

Dawki podane powyżej odnoszą się do dawki nominalnej. Rzeczywista dawka dostarczana (opuszczająca ustnik) może się nieznacznie różnić.

Dostępność różnych dawek pozwala na indywidualne dostosowanie leczenia do potrzeb pacjenta i stopnia zaawansowania choroby.


1) Astma
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Eozynofilowe zapalenie oskrzeli
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną bardzo silnie działającą.
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.