Wyszukaj produkt

Doxar

Doxazosin

tabl.
4 mg
120 szt.
Doustnie
Rx
100%
71,84
30% (1)
19,39
(2)
11,52
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Doxar
tabl.
4 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
23,63
30% (1)
9,10
(2)
6,77
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Doxar
tabl.
2 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
19,00
30% (5)
11,02
(2)
11,29
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Doxar
tabl.
1 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
13,14
30% (5)
8,78
(2)
10,36
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.

Doxar - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Doxar jest wskazany

  • Samoistnego nadciśnienia tętniczego
  • Objawowego łagodnego rozrostu gruczołu krokowego

Dawkowanie i sposób podawania

Samoistne nadciśnienie tętnicze:

Dawkowanie należy dostosować indywidualnie dla każdego pacjenta. Zalecany schemat rozpoczęcia leczenia:

Okres Dawka
Dzień 1-8 1 mg doksazosyny rano
Dzień 9-14 2 mg doksazosyny rano
Następnie Zwiększenie do dawki podtrzymującej

Dawkę początkową 1 mg/dobę należy stosować przez 1-2 tygodnie. Następnie można ją zwiększyć do 2 mg/dobę. W razie potrzeby dawkę dobową można zwiększać do 4 lub 8 mg/dobę. Średnia dawka podtrzymująca wynosi 2-4 mg/dobę. Maksymalna zalecana dawka dobowa to 16 mg.

Łagodny rozrost gruczołu krokowego:

Zalecany schemat rozpoczęcia leczenia:

Okres Dawka
Dzień 1-8 1 mg doksazosyny raz na dobę
Dzień 9-14 2 mg doksazosyny raz na dobę
Następnie Zwiększenie do dawki podtrzymującej

W zależności od indywidualnych parametrów urodynamicznych i nasilenia objawów dawkę można zwiększyć do 2, 4 lub 8 mg/dobę z zachowaniem 1-2 tygodniowych odstępów. Maksymalna dawka dobowa wynosi 8 mg doksazosyny.

Dawkowanie u pacjentów w podeszłym wieku: Można zastosować powyższe schematy dawkowania. Dawka powinna być możliwie jak najmniejsza, a jej zwiększanie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.

Dawkowanie u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek: Nie ma potrzeby zmiany dawkowania. Dawka powinna być możliwie jak najmniejsza, a jej zwiększanie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.

Dawkowanie u pacjentów z zaburzoną czynnością wątroby: Należy zachować szczególną ostrożność. Brak doświadczeń klinicznych u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

Stosowanie u dzieci i młodzieży: Nie zaleca się stosowania u osób poniżej 18 lat ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.

Przeciwwskazania

Stosowanie doksazosyny jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną, pochodne chinazoliny lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Niedociśnienie ortostatyczne w wywiadzie
  • Łagodny rozrost gruczołu krokowego z jednoczesnym przekrwieniem górnych dróg moczowych, przewlekłym zakażeniem dróg moczowych lub kamicą pęcherza moczowego
  • Karmienie piersią
  • Niedociśnienie tętnicze (tylko dla wskazania: łagodny rozrost gruczołu krokowego)

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego należy wykluczyć raka tego narządu. Na początku leczenia i po zwiększaniu dawki zaleca się regularne pomiary ciśnienia tętniczego ze względu na ryzyko niedociśnienia ortostatycznego.

Należy zachować ostrożność u pacjentów z ciężkimi chorobami serca, takimi jak obrzęk płuc spowodowany zwężeniem aorty lub zastawki dwudzielnej, niewydolność serca przy wysokiej pojemności wyrzutowej, prawokomorowa niewydolność serca czy lewokomorowa niewydolność serca z niskim ciśnieniem napełniania.

Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Nie zaleca się stosowania u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

Podczas jednoczesnego stosowania z inhibitorami PDE-5 (np. sildenafil) należy zachować ostrożność ze względu na ryzyko objawowego niedociśnienia.

Przed operacją usunięcia zaćmy należy poinformować chirurga o przyjmowaniu leków α-adrenolitycznych ze względu na ryzyko śródoperacyjnego zespołu wiotkiej tęczówki.

Warto zapamiętać
  • Doxar może powodować niedociśnienie ortostatyczne, szczególnie na początku leczenia
  • Przed rozpoczęciem leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego należy wykluczyć raka prostaty

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Działanie obniżające ciśnienie tętnicze mogą nasilać inne leki hipotensyjne, leki rozszerzające naczynia, azotany oraz inhibitory PDE-5. Działanie to mogą osłabiać NLPZ, estrogeny i leki sympatykomimetyczne.

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z lekami wpływającymi na metabolizm wątrobowy, np. cymetydyną. Doksazosyna może osłabiać działanie dopaminy, efedryny, fenylefryny i innych leków presyjnych na ciśnienie krwi.

Wpływ na ciążę i laktację

Bezpieczeństwo stosowania doksazosyny w ciąży nie zostało ustalone. Lek należy stosować tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko. Stosowanie podczas karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Zawroty głowy, bóle głowy, senność
  • Niedociśnienie, niedociśnienie ortostatyczne
  • Kołatanie serca, tachykardia
  • Zakażenia dróg oddechowych i moczowych
  • Bóle brzucha, niestrawność, suchość w ustach, nudności
  • Osłabienie, ból w klatce piersiowej, obrzęki obwodowe

Rzadziej mogą wystąpić zaburzenia psychiczne, zaburzenia widzenia, zaburzenia czynności wątroby, impotencja i inne.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania prowadzącego do hipotonii, należy ułożyć pacjenta na plecach z uniesionymi nogami. W razie potrzeby można zastosować uzupełnienie płynów, płukanie żołądka lub leki wazopresyjne. Ze względu na wysoki stopień wiązania z białkami osocza, dializa jest nieskuteczna.

Mechanizm działania

Doksazosyna działa poprzez selektywne i kompetycyjne blokowanie postsynaptycznych receptorów α1-adrenergicznych. Prowadzi to do zmniejszenia oporu obwodowego i w konsekwencji do obniżenia ciśnienia tętniczego.

Skład

Substancja czynna: doksazosyna. Jedna tabletka zawiera 1 mg, 2 mg lub 4 mg doksazosyny.

Doxar jest skutecznym lekiem w leczeniu nadciśnienia tętniczego i objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Wymaga jednak ostrożnego stosowania, szczególnie na początku terapii, ze względu na ryzyko niedociśnienia ortostatycznego. Kluczowe jest indywidualne dostosowanie dawki i ścisłe monitorowanie pacjenta, zwłaszcza w przypadku współistniejących chorób sercowo-naczyniowych lub zaburzeń czynności wątroby.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Doxar

Wskazania wg ChPL

Wskazania pozarejestracyjne: Przewlekła choroba nerek u dzieci do 18 rż.
2) Przerost gruczołu krokowego
3) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia
5) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Doxar

Wskazania wg ChPL

Wskazania pozarejestracyjne: Przewlekła choroba nerek u dzieci do 18 rż.; neurogenna dysfunkcja pęcherza u dzieci do 18 rż.; nieneurogenna dysfunkcja pęcherza u dzieci do 18 rż.

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.