Wyszukaj produkt

Dovprela

Pretomanide

tabl.
200 mg
26 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
16382,09
(1)
bezpł.

Dovprela - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Dovprela jest wskazana do stosowania w skojarzeniu z bedakiliną i linezolidem u dorosłych w leczeniu gruźlicy płuc o rozszerzonej oporności na leki (XDR-TB) lub wielolekoopornej (MDR-TB) nietolerującej leczenia lub niereagującej na leczenie. Należy uwzględnić oficjalne wytyczne dotyczące właściwego stosowania leków przeciwbakteryjnych.

Leczenie pretomanidem powinien rozpoczynać i nadzorować lekarz doświadczony w leczeniu gruźlicy wielolekoopornej. Lek należy podawać w ramach leczenia bezpośrednio nadzorowanego (DOT) lub zgodnie z lokalną praktyką.

Dawkowanie i sposób podawania

Zalecana dawka to 200 mg (1 tabletka) pretomanidu raz na dobę przez 26 tygodni. U pacjentów bez odpowiedniej odpowiedzi po 26 tygodniach można rozważyć wydłużenie leczenia, oceniając każdy przypadek indywidualnie.

Pretomanid należy podawać wyłącznie w skojarzeniu z:

  • Bedakiliną (400 mg raz/dobę przez 2 tygodnie, następnie 200 mg 3x/tydzień przez łącznie 26 tygodni)
  • Linezolidem (1200 mg/dobę doustnie przez maksymalnie 26 tygodni)

Należy zapoznać się z drukami informacyjnymi bedakiliny i linezolidu w celu uzyskania dodatkowych informacji o ich stosowaniu.

Schemat dawkowania skojarzonego leczenia pretomanidem, bedakiliną i linezolidem
Lek Dawkowanie Czas trwania leczenia
Pretomanid 200 mg raz na dobę 26 tygodni
Bedakilina 400 mg raz na dobę przez 2 tygodnie, następnie 200 mg 3x/tydzień 26 tygodni
Linezolid 1200 mg raz na dobę Do 26 tygodni

Pretomanid należy przyjmować doustnie z posiłkiem. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.

Modyfikacja dawkowania

W przypadku przerwania stosowania bedakiliny lub pretomanidu należy przerwać cały schemat leczenia skojarzonego. Jeśli linezolid zostanie odstawiony w ciągu pierwszych 4 tygodni, należy przerwać cały schemat. Po 4 tygodniach można kontynuować leczenie samą bedakiliną i pretomanidem.

Pominięte dawki pretomanidu i bedakiliny należy przyjąć na końcu leczenia. Nie należy uzupełniać pominiętych dawek linezolidu.

Szczególne grupy pacjentów

Pacjenci w podeszłym wieku: Ograniczone dane kliniczne. Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności.

Zaburzenia czynności wątroby: Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności.

Zaburzenia czynności nerek: Nie zaleca się stosowania. Brak danych.

Dzieci i młodzież: Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności. Brak danych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, inne nitroimidazole lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Hepatotoksyczność

Podczas stosowania schematu leczenia może wystąpić hepatotoksyczność. Należy monitorować parametry czynności wątroby (AlAT, AspAT, fosfataza zasadowa, bilirubina) na początku leczenia, co tydzień przez pierwszy miesiąc, co 2 tygodnie w drugim miesiącu, a następnie raz w miesiącu. Należy unikać alkoholu i innych hepatotoksycznych produktów. W razie objawów zaburzeń czynności wątroby należy przerwać leczenie.

Mielosupresja

U pacjentów otrzymujących linezolid należy monitorować morfologię krwi na początku leczenia, po 2 tygodniach, a następnie co miesiąc. W przypadku niedokrwistości, leukopenii lub małopłytkowości należy rozważyć przerwanie stosowania lub zmniejszenie dawki linezolidu.

Neuropatia obwodowa

Neuropatia obwodowa związana z linezolidem jest zwykle odwracalna po przerwaniu stosowania lub zmniejszeniu dawki. Po poprawie można rozważyć ponowne włączenie linezolidu w mniejszej dawce.

Zaburzenia widzenia

Pacjentów należy monitorować pod kątem objawów dotyczących wzroku. W razie wystąpienia zaburzeń widzenia należy przerwać stosowanie linezolidu i przeprowadzić badanie okulistyczne.

Kwasica mleczanowa

W przypadku nawracających nudności lub wymiotów należy ocenić stężenie wodorowęglanu i kwasu mlekowego oraz rozważyć przerwanie stosowania linezolidu.

Wydłużenie odstępu QT

Należy wykonać EKG przed rozpoczęciem leczenia i co najmniej raz w miesiącu podczas terapii. Należy monitorować stężenie elektrolitów. W przypadku istotnego wydłużenia odstępu QT należy przerwać leczenie całym schematem.

Dovprela zawiera laktozę i mniej niż 1 mmol sodu na tabletkę.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Należy unikać jednoczesnego stosowania z umiarkowanymi lub silnymi induktorami CYP3A4 (np. efawirenz, ryfampicyna) ze względu na możliwość zmniejszenia skuteczności pretomanidu.

Pretomanid może zwiększać stężenie substratów OAT3, OATP1B3, P-gp i BCRP. Należy monitorować pacjentów pod kątem działań niepożądanych tych leków.

Pretomanid może zmniejszać skuteczność substratów CYP2C8, 2C9 i 2C19.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża: Ograniczone dane. Stosować tylko jeśli korzyść przewyższa ryzyko.

Karmienie piersią: Nie wiadomo czy przenika do mleka. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub leczenia.

Płodność: Brak danych u ludzi. U szczurów obserwowano zmniejszoną płodność samców.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Nudności (36%)
  • Wymioty (28%)
  • Zwiększenie aktywności transaminaz (21%)
  • Neuropatia obwodowa (81%)
  • Niedokrwistość (37%)

Inne częste działania niepożądane obejmują: ból głowy, zaburzenia smaku, zawroty głowy, zaburzenia wzroku, ból brzucha, niestrawność, trądzik, świąd, wysypka, ból mięśniowo-szkieletowy.

Przedawkowanie

Brak doświadczenia z ostrym przedawkowaniem. W razie przedawkowania należy monitorować parametry życiowe i EKG oraz zastosować leczenie objawowe.

Właściwości farmakologiczne

Mechanizm działania obejmuje hamowanie syntezy lipidów ściany komórkowej prątków w warunkach tlenowych oraz generowanie reaktywnych form tlenu w warunkach beztlenowych. Wymagana jest aktywacja przez nitroreduktazę prątkową zależną od deazaflawiny (F420).

Skład

Jedna tabletka zawiera 200 mg pretomanidu.

Warto zapamiętać

Kluczowe informacje:

  • Dovprela stosuje się wyłącznie w skojarzeniu z bedakiliną i linezolidem w leczeniu XDR-TB lub MDR-TB
  • Schemat leczenia trwa 26 tygodni, z możliwością wydłużenia w razie braku odpowiedniej odpowiedzi


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.