Wyszukaj produkt

Divigel 0,1%

Estradiol hemihydrate

żel
1 mg/g
28 sasz. 1 g
Na skórę
Rx
100%
41,35
30% (1)
24,91
(2)
bezpł.
Divigel 0,1%
żel
0,5 mg/0,5 g
28 sasz. 0,5 g
Na skórę
Rx
100%
31,81
30% (1)
23,59
(2)
bezpł.

Divigel 0,1% - informacje dla lekarza

Wskazania

Divigel 0,1% jest wskazany w:

  • Hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) w leczeniu objawowym niedoboru estrogenów u kobiet z menopauzą naturalną lub sztuczną
  • Profilaktyce osteoporozy u kobiet w okresie pomenopauzalnym o wysokim ryzyku przyszłych złamań, u których występuje nietolerancja lub przeciwwskazania do stosowania innych produktów leczniczych stosowanych w zapobieganiu osteoporozie

Należy pamiętać, że doświadczenia w leczeniu kobiet powyżej 65 lat są ograniczone.

Dawkowanie i sposób podawania

Divigel 0,1% podaje się na skórę. Preparat może być stosowany w leczeniu ciągłym lub cyklicznym.

Dawka początkowa Modyfikacja dawki
1,0 mg estradiolu (1,0 g żelu)/dobę Po 2-3 cyklach możliwa modyfikacja do 0,5-1,5 g/dobę (0,5-1,5 mg estradiolu/dobę)

Dawkę produktu nakłada się raz na dobę na skórę dolnego odcinka tułowia lub prawego/lewego uda naprzemiennie. Powierzchnia nakładania powinna być 1-2 razy większa od powierzchni dłoni. Po nałożeniu żel należy pozostawić do wyschnięcia przez kilka minut. Miejsca nałożenia żelu nie należy myć przez 1 godzinę.

Przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania do stosowania Divigelu 0,1% obejmują:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Rozpoznanie, występowanie w przeszłości lub podejrzenie raka piersi
  • Rozpoznanie lub podejrzenie nowotworów estrogenozależnych (np. rak trzonu macicy)
  • Niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych
  • Nieleczony rozrost błony śluzowej trzonu macicy
  • Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (obecnie lub w wywiadzie)
  • Rozpoznane zaburzenia związane z trombofilią
  • Czynne lub niedawno przebyte zaburzenia zakrzepowo-zatorowe tętnic
  • Ostra choroba wątroby lub choroba wątroby w wywiadzie do czasu normalizacji parametrów czynności wątroby
  • Porfiria

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem lub wznowieniem HTZ należy zebrać pełny wywiad lekarski i rodzinny. Badanie fizykalne powinno uwzględniać ocenę miednicy mniejszej i piersi. W trakcie leczenia zaleca się regularne badania kontrolne dostosowane indywidualnie do pacjentki.

Należy poinformować pacjentkę o konieczności zgłaszania wszelkich zmian w piersiach. Badania diagnostyczne, w tym mammografię, należy wykonywać zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami badań przesiewowych.

Stany wymagające ścisłego monitorowania w trakcie HTZ obejmują m.in.: mięśniaki macicy, endometriozę, czynniki ryzyka zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, czynniki ryzyka nowotworów estrogenozależnych, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia czynności wątroby, cukrzycę, kamicę żółciową, migrenę, toczeń rumieniowaty układowy, padaczkę, astmę, otosklerozę.

Interakcje

Metabolizm estrogenów może być nasilony przez jednoczesne stosowanie induktorów enzymów cytochromu P450, takich jak:

  • Leki przeciwpadaczkowe (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina)
  • Leki przeciwinfekcyjne (np. ryfampicyna, ryfabutyna, newirapina, efawirenz)
  • Preparaty ziołowe zawierające ziele dziurawca zwyczajnego

Rytonawir i nelfinawir, mimo że są silnymi inhibitorami, wykazują działanie indukujące enzymy przy jednoczesnym podawaniu ze steroidami płciowymi.

Ciąża i laktacja

Stosowanie Divigelu 0,1% jest przeciwwskazane w ciąży i podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (>10% pacjentek) to:

  • Reakcje w miejscu podania
  • Ból piersi

Inne częste działania niepożądane obejmują: krwawienia z dróg rodnych, bóle głowy, nudności, zwiększenie masy ciała, obrzęki.

Stosowanie HTZ wiąże się ze zwiększonym ryzykiem:

  • Raka piersi
  • Raka endometrium
  • Raka jajnika
  • Żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej
  • Choroby wieńcowej
  • Udaru niedokrwiennego mózgu

Przedawkowanie

Przedawkowanie po podaniu przezskórnym jest mało prawdopodobne. Ewentualne objawy przedawkowania to: nudności, bóle głowy, krwawienie z dróg rodnych. Leczenie objawowe, brak swoistego antidotum.

Warto zapamiętać
  • Divigel 0,1% jest wskazany w leczeniu objawów menopauzy oraz profilaktyce osteoporozy pomenopauzalnej
  • Preparat podaje się przezskórnie raz na dobę, co pozwala uniknąć efektu pierwszego przejścia przez wątrobę

Mechanizm działania

Substancja czynna Divigelu 0,1%, syntetyczny 17β-estradiol, jest chemicznie i biologicznie identyczny z endogennym ludzkim estradiolem. Uzupełnia on zmniejszone wytwarzanie estrogenów u kobiet po menopauzie, łagodząc objawy menopauzalne i przeciwdziałając utracie gęstości kości.

Skuteczność kliniczna w leczeniu objawów menopauzy jest porównywalna z estrogenem podawanym doustnie. Złagodzenie objawów uzyskuje się w pierwszych tygodniach leczenia.

Skład

1 saszetka 0,5 g żelu zawiera 0,5 mg estradiolu w postaci estradiolu półwodnego.

1 saszetka 1,0 g żelu zawiera 1,0 mg estradiolu w postaci estradiolu półwodnego.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Divigel 0,1%

Wskazania wg ChPL

Wskazania pozarejestracyjne: Transseksualizm (F64.0)
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.

Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lukrecja (glycyrrhizina) w cukierkach, tabletkach wykrztuśnych i innych produktach prowadzi do nadmiernej utraty potasu przez organizm, prowadzącej do hipokaliemii. Diuretyk pętlowy zwiększa wydalanie jonów potasowych, chlorkowych, magnezowych, wapniowych i fosforanowych, co może powodować osłabienie, kurcze i bóle mięśni, porażenia, zaburzenia przewodzenia i rytmu serca oraz zatrzymanie krążenia. Hipokaliemia powoduje zwiększenie toksycznego działania glikozydów naparstnicy na mięsień sercowy (potas współzawodniczy z naparstnicą o miejsce wiązania z enzymem warunkującym działanie pompy sodowo-potasowej. Interakcja lukrecja-naparstnica może powodować bradykardię, blok zatokowo-przedsionkowy, częstoskurcz przedsionkowy z blokiem i częstoskurcz węzłowy.
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.