Wyszukaj produkt

Dipperam HCT

Amlodipine + Valsartan + Hydrochlorothiazide

tabl. powl.
10/160/12,5 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
21,50
30% (1)
6,45
(2)
bezpł.
Dipperam HCT
tabl. powl.
5/160/12,5 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
21,50
30% (1)
6,45
(2)
bezpł.
Dipperam HCT
tabl. powl.
10/160/25 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
21,50
30% (1)
6,45
(2)
bezpł.

Wskazania

Produkt leczniczy Dipperam HCT jest wskazany w leczeniu samoistnego nadciśnienia tętniczego u dorosłych pacjentów, u których ciśnienie tętnicze jest odpowiednio kontrolowane za pomocą amlodypiny, walsartanu i hydrochlorotiazydu (HCT) podawanych jako trzy osobne produkty lecznicze lub jako dwa produkty lecznicze, z których jeden zawiera dwie substancje czynne, a drugi zawiera pozostałą substancję czynną.

Produkt ten stanowi terapię zastępczą dla pacjentów już leczonych poszczególnymi składnikami.

Dawkowanie

Zalecana dawka produktu Dipperam HCT to 1 tabletka raz na dobę, najlepiej przyjmowana rano. Przed zmianą terapii na Dipperam HCT ciśnienie tętnicze pacjenta powinno być odpowiednio kontrolowane ustabilizowanymi dawkami poszczególnych substancji czynnych przyjmowanych w tym samym czasie.

Dawkę produktu Dipperam HCT należy ustalać na podstawie dawek poszczególnych składników produktu złożonego stosowanych bezpośrednio przed zmianą leczenia.

Maksymalna zalecana dawka produktu Dipperam HCT wynosi 10 mg + 320 mg + 25 mg.

Grupa pacjentów Zalecenia dotyczące dawkowania
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek Przeciwwskazany u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (GFR <30 ml/min/1,73 m2). Nie jest konieczna modyfikacja dawki początkowej u pacjentów z lekkimi do umiarkowanych zaburzeniami czynności nerek.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby Przeciwwskazany u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. U pacjentów z lekkimi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby bez zastoju żółci maksymalna zalecana dawka walsartanu wynosi 80 mg.
Pacjenci w podeszłym wieku (≥65 lat) Zalecana ostrożność, w tym częstsze kontrolowanie ciśnienia tętniczego. Należy zastosować najmniejszą dostępną dawkę amlodypiny jako składnika złożonego produktu.
Dzieci i młodzież Produkt nie ma zastosowania u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat) we wskazaniu samoistne nadciśnienie tętnicze.

Tabletki należy połykać w całości popijając wodą, każdego dnia o tej samej porze, najlepiej rano. Produkt można przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od posiłków.

Przeciwwskazania

Stosowanie produktu Dipperam HCT jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancje czynne, inne pochodne sulfonamidów, pochodne dihydropirydyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Drugi i trzeci trymestr ciąży
  • Ciężkie zaburzenia czynności wątroby, marskość żółciowa wątroby lub zastój żółci
  • Ciężkie zaburzenia czynności nerek (GFR <30 ml/min/1,73 m2), bezmocz i dializoterapia
  • Jednoczesne stosowanie z produktami zawierającymi aliskiren u pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniem czynności nerek (GFR <60 ml/min/1,73 m2)
  • Oporna na leczenie hipokaliemia, hiponatremia, hiperkalcemia i objawowa hiperurykemia
  • Ciężkie niedociśnienie tętnicze
  • Wstrząs (w tym wstrząs kardiogenny)
  • Zwężenie drogi odpływu z lewej komory (np. kardiomiopatia przerostowa zawężająca i stenoza aortalna wysokiego stopnia)
  • Hemodynamicznie niestabilna niewydolność serca po ostrym zawale mięśnia sercowego

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Pacjenci z niedoborem sodu i/lub z hipowolemią

U pacjentów z niedoborem sodu i/lub z hipowolemią (np. otrzymujących duże dawki leków moczopędnych) może wystąpić objawowe niedociśnienie tętnicze po rozpoczęciu stosowania produktu Dipperam HCT. Zaleca się wyrównanie tych niedoborów przed rozpoczęciem leczenia.

Zmiany stężenia elektrolitów w surowicy

Należy okresowo kontrolować stężenie elektrolitów, zwłaszcza potasu, sodu i magnezu w surowicy w celu wykrycia możliwych zaburzeń równowagi elektrolitowej.

Zaburzenia czynności nerek

Tiazydowe leki moczopędne mogą wywołać azotemię u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Zaleca się okresowe kontrolowanie stężenia elektrolitów, kreatyniny i kwasu moczowego u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Przeszczepienie nerki

Brak doświadczenia dotyczącego bezpieczeństwa stosowania produktu Dipperam HCT u pacjentów po niedawno przebytym przeszczepieniu nerki.

Zaburzenia czynności wątroby

Walsartan jest wydalany głównie w postaci niezmienionej z żółcią. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby wydłużony jest okres półtrwania amlodypiny. Należy zachować ostrożność stosując produkt u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.

Obrzęk naczynioruchowy

U pacjentów leczonych walsartanem opisywano obrzęk naczynioruchowy. W przypadku wystąpienia obrzęku naczynioruchowego należy natychmiast przerwać stosowanie produktu Dipperam HCT.

Niewydolność serca i choroba niedokrwienna serca

U pacjentów z niewydolnością serca i chorobą niedokrwienną serca zaleca się zachowanie ostrożności, szczególnie gdy produkt stosowany jest w maksymalnej dawce.

Pierwotny hiperaldosteronizm

Pacjenci z pierwotnym hiperaldosteronizmem nie powinni być leczeni walsartanem. Nie zaleca się stosowania produktu Dipperam HCT u tych pacjentów.

Nieczerniakowe nowotwory złośliwe skóry

Zaobserwowano zwiększone ryzyko nieczerniakowych nowotworów złośliwych skóry związane ze stosowaniem wzrastających dawek hydrochlorotiazydu. Należy poinformować pacjentów o ryzyku i zalecić regularne sprawdzanie skóry.

Ciąża

Nie należy rozpoczynać stosowania produktu Dipperam HCT w czasie ciąży. Jeśli podczas leczenia zostanie stwierdzona ciąża, należy jak najszybciej przerwać stosowanie produktu.

Warto zapamiętać:

  • Produkt Dipperam HCT łączy 3 substancje czynne o uzupełniających się mechanizmach działania przeciwnadciśnieniowego
  • Przed rozpoczęciem stosowania produktu należy wyrównać ewentualne niedobory sodu i płynów u pacjenta

Interakcje

Należy zachować ostrożność stosując produkt Dipperam HCT jednocześnie z następującymi lekami:

  • Inhibitory CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol, rytonawir) - mogą zwiększać ekspozycję na amlodypinę
  • Induktory CYP3A4 (np. ryfampicyna, ziele dziurawca) - mogą zmniejszać stężenie amlodypiny w osoczu
  • Symwastatyna - jednoczesne stosowanie z amlodypiną zwiększa ekspozycję na symwastatynę
  • NLPZ - mogą osłabiać działanie przeciwnadciśnieniowe produktu i zwiększać ryzyko pogorszenia czynności nerek
  • Lit - może dojść do zwiększenia stężenia litu w surowicy i nasilenia jego toksyczności
  • Leki wpływające na stężenie potasu w surowicy (np. inne leki moczopędne, kortykosteroidy, leki przeczyszczające)
  • Leki przeciwcukrzycowe (insulina i doustne leki przeciwcukrzycowe) - może być konieczne dostosowanie dawki

Należy unikać jednoczesnego stosowania produktu Dipperam HCT z aliskirenem u pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniami czynności nerek.

Ciąża i karmienie piersią

Stosowanie produktu Dipperam HCT jest przeciwwskazane w II i III trymestrze ciąży. Nie zaleca się stosowania w I trymestrze ciąży.

Nie zaleca się stosowania produktu w okresie karmienia piersią. Jeśli stosowanie jest konieczne, należy rozważyć przerwanie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem produktu Dipperam HCT to:

  • Hipokaliemia
  • Zawroty głowy
  • Ból głowy
  • Niedociśnienie tętnicze
  • Niestrawność
  • Częstomocz
  • Zmęczenie
  • Obrzęk

W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych należy przerwać stosowanie produktu i skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Głównym objawem przedawkowania jest znaczne niedociśnienie tętnicze. W przypadku wystąpienia objawowego niedociśnienia należy zastosować leczenie podtrzymujące. Nie ma swoistego antidotum dla produktu Dipperam HCT.

Właściwości farmakologiczne

Dipperam HCT zawiera trzy substancje czynne o uzupełniających się mechanizmach działania przeciwnadciśnieniowego:

  • Amlodypina - antagonista kanału wapniowego
  • Walsartan - antagonista receptora angiotensyny II
  • Hydrochlorotiazyd - tiazydowy lek moczopędny

Połączenie tych substancji zapewnia dodatkowy efekt przeciwnadciśnieniowy w porównaniu do monoterapii.

Produkt Dipperam HCT stanowi skuteczną opcję terapeutyczną dla pacjentów z nadciśnieniem tętniczym wymagających leczenia skojarzonego. Należy jednak pamiętać o konieczności ścisłego monitorowania pacjentów, zwłaszcza pod kątem zaburzeń elektrolitowych i czynności nerek.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Dipperam HCT

Wskazania wg ChPL

Wskazania pozarejestracyjne: Nadciśnienie tętnicze u osób dorosłych, w przypadkach innych niż określono w ChPL
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.

Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.