Wyszukaj produkt

Dicloabak®

Diclofenac sodium

krople do oczu [roztw.]
1 mg/ml
1 but. 10 ml
Na spojówkę oka
Rx
100%
21,49
(1)
3,20
(2)
bezpł.

Dicloabak® - Krople do oczu z diklofenakiem sodowym

Wskazania do stosowania

Dicloabak® jest wskazany w następujących przypadkach:

  • Hamowanie zwężenia źrenicy podczas operacji zaćmy
  • Zapobieganie stanom zapalnym w operacjach zaćmy i przedniego odcinka oka
  • Zwalczanie bólu gałki ocznej po zabiegu keratektomii fotorefrakcyjnej w ciągu pierwszych 24 godzin po operacji

Lek wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn. Jest to preparat bez środków konserwujących, dostarczany w wielodawkowej butelce z systemem filtracji membranowej (0,2 μm) chroniącym przed skażeniem mikrobiologicznym.

Dawkowanie i sposób podawania

Wskazanie Dawkowanie przed zabiegiem Dawkowanie po zabiegu
Hamowanie zwężenia źrenicy (zaćma) 1 kropla do 5 razy w ciągu 3h przed operacją -
Zapobieganie zapaleniu (zaćma, przedni odcinek oka) 1 kropla do 5 razy w ciągu 3h przed operacją 1 kropla 3 razy bezpośrednio po operacji, następnie 3-5 razy/dobę
Zwalczanie bólu (keratektomia fotorefrakcyjna) 2 krople w ciągu godziny przed operacją 2 krople w ciągu godziny po operacji, następnie 4 krople w ciągu 24h

Nie zaleca się stosowania leku dłużej niż 4 tygodnie. U osób starszych nie jest konieczne dostosowanie dawkowania. Brak danych dotyczących stosowania u dzieci.

Sposób podawania

Dicloabak® to lek do stosowania do oczu. Należy poinstruować pacjenta, aby:

  • Dokładnie umył ręce przed aplikacją
  • Nie dotykał oka lub powiek końcówką kroplomierza
  • Zamknął butelkę po użyciu

W przypadku jednoczesnego stosowania innych kropli do oczu, należy zachować 15-minutowy odstęp między aplikacjami, aby uniknąć rozcieńczenia substancji czynnych.

Przeciwwskazania

Stosowanie Dicloabak® jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na diklofenak sodowy lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Uczulenie, pokrzywka, ostry nieżyt nosa lub astma w wywiadzie wywołane przez doustne stosowanie diklofenaku sodowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), w tym aspiryny

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Uwaga: Leku nie wolno wstrzykiwać ani połykać. Nie należy podawać we wstrzyknięciach około- i dogałkowych.

Należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach:

  • Pacjenci z astmą, przewlekłym nieżytem nosa, zapaleniem zatok lub polipami nosa - zwiększone ryzyko reakcji alergicznych
  • Pacjenci z predyspozycją do krwawień lub stosujący leki wydłużające czas krwawienia
  • Pacjenci z zaburzeniami rogówki lub po skomplikowanych zabiegach okulistycznych

Lek może maskować objawy zakażenia oka. W przypadku współistniejącego zakażenia należy rozważyć jednoczesne stosowanie leków przeciwbakteryjnych.

Długotrwałe stosowanie może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie rogówki, ścieńczenie rogówki, owrzodzenie czy perforacja.

Warto zapamiętać
  • Dicloabak® może opóźniać gojenie się rogówki, co zwiększa ryzyko infekcji
  • U pacjentów z astmą lub alergią na NLPZ istnieje zwiększone ryzyko reakcji nadwrażliwości

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji Dicloabak® z innymi lekami. Należy jednak zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu innych preparatów okulistycznych.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Ciąża: Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u kobiet w ciąży. Lek powinien być stosowany tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne, w najmniejszej skutecznej dawce i przez jak najkrótszy czas.

Karmienie piersią: Ze względu na ograniczone wchłanianie ogólnoustrojowe, Dicloabak® może być stosowany w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane obejmują:

  • Uczucie pieczenia w oku po zakropleniu
  • Zaburzenia widzenia po zakropleniu
  • Przekrwienie spojówek
  • Alergiczne zapalenie spojówek
  • Obrzęk powiek

Rzadziej występują poważniejsze powikłania, takie jak punkcikowate zapalenie rogówki, ścieńczenie rogówki czy owrzodzenie rogówki. Szczególnie narażeni są pacjenci stosujący kortykosteroidy, z reumatoidalnym zapaleniem stawów lub po skomplikowanych zabiegach okulistycznych.

W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości (świąd, zaczerwienienie, duszność, napad astmy) należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Właściwości farmakologiczne

Dicloabak® zawiera diklofenak sodowy w stężeniu 1 mg/ml. Substancja ta jest inhibitorem syntetazy prostaglandynowej, co odpowiada za jej działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Preparat nie zawiera środków konserwujących, co zmniejsza ryzyko reakcji alergicznych i podrażnień.

Dicloabak® jest skutecznym lekiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym do stosowania okulistycznego, szczególnie w okresie okołooperacyjnym. Wymaga jednak ostrożnego stosowania, zwłaszcza u pacjentów z grupy ryzyka, ze względu na możliwość wystąpienia poważnych działań niepożądanych dotyczących rogówki.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Dicloabak®

Wskazania wg ChPL

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.