Wyszukaj produkt

Diclac® LipoGel

Diclofenac sodium

żel
10 mg/g
1 tuba 50 g
Na skórę
OTC
100%
18,79
Diclac® LipoGel
żel
10 mg/g
1 tuba 100 g
Na skórę
OTC
100%
30,50

Diclac® LipoGel - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Diclac® LipoGel jest wskazany do miejscowego leczenia następujących stanów:

  • Stany zapalne, bóle i obrzęki pourazowe kończyn (np. skręcenia, stłuczenia, przeciążenia)
  • Bóle stawów obwodowych i stawów kręgosłupa
  • Stany zapalne tkanek miękkich (np. zapalenie ścięgna, tzw. "łokieć tenisisty")
  • Ograniczone i łagodne postacie zapalenia stawów

Preparat wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwobrzękowe przy aplikacji miejscowej na skórę w okolicy zmian chorobowych.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Dawkowanie Częstotliwość Sposób aplikacji
Dorośli i młodzież powyżej 14 lat 2-4 g żelu (wielkość od owocu wiśni do orzecha włoskiego) 3-4 razy na dobę Delikatnie wcierać w skórę

Ilość żelu należy dostosować do wielkości leczonego obszaru (2-4 g wystarcza na powierzchnię 400-800 cm2).

Czas trwania leczenia:

  • Nadwyrężenia i reumatyzm tkanki miękkiej: do 14 dni bez konsultacji lekarskiej
  • Ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów (dorośli powyżej 18 lat): do 21 dni bez konsultacji lekarskiej

Zaleca się kontrolę lekarską po 7 dniach stosowania w przypadku braku skuteczności lub nasilenia objawów.

Stosowanie u dzieci i młodzieży: Brak wystarczających danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u osób poniżej 14 roku życia. U młodzieży powyżej 14 lat, w przypadku konieczności stosowania dłużej niż 7 dni lub pogorszenia objawów, należy skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie u osób w podeszłym wieku: Dawkowanie jak u osób dorosłych.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na diklofenak lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Pacjenci, u których ASA lub inne NLPZ wywołują napady astmy, pokrzywkę lub ostre zapalenie błony śluzowej nosa
  • III trymestr ciąży
  • Dzieci poniżej 12 roku życia

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Mimo że ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych przy stosowaniu miejscowym jest niewielkie, należy zachować ostrożność przy aplikacji na duże powierzchnie skóry przez długi czas. W takich przypadkach należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi diklofenaku w postaci do stosowania ogólnego.

Preparat należy stosować wyłącznie na nieuszkodzoną, zdrową skórę. Unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Nie stosować opatrunków okluzyjnych. Nie przyjmować doustnie.

Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie są znane interakcje przy stosowaniu miejscowym preparatu Diclac® LipoGel.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Ciąża: Ze względu na brak odpowiednich danych, nie zaleca się stosowania w okresie ciąży. Stosowanie w III trymestrze jest przeciwwskazane ze względu na ryzyko zahamowania czynności skurczowej macicy i/lub przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego Botalla u płodu.

Karmienie piersią: Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią. W przypadku konieczności zastosowania, należy unikać aplikacji na piersi, duże powierzchnie skóry oraz długotrwałego stosowania.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane obejmują:

  • Często: zapalenie skóry (w tym kontaktowe), wysypka, rumień, wyprysk, świąd
  • Rzadko: pęcherzowe zapalenie skóry
  • Bardzo rzadko: wysypka krostkowa, nadwrażliwość (w tym pokrzywka), obrzęk naczynioruchowy, astma oskrzelowa, reakcja nadwrażliwości na światło

Przedawkowanie

Przedawkowanie przy stosowaniu zewnętrznym jest mało prawdopodobne. W przypadku nieumyślnego spożycia (1 tuba 100 g zawiera 1000 mg diklofenaku sodowego) mogą wystąpić objawy podobne do przedawkowania diklofenaku w tabletkach. Należy zastosować leczenie objawowe i podtrzymujące, rozważyć opróżnienie żołądka i podanie węgla aktywowanego.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Diclac® LipoGel jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) do stosowania miejscowego. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntetazy prostaglandynowej. Wodno-alkoholowe podłoże zapewnia działanie łagodzące i chłodzące. Preparat wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe przy minimalnej absorpcji ogólnoustrojowej.

Skład

Substancja czynna: 1 g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego.

Warto zapamiętać
  • Diclac® LipoGel jest skuteczny w miejscowym leczeniu stanów zapalnych, bólu i obrzęków pourazowych
  • Preparat należy stosować 3-4 razy dziennie, maksymalnie przez 14-21 dni bez konsultacji lekarskiej

Diclac® LipoGel stanowi skuteczną opcję terapeutyczną w miejscowym leczeniu dolegliwości bólowych i zapalnych układu mięśniowo-szkieletowego. Jego stosowanie wiąże się z niskim ryzykiem działań ogólnoustrojowych, co czyni go bezpiecznym wyborem w terapii ambulatoryjnej. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu zaleceń dotyczących czasu stosowania i kontroli lekarskiej w przypadku braku poprawy lub nasilenia objawów.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.