Diaril®
Glimepiride
Glibetic 2 mg - charakterystyka leku dla lekarzy
Wskazania
Glibetic 2 mg stosuje się w leczeniu cukrzycy typu 2 u pacjentów dorosłych, gdy sama dieta, ćwiczenia fizyczne oraz redukcja masy ciała nie zapewniają wystarczającej kontroli glikemii.
Lek jest przeznaczony do farmakoterapii cukrzycy typu 2 jako uzupełnienie modyfikacji stylu życia, gdy te okazują się niewystarczające.
Dawkowanie i sposób podawania
Podstawą skutecznego leczenia cukrzycy jest właściwa dieta, regularna aktywność fizyczna oraz systematyczna kontrola glikemii. Doustne leki przeciwcukrzycowe lub insulina nie są w pełni skuteczne bez przestrzegania zaleceń dietetycznych przez pacjenta.
Dawkowanie ustala się indywidualnie na podstawie wyników badań stężenia glukozy we krwi i moczu:
Dawka początkowa | Dawka podtrzymująca | Dawka maksymalna |
---|---|---|
1 mg/dobę | 1-4 mg/dobę | 6 mg/dobę |
Tabela 1. Schemat dawkowania glimepirydu
Dawkę należy stopniowo zwiększać co 1-2 tygodnie w oparciu o wyniki kontroli glikemii. Zazwyczaj pojedyncza dawka dobowa jest wystarczająca. Lek zaleca się przyjmować krótko przed lub w trakcie śniadania, ewentualnie przed pierwszym głównym posiłkiem dnia.
W przypadku niezadowalającej kontroli glikemii przy maksymalnej dawce metforminy, można rozważyć terapię skojarzoną z glimepirydem, rozpoczynając od małych dawek. Podobnie, przy braku skuteczności monoterapii glimepirydem w maksymalnej dawce, można rozważyć dołączenie insuliny.
Dawkowanie glimepirydu wymaga indywidualnego dostosowania i stopniowego zwiększania pod kontrolą glikemii. Możliwe jest łączenie z metforminą lub insuliną w celu intensyfikacji leczenia.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na glimepiryd, inne pochodne sulfonylomocznika lub sulfonamidy
- Cukrzyca typu 1
- Śpiączka cukrzycowa
- Kwasica ketonowa
- Ciężkie zaburzenia czynności nerek lub wątroby (konieczne leczenie insuliną)
Glimepiryd jest przeciwwskazany w cukrzycy typu 1, ostrych powikłaniach cukrzycy oraz ciężkich zaburzeniach funkcji nerek i wątroby.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyko hipoglikemii. Objawy hipoglikemii mogą obejmować:
- Objawy neurologiczne: bóle głowy, zaburzenia koncentracji, senność, dezorientacja, zaburzenia mowy i widzenia, drgawki
- Objawy wegetatywne: pocenie się, niepokój, tachykardia, wzrost ciśnienia tętniczego
- Objawy ciężkiej hipoglikemii mogą przypominać udar mózgu
Czynniki zwiększające ryzyko hipoglikemii to m.in.: nieregularne przyjmowanie posiłków, intensywny wysiłek fizyczny, spożywanie alkoholu, zaburzenia czynności nerek i wątroby, interakcje lekowe.
Konieczne jest regularne monitorowanie glikemii, czynności wątroby oraz morfologii krwi w trakcie leczenia. W sytuacjach stresowych może być wskazana czasowa zamiana na insulinę.
Stosowanie glimepirydu wymaga ścisłego monitorowania pacjenta pod kątem ryzyka hipoglikemii oraz regularnej kontroli parametrów laboratoryjnych.
Interakcje lekowe
Glimepiryd jest metabolizowany przez izoenzym CYP2C9. Leki indukujące (np. ryfampicyna) lub hamujące (np. flukonazol) CYP2C9 mogą wpływać na jego metabolizm.
Nasilenie działania hipoglikemizującego mogą powodować m.in.:
- Insulina i doustne leki przeciwcukrzycowe
- Inhibitory ACE
- Leki przeciwzapalne (np. fenylobutazon)
- Leki przeciwkrzepliwe pochodne kumaryny
- Niektóre antybiotyki (chloramfenikol, tetracykliny, chinolony)
Osłabienie działania hipoglikemizującego mogą powodować m.in.:
- Glikokortykosteroidy
- Diuretyki tiazydowe
- Leki tarczycowe
- Barbiturany
- Ryfampicyna
Liczne interakcje lekowe mogą wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo stosowania glimepirydu, co wymaga ostrożności przy politerapii.
Ciąża i laktacja
Stosowanie glimepirydu w ciąży jest przeciwwskazane ze względu na ryzyko teratogenne związane z hipoglikemią. U kobiet planujących ciążę lub w ciąży należy zastosować insulinę. Glimepiryd przenika do mleka matki, dlatego jest przeciwwskazany podczas karmienia piersią.
Glimepiryd nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią ze względów bezpieczeństwa.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane obejmują:
- Hipoglikemia (częstość: rzadko)
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nudności, wymioty, biegunka (częstość: bardzo rzadko)
- Zaburzenia wątroby: wzrost enzymów wątrobowych (częstość: nieznana)
- Reakcje skórne: świąd, wysypka (częstość: nieznana)
- Zaburzenia hematologiczne: trombocytopenia, leukopenia (częstość: rzadko)
Profil działań niepożądanych glimepirydu obejmuje głównie ryzyko hipoglikemii oraz rzadkie zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, wątroby i układu krwiotwórczego.
Warto zapamiętać
- Glimepiryd jest lekiem z grupy pochodnych sulfonylomocznika stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2
- Głównym działaniem niepożądanym jest ryzyko hipoglikemii, wymagające ścisłego monitorowania pacjenta
Mechanizm działania
Glimepiryd jest doustnym lekiem hipoglikemizującym z grupy pochodnych sulfonylomocznika. Jego działanie polega głównie na stymulacji wydzielania insuliny przez komórki β trzustki poprzez zwiększenie ich wrażliwości na glukozę. Dodatkowo wykazuje działanie pozatrzustkowe.
Glimepiryd działa poprzez stymulację wydzielania insuliny endogennej, co odróżnia go od leków zwiększających wrażliwość tkanek na insulinę.
Postać farmaceutyczna
Glibetic 2 mg jest dostępny w postaci tabletek zawierających 2 mg substancji czynnej - glimepirydu. Lek występuje również w dawkach 1 mg, 3 mg i 4 mg.
Różne dostępne dawki umożliwiają indywidualne dostosowanie terapii do potrzeb pacjenta.