Diaprel® MR
Gliclazide
Diaprel® MR - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Diaprel MR jest wskazany w leczeniu cukrzycy typu 2 u dorosłych pacjentów, u których sama dieta, ćwiczenia fizyczne i redukcja masy ciała nie wystarczają do uzyskania prawidłowej kontroli glikemii.
Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie Diaprel MR należy dostosować indywidualnie, w zależności od odpowiedzi metabolicznej pacjenta (stężenie glukozy we krwi, HbA1c).
Postać leku | Dawka dobowa | Sposób podawania |
---|---|---|
Tabletki 30 mg | 1-4 tabletki (30-120 mg) | Jednorazowo, podczas śniadania |
Tabletki 60 mg | 1-4 tabletki (60-240 mg) | Jednorazowo, podczas śniadania |
Tabletki należy połykać w całości, nie rozgryzać ani nie dzielić. W przypadku pominięcia dawki nie należy jej zwiększać następnego dnia.
Dawka początkowa: Zalecana dawka początkowa wynosi 30 mg/dobę. Jeśli kontrola glikemii jest zadowalająca, dawkę tę można stosować jako leczenie podtrzymujące. W przypadku niedostatecznej kontroli glikemii, dawkę można stopniowo zwiększać do 60 mg, 90 mg lub maksymalnie 120 mg/dobę, w odstępach co najmniej miesięcznych.
Zamiana z innych leków przeciwcukrzycowych: Przy zamianie innego doustnego leku przeciwcukrzycowego na Diaprel MR nie jest konieczny okres przejściowy. Należy rozpocząć od dawki 30 mg i dostosowywać ją w zależności od odpowiedzi glikemicznej pacjenta.
Pacjenci w podeszłym wieku: Stosować takie same zasady dawkowania jak u pacjentów poniżej 65 lat.
Zaburzenia czynności nerek: U pacjentów z łagodną i umiarkowaną niewydolnością nerek stosować takie same zasady dawkowania jak u pacjentów z prawidłową czynnością nerek, przy ścisłej obserwacji.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na gliklazyd lub inne pochodne sulfonylomocznika, sulfonamidy
- Cukrzyca typu 1
- Śpiączka cukrzycowa, kwasica ketonowa
- Ciężka niewydolność nerek lub wątroby
- Leczenie mikonazolem
- Okres karmienia piersią
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Ryzyko hipoglikemii: Leczenie należy stosować tylko u pacjentów regularnie odżywiających się. Ważne jest regularne spożywanie węglowodanów ze względu na zwiększone ryzyko hipoglikemii przy opóźnionych posiłkach. Czynniki zwiększające ryzyko hipoglikemii to m.in. niedożywienie, nieregularne posiłki, niewydolność nerek lub wątroby, interakcje lekowe.
Niewydolność nerek i wątroby: U pacjentów z niewydolnością wątroby lub ciężką niewydolnością nerek farmakokinetyka i farmakodynamika gliklazydu może być zmieniona, co może prowadzić do przedłużonej hipoglikemii.
Informowanie pacjenta: Należy wyjaśnić pacjentowi ryzyko hipoglikemii, jej objawy, leczenie i czynniki predysponujące. Pacjent powinien być poinformowany o znaczeniu diety, regularnych ćwiczeń i monitorowania glikemii.
Zaburzenia stężenia glukozy: U pacjentów leczonych jednocześnie fluorochinolonami należy monitorować glikemię ze względu na ryzyko hipoglikemii lub hiperglikemii.
Niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej: U pacjentów z tym niedoborem należy zachować ostrożność ze względu na ryzyko niedokrwistości hemolitycznej.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Leki zwiększające ryzyko hipoglikemii: mikonazol (przeciwwskazany), fenylbutazon, alkohol, inne leki przeciwcukrzycowe, beta-adrenolityki, flukonazol, inhibitory ACE, antagoniści receptora H2, IMAO, sulfonamidy, NLPZ.
Leki zwiększające glikemię: danazol, chlorpromazyna, glikokortykosteroidy, beta-2-mimetyki, preparaty zawierające dziurawiec.
Leki przeciwzakrzepowe: Możliwe nasilenie działania przeciwzakrzepowego - może być konieczna modyfikacja dawki antykoagulantu.
Ciąża i laktacja
Stosowanie w ciąży niezalecane ze względu na brak wystarczających danych. W okresie ciąży zaleca się stosowanie insuliny. Karmienie piersią jest przeciwwskazane podczas leczenia gliklazydem.
Działania niepożądane
Najczęstszym działaniem niepożądanym jest hipoglikemia. Inne możliwe działania niepożądane to:
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka)
- Reakcje skórne (wysypka, świąd, pokrzywka)
- Zaburzenia hematologiczne (niedokrwistość, leukopenia, małopłytkowość)
- Zaburzenia wątroby (zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zapalenie wątroby)
- Zaburzenia widzenia
Przedawkowanie
Przedawkowanie może prowadzić do ciężkiej hipoglikemii wymagającej natychmiastowej interwencji medycznej i hospitalizacji. Leczenie polega na podaniu glukozy dożylnie i ścisłym monitorowaniu pacjenta.
Właściwości farmakologiczne
Gliklazyd jest pochodną sulfonylomocznika o działaniu hipoglikemizującym. Zmniejsza stężenie glukozy we krwi poprzez stymulację wydzielania insuliny przez komórki beta trzustki. Wykazuje również korzystny wpływ na układ naczyniowy.
Warto zapamiętać
- Diaprel MR stosuje się w leczeniu cukrzycy typu 2 u dorosłych, gdy sama dieta i ćwiczenia są niewystarczające
- Najczęstszym działaniem niepożądanym jest hipoglikemia, dlatego ważne jest regularne spożywanie posiłków i monitorowanie glikemii
Diaprel MR jest skutecznym lekiem w terapii cukrzycy typu 2, jednak wymaga ścisłego monitorowania pacjenta i dostosowywania dawki w celu uzyskania optymalnej kontroli glikemii przy minimalizacji ryzyka działań niepożądanych, szczególnie hipoglikemii.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.