Wyszukaj produkt

Dexadent®

Dexamethasone acetate + Framycetin sulphate + Polymyxin B sulphate

maść
(100 mg+ 25 mg+ 2,5 mg)/g
1 tuba 5 g
Na skórę
Rx
100%
79,70

Dexadent® - Maść stomatologiczna o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym

Dexadent® to specjalistyczna maść stomatologiczna o złożonym składzie, przeznaczona do leczenia chorób miazgi zębów oraz tkanek okołowierzchołkowych. Jej unikalna formuła łączy w sobie działanie przeciwzapalne, przeciwinfekcyjne i przeciwalergiczne, zapewniając skuteczne łagodzenie bólu i zwalczanie stanów zapalnych w jamie ustnej.

Wskazania do stosowania

Maść Dexadent® znajduje zastosowanie w leczeniu następujących schorzeń:

  • Choroby miazgi:
    • Próchnica głęboka bez objawów ze strony miazgi
    • Przekrwienie miazgi
    • Ostre częściowe surowicze zapalenie miazgi
  • Choroby tkanek okołowierzchołkowych:
    • Ostre zapalenie
    • Przewlekłe zaostrzone zapalenie

Preparat wykazuje szczególną skuteczność w przypadkach, gdy konieczne jest szybkie działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne w obrębie tkanek zęba.

Skład i mechanizm działania

Dexadent® zawiera trzy substancje czynne o synergistycznym działaniu:

  • Octan deksametazonu (10 mg/g)
  • Siarczan framycetyny (25 mg/g)
  • Siarczan polimyksyny B (2,5 mg/g)

Deksametazon jest syntetycznym glikokortykosteroidem o bardzo silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym, 30-krotnie silniejszym od hydrokortyzonu. Hamuje on aktywność hialuronidazy, co prowadzi do zmniejszenia przepuszczalności tkanki łącznej i izolacji ogniska zapalnego. Dodatkowo, deksametazon hamuje reakcje alergenu z przeciwciałem, zapobiegając wystąpieniu odczynu alergicznego.

Framycetyna (neomycyna B) to antybiotyk aminoglikozydowy o szerokim spektrum działania. Wykazuje aktywność głównie wobec bakterii Gram-ujemnych, w mniejszym stopniu Gram-dodatnich. Skutecznie zwalcza m.in. Escherichia coli, Klebsiella, Enterobacter, Proteus, Pseudomonas aeruginosa, Brucella, Neisseria i Pasteurella. Mechanizm działania polega na hamowaniu biosyntezy białek i kwasów nukleinowych bakterii.

Polimyksyna B to antybiotyk peptydowy, działający bakteriobójczo głównie na bakterie Gram-ujemne, szczególnie Pseudomonas aeruginosa i Enterobacteriaceae. Jej mechanizm działania polega na uszkadzaniu błony cytoplazmatycznej bakterii.

Połączenie tych trzech składników zapewnia kompleksowe działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwalergiczne, co przekłada się na silny efekt przeciwbólowy i skuteczne leczenie infekcji w obrębie zęba i tkanek okołowierzchołkowych.

Dawkowanie i sposób podania

Dexadent® to maść przeznaczona do stosowania miejscowego w jamie ustnej. Sposób aplikacji zależy od leczonego schorzenia:

Wskazanie Sposób aplikacji Czas stosowania
Stany zapalne miazgi Nanieść niewielką ilość maści na dno oczyszczonego ubytku próchnicowego, przykryć suchym tamponikiem waty i zamknąć ubytek materiałem tymczasowym Maksymalnie 3-4 dni
Leczenie kanałowe Wprowadzić maść do opracowanego kanału korzeniowego za pomocą igły Lentulo i szczelnie zamknąć 3-4 dni

Uwaga: Jednorazowo nie należy stosować więcej niż pasek maści o długości 1 cm.

W większości przypadków jednokrotne zastosowanie preparatu powinno przynieść ustąpienie dolegliwości bólowych. Jeśli objawy nie ustępują lub nasilają się, należy powtórzyć opracowanie kanału korzeniowego i rozważyć alternatywne metody leczenia.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub którykolwiek składnik preparatu
  • Wiek poniżej 4 lat

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przy stosowaniu Dexadent® należy zachować szczególną ostrożność:

  • Nie pozostawiać maści w ubytku lub kanale dłużej niż 3-4 dni, gdyż może to prowadzić do zwyrodnienia miazgi lub zahamowania gojenia się zmian w ozębnej
  • U pacjentów predysponowanych, w tym dzieci i osób leczonych inhibitorami CYP3A4, intensywne lub długotrwałe stosowanie może prowadzić do wystąpienia zespołu Cushinga i/lub zahamowania czynności nadnerczy
  • W przypadku konieczności zakończenia leczenia, należy to zrobić stopniowo

Preparat nie wpływa istotnie na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Szczególną uwagę należy zwrócić na potencjalne interakcje z inhibitorami CYP3A4 (w tym rytonawirem i kobicystatem). Leki te mogą zmniejszać klirens deksametazonu, prowadząc do nasilenia jego działania i zwiększonego ryzyka wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych glikokortykosteroidów. W przypadku konieczności jednoczesnego stosowania, pacjent powinien być uważnie monitorowany pod kątem potencjalnych działań niepożądanych.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa, Dexadent® nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne po dokładnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka. Bezpieczeństwo stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią nie zostało określone.

Działania niepożądane

Dexadent® jest generalnie dobrze tolerowany, jednak w bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Przejściowy ból leczonego zęba bezpośrednio po aplikacji maści (ustępujący zwykle po 15 minutach do 2 godzin)
  • Zespół Cushinga
  • Zahamowanie czynności nadnerczy

W przypadku utrzymywania się lub nasilenia bólu samoistnego, pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem stomatologiem w celu weryfikacji diagnozy i ewentualnej zmiany metody leczenia.

Warto zapamiętać
  • Dexadent® to maść o potrójnym działaniu: przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwalergicznym, szczególnie skuteczna w leczeniu chorób miazgi i tkanek okołowierzchołkowych.
  • Maksymalny czas stosowania preparatu wynosi 3-4 dni, dłuższe użytkowanie może prowadzić do powikłań.

Przedawkowanie

Do tej pory nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania Dexadent®. Niemniej jednak, ze względu na zawartość silnie działających substancji, należy ściśle przestrzegać zalecanego dawkowania i czasu stosowania preparatu.

Dexadent® stanowi wartościowe narzędzie w rękach lekarzy stomatologów, oferując skuteczne rozwiązanie w leczeniu stanów zapalnych miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Jego unikalna kompozycja zapewnia szybkie działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, co przekłada się na komfort pacjenta i efektywność terapii. Należy jednak pamiętać o ścisłym przestrzeganiu zaleceń dotyczących stosowania preparatu, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.