Wyszukaj produkt

Deslodyna fast

Desloratadine

tabl. uleg. rozp. w j. ustnej
5 mg
10 szt.
Doustnie
OTC
100%
11,85

Deslodyna fast - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Deslodyna fast jest wskazana do stosowania u dorosłych oraz młodzieży w wieku od 12 lat i starszych w celu łagodzenia objawów związanych z:

  • alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa
  • pokrzywką

Lek wykazuje działanie przeciwalergiczne poprzez selektywne hamowanie obwodowych receptorów histaminowych H1.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Dawkowanie
Dorośli i młodzież (≥12 lat) 1 tabletka 5 mg raz na dobę

Tabela 1. Zalecane dawkowanie produktu Deslodyna fast

Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej należy umieścić w jamie ustnej, gdzie ulegają one natychmiastowemu rozpadowi. Nie jest konieczne popijanie wodą lub innym płynem. Dawkę należy przyjąć bezpośrednio po otwarciu blistra.

W przypadku okresowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (objawy <4 dni/tydzień lub <4 tygodnie) leczenie należy dostosować do przebiegu choroby - przerwać po ustąpieniu objawów i wznowić po ich ponownym wystąpieniu.

W przewlekłym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa (objawy ≥4 dni/tydzień i >4 tygodnie) można zalecić kontynuację leczenia w okresie narażenia na alergen.

Leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz pokrzywki bez konsultacji z lekarzem nie powinno trwać dłużej niż 10 dni.

Deslodyna fast stosowana jest w dawce 5 mg raz na dobę u pacjentów ≥12 lat. Czas trwania terapii zależy od rodzaju i nasilenia objawów alergicznych, ale bez konsultacji lekarskiej nie powinien przekraczać 10 dni.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną (desloratadynę) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Zachować ostrożność u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek
  • Zachować ostrożność u pacjentów z drgawkami w wywiadzie, szczególnie u małych dzieci
  • Zawiera aspartam (źródło fenyloalaniny) - może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią
  • Zawiera alkohol benzylowy - może powodować reakcje alergiczne
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku
  • Pacjenci z chorobami wątroby lub nerek powinni skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku

Stosowanie Deslodyny fast wymaga zachowania szczególnej ostrożności u pacjentów z niewydolnością nerek, drgawkami w wywiadzie oraz u osób z fenyloketonurią. Lek zawiera alkohol benzylowy, co może być istotne dla niektórych grup pacjentów.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

W badaniach klinicznych nie obserwowano klinicznie istotnych interakcji przy jednoczesnym podawaniu z erytromycyną lub ketokonazolem. Desloratadyna nie nasila działania alkoholu zaburzającego sprawność psychofizyczną, jednak po wprowadzeniu do obrotu zgłaszano przypadki nietolerancji i zatrucia alkoholem. Zaleca się zachowanie ostrożności podczas jednoczesnego przyjmowania z alkoholem.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża: Dane z dużej liczby (>1000) zastosowań w okresie ciąży nie wskazują na działanie teratogenne lub toksyczne dla płodu/noworodka. Zaleca się jednak unikanie stosowania w okresie ciąży.

Karmienie piersią: Desloratadyna przenika do mleka kobiecego. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub leczenia, biorąc pod uwagę korzyści dla matki i dziecka.

Płodność: Brak danych dotyczących wpływu na płodność u ludzi.

Mimo braku doniesień o szkodliwym wpływie na płód, zaleca się ostrożność w stosowaniu Deslodyny fast u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Decyzję o stosowaniu leku w tych grupach powinna podjąć lekarz.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥1/100 do <1/10):

  • Zmęczenie
  • Suchość w jamie ustnej
  • Ból głowy

Inne istotne działania niepożądane:

  • Zaburzenia psychiczne: omamy, nietypowe zachowanie, zachowanie agresywne (częstość nieznana)
  • Zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy, senność, bezsenność, drgawki (bardzo rzadko)
  • Zaburzenia serca: tachykardia, kołatanie serca, wydłużenie odstępu QT (bardzo rzadko/częstość nieznana)
  • Zaburzenia żołądka i jelit: bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka (bardzo rzadko)
  • Zaburzenia wątroby: zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zapalenie wątroby, żółtaczka (bardzo rzadko/częstość nieznana)

Deslodyna fast jest generalnie dobrze tolerowana, jednak może powodować szereg działań niepożądanych, z których najczęstsze to zmęczenie, suchość w jamie ustnej i ból głowy. Istotne jest monitorowanie pacjentów pod kątem rzadszych, ale potencjalnie poważnych działań niepożądanych, szczególnie ze strony układu nerwowego, serca i wątroby.

Warto zapamiętać
  • Deslodyna fast jest wskazana do stosowania u pacjentów od 12 roku życia w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i pokrzywki.
  • Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek oraz z drgawkami w wywiadzie, szczególnie u dzieci.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania obserwuje się nasilenie typowych działań niepożądanych. Zaleca się standardowe postępowanie mające na celu usunięcie niewchłoniętej substancji czynnej oraz leczenie objawowe i podtrzymujące. Desloratadyna nie jest usuwana podczas hemodializy.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Desloratadyna jest długo działającym antagonistą histaminy, wykazującym selektywną antagonistyczną aktywność wobec obwodowych receptorów H1. Nie przenika do ośrodkowego układu nerwowego. Badania in vitro wykazały właściwości przeciwzapalne, w tym hamowanie uwalniania cytokin prozapalnych.

Skład

Substancja czynna: Każda tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 5 mg desloratadyny.

Deslodyna fast jest nowoczesnym lekiem przeciwhistaminowym o selektywnym działaniu na obwodowe receptory H1, co minimalizuje działania niepożądane związane z wpływem na ośrodkowy układ nerwowy. Wygodna forma podania (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej) może poprawiać compliance pacjentów.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.