Wyszukaj produkt

Dermitopic

Tacrolimus

maść
1 mg/g
1 op. 30 g
Na skórę
Rx-z
100%
113,00
Dermitopic
maść
1 mg/g
1 op. 10 g
Na skórę
Rx-z
100%
44,00

Dermitopic - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Dermitopic jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku 16 lat i powyżej w następujących przypadkach:

  • Leczenie fazy ostrej umiarkowanych i ciężkich postaci atopowego zapalenia skóry, gdy konwencjonalne metody leczenia (np. miejscowe kortykosteroidy) są nieskuteczne lub źle tolerowane
  • Leczenie podtrzymujące umiarkowanych i ciężkich postaci atopowego zapalenia skóry w celu zapobiegania nawrotom i wydłużenia okresów remisji u pacjentów z częstymi zaostrzeniami (4 lub więcej razy w roku), którzy początkowo odpowiedzieli na leczenie takrolimusem w maści stosowanym 2 razy dziennie przez maksymalnie 6 tygodni

Dermitopic jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia objawów lub długotrwałego leczenia przerywanego. Nie zaleca się ciągłego, długotrwałego stosowania produktu.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie produktem Dermitopic powinno być inicjowane przez lekarzy z doświadczeniem w diagnozowaniu i leczeniu atopowego zapalenia skóry. Produkt należy stosować w następujący sposób:

Grupa wiekowa Dawkowanie
Dorośli i młodzież (≥16 lat) 0,1% maść 2x dziennie do ustąpienia zmian
Dzieci (2-15 lat) 0,03% maść 2x dziennie do ustąpienia zmian
Dzieci (<2 lat) Nie zaleca się stosowania

Leczenie podtrzymujące u dorosłych i młodzieży (≥16 lat): 0,1% maść raz dziennie 2 razy w tygodniu (np. poniedziałek i czwartek) na obszary skóry zwykle dotknięte chorobą.

Sposób podawania

Cienką warstwę maści należy nanosić na chorobowo zmienione lub zazwyczaj dotknięte obszary skóry. Produkt można stosować na każdą część ciała, w tym twarz, szyję i zgięcia, z wyjątkiem błon śluzowych. Nie należy stosować pod opatrunkiem okluzyjnym. Po nałożeniu maści należy unikać kąpieli, prysznica lub pływania przez pewien czas, aby zapobiec zmyciu leku.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania Dermitopic należy zachować szczególną ostrożność:

  • Ograniczyć ekspozycję skóry na światło słoneczne i unikać promieniowania UV
  • Nie stosować na zmiany nowotworowe lub przednowotworowe
  • Zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami bariery skórnej
  • Monitorować pacjentów, zwłaszcza dzieci, pod kątem odpowiedzi na leczenie i potrzeby jego kontynuacji
  • Zwracać uwagę na możliwe zakażenia skóry i powiększenie węzłów chłonnych
  • Nie stosować u pacjentów z wrodzonym lub nabytym niedoborem odporności
  • Unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi

Dermitopic zawiera takrolimus, który jest inhibitorem kalcyneuryny. U pacjentów stosujących miejscowo takrolimus obserwowano przypadki nowotworów złośliwych skóry i chłoniaków, choć związek przyczynowy nie został ustalony.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie przeprowadzono formalnych badań interakcji dla Dermitopic w postaci maści. Ze względu na minimalne wchłanianie ogólnoustrojowe, interakcje są mało prawdopodobne. Należy jednak zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu znanych inhibitorów CYP3A4 (np. erytromycyna, ketokonazol) u pacjentów z rozległymi zmianami skórnymi.

Ciąża i karmienie piersią

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania Dermitopic u kobiet w ciąży. Nie zaleca się stosowania produktu w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Nie zaleca się karmienia piersią podczas leczenia Dermitopic.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Reakcje w miejscu podania (pieczenie, świąd, rumień) - zwykle łagodne do umiarkowanych, ustępujące w ciągu tygodnia
  • Zwiększone ryzyko zakażeń skóry (np. zapalenie mieszków włosowych, zakażenia wirusem Herpes simplex)
  • Nietolerancja alkoholu
  • Parestezje i dyzestezje skóry

Po wprowadzeniu do obrotu zgłaszano rzadkie przypadki nowotworów złośliwych skóry i chłoniaków u pacjentów stosujących takrolimus miejscowo.

Warto zapamiętać
  • Dermitopic (takrolimus) jest wskazany do leczenia umiarkowanego i ciężkiego atopowego zapalenia skóry u dorosłych i młodzieży ≥16 lat
  • Produkt należy stosować ostrożnie i pod nadzorem lekarza ze względu na potencjalne ryzyko działań niepożądanych, w tym nowotworów skóry

Właściwości farmakologiczne

Takrolimus jest makrolidowym lekiem immunosupresyjnym. W atopowym zapaleniu skóry hamuje aktywację limfocytów T i produkcję cytokin prozapalnych, co prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego i świądu. Dokładny mechanizm działania w AZS nie jest w pełni poznany.

Skład

1 g maści zawiera 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

Dermitopic jest skutecznym lekiem w terapii atopowego zapalenia skóry, jednak ze względu na potencjalne działania niepożądane wymaga ścisłego nadzoru lekarskiego i stosowania zgodnie z zaleceniami. Kluczowe jest monitorowanie pacjenta pod kątem odpowiedzi na leczenie oraz występowania działań niepożądanych, szczególnie w przypadku długotrwałej terapii.



Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.