Wyszukaj produkt

Depulol

OTC
100%
14,41

Depulol - Profesjonalna charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Depulol jest produktem leczniczym przeznaczonym do tradycyjnego stosowania w chorobach związanych z przeziębieniem, którym towarzyszy utrudnione odkrztuszanie i kaszel. Skuteczność preparatu opiera się wyłącznie na długotrwałym okresie stosowania i doświadczeniu klinicznym.

Depulol może być stosowany jako lek pomocniczy w leczeniu objawowym przeziębienia, szczególnie w przypadkach z uporczywym kaszlem i trudnościami w odkrztuszaniu.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Dawkowanie Sposób aplikacji
Dorośli, młodzież i dzieci >30 m-cy 2 razy dziennie (rano i wieczorem) Nacieranie górnych partii pleców i klatki piersiowej
Dzieci 6-30 m-cy 2 razy dziennie (rano i wieczorem) Nacieranie wyłącznie górnych partii pleców, po konsultacji z lekarzem
Dzieci <6 m-cy Stosowanie przeciwwskazane

Uwaga: U dzieci w wieku 6-30 miesięcy miejsce aplikacji żelu powinno być natychmiast zakryte odzieżą.

Dawkowanie Depulolu jest zróżnicowane w zależności od wieku pacjenta, przy czym szczególną ostrożność należy zachować u najmłodszych dzieci.

Czas stosowania

Jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż tydzień podczas stosowania produktu, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancje czynne (olejek rozmarynowy, olejek eukaliptusowy, balsam peruwiański), propolis, 1,8-cyneol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Dzieci poniżej 6 miesiąca życia
  • Dzieci z historią napadów padaczkowych (na tle gorączkowym lub innym)

Depulol nie powinien być stosowany u pacjentów z określonymi nadwrażliwościami oraz u najmłodszych dzieci i tych z historią padaczki.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

  • U dzieci w wieku 6-30 miesięcy stosować ostrożnie i po konsultacji z lekarzem
  • Ryzyko skurczu krtani związane z zawartością 1,8-cyneolu
  • Nie stosować na twarz, zwłaszcza nos
  • Nie aplikować na dużą powierzchnię ciała
  • Unikać stosowania na uszkodzoną skórę, oparzenia, błony śluzowe i okolice oczu
  • Zachować ostrożność u osób ze skłonnością do astmy
  • Nie zaleca się stosowania u osób ze skłonnością do alergii, szczególnie na kwasy aromatyczne i ich pochodne

Stosowanie Depulolu wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności, zwłaszcza u dzieci i osób z predyspozycjami do alergii lub astmy.

Warto zapamiętać

1. Depulol zawiera olejki eteryczne, które mogą powodować skurcz krtani u wrażliwych osób.

2. Produkt nie powinien być stosowany na dużą powierzchnię ciała ani na uszkodzoną skórę.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Brak danych dotyczących interakcji Depulolu z innymi lekami.

Wpływ na ciążę i laktację

Brak dostatecznych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie ma również informacji na temat wpływu na płodność.

Należy zachować ostrożność przy przepisywaniu Depulolu kobietom w ciąży lub karmiącym piersią ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa.

Działania niepożądane

U osób wrażliwych mogą wystąpić:

  • Podrażnienia skóry
  • Skórne reakcje alergiczne (rumień)
  • Objawy uczulenia (np. wysypka)
  • Duszności

Mimo że Depulol jest stosowany miejscowo, może wywoływać reakcje ogólnoustrojowe, szczególnie u osób wrażliwych.

Przedawkowanie

Brak danych dotyczących przedawkowania produktu. Istnieją pojedyncze doniesienia o przedawkowaniu olejku eukaliptusowego po zastosowaniu zewnętrznym, objawiające się:

  • Spowolnieniem mowy
  • Ataksją
  • Osłabieniem mięśni
  • Utratą przytomności

Przypadkowe przedawkowanie może powodować podrażnienia skóry.

Mimo że przedawkowanie Depulolu jest mało prawdopodobne przy prawidłowym stosowaniu, należy monitorować pacjentów pod kątem potencjalnych objawów toksyczności olejku eukaliptusowego.

Skład

100 g żelu zawiera:

  • 5 g olejku rozmarynowego
  • 5 g olejku eukaliptusowego
  • 6 g balsamu peruwiańskiego

Depulol to preparat złożony, zawierający wysokie stężenia olejków eterycznych, co tłumaczy jego potencjalne działanie przeciwkaszlowe i ułatwiające odkrztuszanie, ale również ryzyko działań niepożądanych.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.