Depratal
Duloxetine
Wskazania
Depratal jest wskazany w leczeniu następujących schorzeń u osób dorosłych:
- Duże zaburzenia depresyjne
- Ból w obwodowej neuropatii cukrzycowej
- Zaburzenia lękowe uogólnione
Należy zapoznać się z pełną Charakterystyką Produktu Leczniczego w celu uzyskania dodatkowych informacji.
Dawkowanie
Produkt leczniczy Depratal jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych. Dawkowanie zależy od wskazania:
Duże zaburzenia depresyjne:
Dawka początkowa i podtrzymująca | Dawka maksymalna |
---|---|
60 mg raz na dobę | 120 mg na dobę |
Dawkę można przyjmować podczas posiłku lub między posiłkami. Odpowiedź na leczenie obserwuje się zwykle po 2-4 tygodniach terapii. Po uzyskaniu odpowiedzi zaleca się kontynuowanie leczenia przez kilka miesięcy w celu zapobiegania nawrotom.
Zaburzenia lękowe uogólnione:
Dawka początkowa | Dawka podtrzymująca | Dawka maksymalna |
---|---|---|
30 mg raz na dobę | 60 mg raz na dobę | 120 mg na dobę |
U pacjentów z niewystarczającą odpowiedzią na dawkę 60 mg można rozważyć zwiększenie dawki. Dawkę należy zwiększać w zależności od odpowiedzi klinicznej i tolerancji.
Ból w obwodowej neuropatii cukrzycowej:
Dawka początkowa i podtrzymująca | Dawka maksymalna |
---|---|
60 mg raz na dobę | 120 mg na dobę |
Odpowiedź na leczenie należy ocenić po 2 miesiącach. U pacjentów z niewystarczającą początkową odpowiedzią kliniczną mało prawdopodobne jest osiągnięcie lepszych wyników po tym okresie.
Należy regularnie oceniać korzyści z leczenia (nie rzadziej niż co 3 miesiące).
Osoby w podeszłym wieku:
Nie zaleca się dostosowania dawki jedynie ze względu na wiek pacjenta. Należy jednak zachować ostrożność, szczególnie przy stosowaniu dawki 120 mg na dobę.
Zaburzenia czynności wątroby:
Nie wolno stosować produktu u pacjentów z chorobami wątroby powodującymi zaburzenia czynności wątroby.
Zaburzenia czynności nerek:
Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek. Nie wolno stosować produktu u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.
Dzieci i młodzież:
Produktu nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.
Przerwanie leczenia:
Należy unikać nagłego przerwania stosowania produktu. W przypadku zakończenia leczenia należy stopniowo zmniejszać dawkę przez co najmniej 1-2 tygodnie w celu zmniejszenia ryzyka objawów odstawienia.
W przypadku wystąpienia objawów odstawienia można rozważyć wznowienie leczenia wcześniej stosowaną dawką, a następnie kontynuować zmniejszanie dawki w wolniejszym tempie.
Przeciwwskazania
Stosowanie produktu Depratal jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Jednoczesne stosowanie z nieselektywnymi, nieodwracalnymi inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO)
- Choroba wątroby powodująca zaburzenia czynności wątroby
- Jednoczesne stosowanie z fluwoksaminą, cyprofloksacyną lub enoksacyną (silnymi inhibitorami CYP1A2)
- Ciężkie zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min)
- Niekontrolowane nadciśnienie tętnicze ze względu na ryzyko przełomu nadciśnieniowego
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Mania i napady drgawkowe
Należy zachować ostrożność stosując Depratal u pacjentów z epizodami manii w wywiadzie lub z rozpoznaniem choroby afektywnej dwubiegunowej i/lub napadów drgawkowych.
Rozszerzenie źrenic
Zgłaszano przypadki rozszerzenia źrenic w związku ze stosowaniem duloksetyny. Należy zachować ostrożność zalecając produkt pacjentom ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym lub z ryzykiem ostrej jaskry z wąskim kątem przesączania.
Ciśnienie tętnicze krwi i częstość akcji serca
U niektórych pacjentów duloksetyna powodowała zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi i klinicznie istotne nadciśnienie tętnicze. Może to być spowodowane noradrenergicznym wpływem duloksetyny. Zgłaszano przypadki przełomu nadciśnieniowego podczas stosowania duloksetyny, zwłaszcza u pacjentów z wcześniej występującym nadciśnieniem. Dlatego u pacjentów ze stwierdzonym nadciśnieniem i/lub innymi chorobami serca zaleca się kontrolowanie ciśnienia tętniczego, zwłaszcza w pierwszym miesiącu leczenia.
Zaburzenia czynności nerek
U pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności nerek poddawanych hemodializie występowało zwiększone stężenie duloksetyny w osoczu. Nie wolno stosować produktu u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.
Zespół serotoninowy
Podczas stosowania duloksetyny może wystąpić potencjalnie zagrażający życiu zespół serotoninowy, zwłaszcza w przypadku jednoczesnego stosowania innych leków serotoninergicznych. Należy uważnie obserwować pacjenta, szczególnie na początku leczenia i przy zwiększaniu dawki.
Ziele dziurawca zwyczajnego
Podczas jednoczesnego stosowania produktu z preparatami ziołowymi zawierającymi ziele dziurawca zwyczajnego mogą częściej występować działania niepożądane.
Samobójstwo
Duże zaburzenia depresyjne i zaburzenia lękowe uogólnione wiążą się ze zwiększonym ryzykiem myśli samobójczych, samookaleczenia i samobójstw. Ryzyko to utrzymuje się do czasu uzyskania znaczącej remisji. Pacjenci powinni być ściśle monitorowani, zwłaszcza na początku leczenia i po zmianie dawki.
Stosowanie u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat
Produktu leczniczego nie należy stosować w leczeniu dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. W badaniach klinicznych zachowania samobójcze i wrogość występowały częściej u dzieci i młodzieży leczonych lekami przeciwdepresyjnymi w porównaniu z placebo.
Krwawienia
Zgłaszano przypadki nieprawidłowych krwawień podczas stosowania selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI), w tym duloksetyny. Należy zachować ostrożność u pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe i/lub wpływające na czynność płytek krwi.
Hiponatremia
Podczas stosowania duloksetyny zgłaszano przypadki hiponatremii. Należy zachować ostrożność u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem hiponatremii, np. u osób w podeszłym wieku, z marskością wątroby, odwodnionych lub przyjmujących leki moczopędne.
Przerwanie leczenia
Objawy odstawienia występują często po zakończeniu leczenia, zwłaszcza w przypadku nagłego przerwania terapii. Zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki duloksetyny przez co najmniej 2 tygodnie.
Osoby w podeszłym wieku
Dane dotyczące stosowania duloksetyny w dawce 120 mg u pacjentów w podeszłym wieku z dużymi zaburzeniami depresyjnymi i zaburzeniami lękowymi uogólnionymi są ograniczone. Należy zachować ostrożność stosując maksymalną dawkę u osób w podeszłym wieku.
Akatyzja/niepokój psychoruchowy
Stosowanie duloksetyny wiązało się z występowaniem akatyzji. Największe ryzyko wystąpienia tego objawu jest w pierwszych tygodniach leczenia.
Produkty zawierające duloksetynę
Duloksetyna jest stosowana pod różnymi nazwami handlowymi w różnych wskazaniach. Należy unikać jednoczesnego stosowania więcej niż jednego z tych produktów.
Zapalenie/niewydolność wątroby
Zgłaszano przypadki uszkodzenia wątroby podczas stosowania duloksetyny, w tym znaczne zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zapalenie wątroby i żółtaczkę. Należy zachować ostrożność u pacjentów stosujących inne leki mogące uszkadzać wątrobę.
Sacharoza
Tabletki zawierają sacharozę. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy nie powinni przyjmować tego produktu.
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Podczas stosowania duloksetyny może wystąpić sedacja i zawroty głowy. Pacjenci powinni zachować ostrożność wykonując czynności wymagające koncentracji.
Interakcje
Inhibitory monoaminooksydazy (IMAO)
Nie należy stosować duloksetyny jednocześnie z nieselektywnymi, nieodwracalnymi inhibitorami MAO ze względu na ryzyko zespołu serotoninowego. Powinno upłynąć co najmniej 14 dni od przerwania stosowania IMAO przed rozpoczęciem leczenia duloksetyną. Po odstawieniu duloksetyny należy odczekać co najmniej 5 dni przed rozpoczęciem stosowania IMAO.
Inhibitory CYP1A2
Jednoczesne stosowanie duloksetyny i silnych inhibitorów CYP1A2 (np. fluwoksamina) może spowodować zwiększenie stężenia duloksetyny. Nie należy stosować duloksetyny w skojarzeniu z silnymi inhibitorami CYP1A2.
Leki działające na OUN
Należy zachować ostrożność stosując duloksetynę jednocześnie z innymi lekami działającymi na OUN, w tym z alkoholem i lekami uspokajającymi.
Leki serotoninergiczne
Należy zachować ostrożność stosując duloksetynę jednocześnie z lekami serotoninergicznymi (np. SSRI, SNRI, tramadol) ze względu na ryzyko zespołu serotoninowego.
Leki metabolizowane przez CYP2D6
Należy zachować ostrożność stosując duloksetynę z lekami metabolizowanymi głównie przez CYP2D6 (np. rysperydon, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne), zwłaszcza gdy mają wąski indeks terapeutyczny.
Doustne leki przeciwzakrzepowe i przeciwpłytkowe
Należy zachować ostrożność stosując duloksetynę jednocześnie z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi lub przeciwpłytkowymi ze względu na zwiększone ryzyko krwawienia.
Ciąża i laktacja
Ciąża
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania duloksetyny u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ na reprodukcję. Potencjalne zagrożenie dla człowieka nie jest znane. Produkt można stosować w ciąży tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko dla płodu.
U noworodków, których matki przyjmowały duloksetynę w okresie przedporodowym, mogą wystąpić objawy odstawienia. Objawy te mogą obejmować hipotonię, drżenie, drżączkę, trudności w karmieniu, zaburzenia oddechowe i drgawki.
Karmienie piersią
Duloksetyna bardzo słabo przenika do mleka kobiecego. Nie zaleca się stosowania produktu w okresie karmienia piersią ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u niemowląt.
Działania niepożądane
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane u pacjentów przyjmujących duloksetynę to:
- Nudności
- Ból głowy
- Suchość w jamie ustnej
- Senność
- Zawroty głowy
Większość działań niepożądanych miała łagodne lub umiarkowane nasilenie, występowała krótko po rozpoczęciu leczenia i ustępowała w miarę kontynuowania terapii.
Inne często występujące działania niepożądane obejmują:
- Zmniejszenie łaknienia
- Bezsenność
- Pobudzenie
- Zmniejszenie libido
- Lęk
- Zaburzenia orgazmu
- Nietypowe sny
- Letarg
- Drżenie
- Parestezje
- Niewyraźne widzenie
- Szumy uszne
- Kołatanie serca
- Nadciśnienie tętnicze
- Zaczerwienienie twarzy
- Ziewanie
- Zaparcia
- Biegunka
- Ból brzucha
- Wymioty
- Niestrawność
- Wzdęcia
- Zwiększona potliwość
- Wysypka
- Ból mięśniowo-szkieletowy
- Kurcze mięśni
- Zaburzenia w oddawaniu moczu
- Zaburzenia erekcji
- Zaburzenia ejakulacji
- Zmęczenie
Pełna lista działań niepożądanych znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
Objawy odstawienia
Przerwanie stosowania duloksetyny (zwłaszcza nagłe) często powoduje wystąpienie objawów odstawienia. Najczęstsze objawy to:
- Zawroty głowy
- Zaburzenia czucia
- Zaburzenia snu
- Nudności
- Bóle głowy
- Drażliwość
Zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki przy kończeniu leczenia.
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania duloksetyny mogą obejmować:
- Senność
- Śpiączkę
- Zespół serotoninowy
- Drgawki
- Wymioty
- Tachykardię
Nie jest znane swoiste antidotum na duloksetynę. W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe i podtrzymujące. Można rozważyć płukanie żołądka i podanie węgla aktywowanego.
Właściwości farmakologiczne
Duloksetyna jest inhibitorem zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny. Słabo hamuje wychwyt zwrotny dopaminy. Nie wykazuje istotnego powinowactwa do receptorów histaminowych, dopaminergicznych, cholinergicznych i adrenergicznych.
Duloksetyna zwiększa zewnątrzkomórkowe stężenie serotoniny i noradrenaliny w różnych obszarach mózgu u zwierząt.
Skład
Jedna tabletka dojelitowa zawiera 30 mg duloksetyny (w postaci chlorowodorku).
Warto zapamiętać
- Depratal jest wskazany w leczeniu dużych zaburzeń depresyjnych, bólu w neuropatii cukrzycowej i zaburzeń lękowych uogólnionych u dorosłych.
- Najczęstsze działania niepożądane to nudności, ból głowy, suchość w jamie ustnej, senność i zawroty głowy.
Zaburzenia lękowe i adaptacyjne (F41; F42; F43 wg ICD - 10) - do ukończenia 18 rż.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia