Dentinox N
Chamomile + Lidocaine hydrochloride + Macrogol
Dentinox N - Żel na ząbkowanie dla niemowląt i małych dzieci
Wskazania do stosowania
Dentinox N jest produktem leczniczym tradycyjnie stosowanym w łagodzeniu dolegliwości związanych z bolesnym wyrzynaniem się zębów mlecznych u niemowląt i małych dzieci. Skuteczność preparatu opiera się na długoletnim doświadczeniu w jego stosowaniu. Żel łagodzi podrażnienia dziąseł i dolegliwości bólowe towarzyszące ząbkowaniu.
Należy pamiętać, że w przypadku pojawienia się silniejszego zaczerwienienia lub obrzęku dziąseł, a także wystąpienia reakcji nadwrażliwości na skórze lub błonach śluzowych, konieczny jest kontakt z lekarzem. To samo dotyczy wtórnych dolegliwości towarzyszących procesowi ząbkowania.
Warto zapamiętać:
- Dentinox N łagodzi ból i podrażnienia dziąseł podczas ząbkowania
- Produkt nie powinien być stosowany u niemowląt poniżej 3. miesiąca życia
Dawkowanie i sposób podawania
Dentinox N należy stosować krótkotrwale w przypadku pojawienia się ostrych objawów ząbkowania. Preparat aplikuje się bezpośrednio na dziąsła.
Wiek dziecka | Sposób aplikacji | Częstotliwość |
---|---|---|
Od 3. miesiąca życia | Niewielka ilość żelu (wielkości ziarnka grochu) nanoszona czystym palcem lub bawełnianym patyczkiem, delikatnie wmasować | 2-3 razy dziennie, zwłaszcza po posiłkach i zabiegach higienicznych w jamie ustnej, przed snem |
Tabela 1. Dawkowanie preparatu Dentinox N
Żel może być stosowany przez cały okres wyrzynania się zębów mlecznych, w tym zębów trzonowych. Należy jednak pamiętać, że preparat powinien być aplikowany tylko w razie konieczności.
Uwaga: Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpi poprawa lub stan pacjenta się pogorszy, należy skonsultować się z lekarzem.
Przeciwwskazania
Stosowanie preparatu Dentinox N jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Nietolerancja rumianku lub innych roślin z rodziny Asteraceae
- Nadwrażliwość na lidokainę lub podobne środki miejscowo znieczulające typu amidowego
- Wrodzona nietolerancja fruktozy (ze względu na zawartość sorbitolu)
- Wiek poniżej 3. miesiąca życia
- Wiek poniżej 12. miesiąca życia u niemowląt jednocześnie leczonych środkami wywołującymi methemoglobinemię
Należy pamiętać, że reakcje nadwrażliwości na rumianek (np. kontaktowe zapalenie skóry) są bardzo rzadkie. Możliwe są jednak reakcje krzyżowe u osób uczulonych na rośliny z rodziny Asteraceae (np. bylica).
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Stosując Dentinox N, należy zachować szczególną ostrożność:
- Unikać kontaktu z oczami. W przypadku przypadkowego kontaktu, przemyć oczy obficie wodą lub solą fizjologiczną.
- Ze względu na zawartość glikolu propylenowego możliwe jest wystąpienie miejscowego podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej.
- U pacjentów z wrodzoną lub nabytą methemoglobinemią bądź niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej istnieje zwiększone ryzyko polekowej methemoglobinemii.
- U noworodków i niemowląt poniżej 3. miesiąca życia zaobserwowano przemijające i nieistotne klinicznie zwiększenie stężenia methemoglobiny w osoczu po zastosowaniu produktów zawierających lidokainę.
Preparat zawiera sorbitol (1 g/10 g żelu), co odpowiada 0,25 g fruktozy. Wartość kaloryczna sorbitolu wynosi 2,6 kcal/g. Lek zawiera również małe ilości etanolu (alkoholu), mniej niż 100 mg na dawkę.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania Dentinox N z innymi środkami miejscowo znieczulającymi.
Ciąża i karmienie piersią
Chociaż Dentinox N jest przeznaczony dla dzieci, w przypadku zastosowania go przez osobę dorosłą należy pamiętać, że brak jest danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania podczas ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Z tego powodu nie zaleca się stosowania leku w tych okresach.
Działania niepożądane
Mogą wystąpić reakcje alergiczne, szczególnie związane z zawartością lidokainy. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, należy skontaktować się z lekarzem.
Przedawkowanie
Nie stwierdzono przypadków przedawkowania produktu leczniczego Dentinox N. Jednakże, w razie przypadkowego spożycia większej ilości preparatu, należy skontaktować się z lekarzem.
Skład preparatu
10 g żelu Dentinox N zawiera:
- Substancje czynne:
- Chamomillae tinctura (nalewka z rumianku) (1:4-4,5) - 1500 mg (ekstrahent: etanol 70% V/V)
- Lidocaini hydrochloridum (lidokainy chlorowodorek) - 34 mg
- Macrogoli aether laurilicum (makrogolu eter laurylowy) - 32 mg
- Zawartość etanolu w produkcie: max 9,5%
Dentinox N to preparat o ugruntowanej pozycji w łagodzeniu dolegliwości związanych z ząbkowaniem u niemowląt i małych dzieci. Jego skuteczność opiera się na długoletnim doświadczeniu w stosowaniu. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu zaleceń dotyczących dawkowania i zachowaniu środków ostrożności, szczególnie u najmłodszych pacjentów.