Wyszukaj produkt

Dentinox N - (IR)

Chamomile + Lidocaine hydrochloride + Macrogol

żel na dziąsła
1 tuba 10 ml
Doustnie
OTC
100%
18,27

Dentinox N - Żel na dziąsła dla niemowląt i małych dzieci

Wskazania do stosowania

Dentinox N jest produktem leczniczym tradycyjnie stosowanym w łagodzeniu dolegliwości związanych z bolesnym wyrzynaniem się zębów mlecznych u niemowląt i małych dzieci. Skuteczność preparatu opiera się na długoletnim doświadczeniu w jego stosowaniu. Żel pomaga łagodzić podrażnienia dziąseł oraz dolegliwości bólowe towarzyszące ząbkowaniu.

Należy pamiętać, że w przypadku wystąpienia silniejszego zaczerwienienia lub obrzęku dziąseł, a także reakcji nadwrażliwości na skórze lub błonach śluzowych, konieczny jest kontakt z lekarzem. To samo zalecenie dotyczy pojawienia się wtórnych dolegliwości towarzyszących procesowi ząbkowania.

Dawkowanie i sposób podawania

Wiek dziecka Dawkowanie Częstotliwość
Od 3 miesiąca życia Niewielka ilość żelu (wielkości ziarnka grochu) 2-3 razy dziennie

Tabela 1. Schemat dawkowania preparatu Dentinox N

ować na bolesne miejsca dziąseł przy pomocy czystego palca lub bawełnianego patyczka, delikatnie wmasowując. Zaleca się stosowanie preparatu szczególnie po posiłkach lub po wykonaniu zabiegów higienicznych w jamie ustnej, a także przed snem dziecka. Produkt powinien być stosowany krótkotrwale, w przypadku pojawienia się ostrych objawów ząbkowania.

Dentinox N może być stosowany przez cały okres wyrzynania się zębów mlecznych, w tym również zębów trzonowych. Należy jednak pamiętać, że preparat powinien być aplikowany tylko w razie konieczności.

Warto zapamiętać
  • Dentinox N nie powinien być stosowany u niemowląt poniżej 3 miesiąca życia.
  • W przypadku braku poprawy po 7 dniach stosowania lub pogorszenia stanu pacjenta, należy skonsultować się z lekarzem.

Przeciwwskazania

Stosowanie preparatu Dentinox N jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Nietolerancja rumianku lub innych roślin z rodziny Asteraceae
  • Nadwrażliwość na lidokainę lub podobne środki miejscowo znieczulające typu amidowego
  • Wrodzona nietolerancja fruktozy (ze względu na zawartość sorbitolu)
  • Wiek poniżej 3 miesiąca życia
  • Wiek poniżej 12 miesiąca życia u niemowląt jednocześnie leczonych środkami wywołującymi methemoglobinemię

Warto zaznaczyć, że reakcje nadwrażliwości na rumianek (np. kontaktowe zapalenie skóry) są bardzo rzadkie. Jednakże u osób uczulonych na rośliny z rodziny Asteraceae (np. bylica) może wystąpić reakcja krzyżowa.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania preparatu Dentinox N należy zachować szczególną ostrożność:

  • Unikać kontaktu z oczami. W przypadku przypadkowego kontaktu, przemyć oczy obficie wodą lub solą fizjologiczną.
  • Ze względu na zawartość glikolu propylenowego, może wystąpić miejscowe podrażnienie błon śluzowych jamy ustnej po aplikacji preparatu.
  • Zachować ostrożność u pacjentów z wrodzoną lub nabytą methemoglobinemią oraz u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, ze względu na zwiększone ryzyko polekowej methemoglobinemii.
  • U noworodków i niemowląt poniżej 3 miesiąca życia zaobserwowano przemijające i nieistotne klinicznie zwiększenie stężenia methemoglobiny w osoczu po zastosowaniu produktów zawierających lidokainę.

Preparat zawiera sorbitol (1 g na 10 g żelu), co odpowiada 0,25 g fruktozy. Wartość kaloryczna sorbitolu wynosi 2,6 kcal/g. Lek zawiera również małe ilości etanolu (alkoholu), mniej niż 100 mg na dawkę.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie zaleca się jednoczesnego stosowania preparatu Dentinox N z innymi środkami miejscowo znieczulającymi.

Ciąża i karmienie piersią

Chociaż Dentinox N jest przeznaczony do stosowania u dzieci, w przypadku potencjalnego użycia przez osobę dorosłą należy pamiętać, że brak jest danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania podczas ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Z tego powodu nie zaleca się stosowania preparatu w tych okresach.

Działania niepożądane

Podczas stosowania preparatu Dentinox N mogą wystąpić reakcje alergiczne, szczególnie związane z zawartością lidokainy. Należy monitorować stan pacjenta i w przypadku wystąpienia niepokojących objawów skonsultować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Nie stwierdzono przypadków przedawkowania preparatu Dentinox N. Jednakże, jak w przypadku każdego produktu leczniczego, należy ściśle przestrzegać zalecanego dawkowania.

Skład preparatu

10 g żelu Dentinox N zawiera:

  • Substancje czynne:
    • Chamomillae tinctura (nalewka z rumianku) (1:4-4,5) - 1500 mg (ekstrahent: etanol 70% V/V)
    • Lidocaini hydrochloridum (lidokainy chlorowodorek) - 34 mg
    • Macrogoli aether laurilicum (makrogolu eter laurylowy) - 32 mg
  • Zawartość etanolu w produkcie: max 9,5%

Dentinox N jest tradycyjnym produktem leczniczym, którego skuteczność opiera się na długoletnim doświadczeniu w jego stosowaniu. Preparat łagodzi dolegliwości związane z ząbkowaniem u niemowląt i małych dzieci, przynosząc ulgę w bólu i podrażnieniu dziąseł. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu zaleceń dotyczących stosowania i zachowaniu ostrożności, szczególnie u najmłodszych pacjentów.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.