Denofix
Febuxostat
Denofix - informacje dla lekarza
Wskazania do stosowania
Denofix w dawce 80 mg i 120 mg jest wskazany w leczeniu przewlekłej hiperurykemii w chorobach, w których wystąpiło już odkładanie się złogów moczanowych (w tym guzki dnawe i/lub zapalenie stawów dnawe czynne lub w wywiadzie).
Dodatkowo Denofix w dawce 120 mg jest wskazany w zapobieganiu i leczeniu przewlekłej hiperurykemii u dorosłych pacjentów poddawanych chemioterapii z powodu nowotworów krwi z umiarkowanym do wysokiego ryzykiem wystąpienia zespołu rozpadu guza (TLS).
Produkt leczniczy jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych.
Dawkowanie i sposób podawania
Wskazanie | Dawka początkowa | Dawka maksymalna |
---|---|---|
Dna moczanowa | 80 mg raz na dobę | 120 mg raz na dobę |
Zespół rozpadu guza | 120 mg raz na dobę | 120 mg raz na dobę |
Lek należy przyjmować doustnie, niezależnie od posiłków.
W leczeniu dny moczanowej, jeśli po 2-4 tygodniach leczenia stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi utrzymuje się >6 mg/dl (357 µmol/l), można rozważyć zwiększenie dawki do 120 mg raz na dobę.
W zapobieganiu i leczeniu zespołu rozpadu guza, leczenie należy rozpocząć 2 dni przed rozpoczęciem chemioterapii i kontynuować przez co najmniej 7 dni.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Nie zaleca się stosowania febuksostatu u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca lub zastoinową niewydolnością krążenia.
Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek oraz u osób w podeszłym wieku.
Możliwe jest wystąpienie reakcji nadwrażliwości, w tym ciężkich reakcji skórnych (np. zespół Stevens-Johnsona). W razie ich wystąpienia należy natychmiast przerwać leczenie.
Podczas rozpoczynania leczenia febuksostatem może dojść do zaostrzenia objawów dny moczanowej. Zaleca się profilaktyczne stosowanie NLPZ lub kolchicyny przez co najmniej 6 miesięcy.
Warto zapamiętać
- Febuksostat jest silnym, selektywnym inhibitorem oksydazy ksantynowej (XO)
- Lek wykazuje szybkie działanie obniżające stężenie kwasu moczowego w surowicy
Interakcje
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z merkaptopuryną i azatiopryną - może być konieczne zmniejszenie ich dawki.
Febuksostat nie wchodzi w istotne interakcje z teofiliną, warfaryną, naproksenem i hydrochlorotiazydem.
Ciąża i laktacja
Nie zaleca się stosowania febuksostatu w okresie ciąży i karmienia piersią ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to:
- Zaostrzenie objawów dny moczanowej
- Zaburzenia czynności wątroby
- Biegunka, nudności
- Ból głowy
- Wysypka skórna
- Obrzęki
Rzadko mogą wystąpić ciężkie reakcje nadwrażliwości, w tym zespół Stevens-Johnsona.
Właściwości farmakodynamiczne
Febuksostat jest silnym, niepurynowym selektywnym inhibitorem oksydazy ksantynowej (XO). Hamuje zarówno utlenione, jak i zredukowane postacie XO. Nie wpływa na inne enzymy biorące udział w metabolizmie puryn i pirymidyn.
Skład
1 tabletka zawiera 80 mg lub 120 mg febuksostatu (w postaci febuksostatu półwodnego).
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Zapobieganie i leczenie przewlekłej hiperurykemii u dorosłych pacjentów poddawanych chemioterapii z powodu nowotworów krwi z umiarkowanym do wysokiego ryzykiem wystąpienia zespołu rozpadu guza, gdy leczenie allopurinolem jest przeciwwskazane lub nie może być kontynuowane z powodu wystąpienia działań niepożądanych