Wyszukaj produkt

Decilosal

Cilostazol

tabl.
100 mg
56 szt.
Doustnie
Rx
100%
93,99
Decilosal
tabl.
100 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
69,99

Decilosal (cylostazol) - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Decilosal jest wskazany do stosowania w celu uzyskania poprawy w zakresie maksymalnego dystansu marszu bez wystąpienia bólu u pacjentów z chromaniem przestankowym, u których:

  • nie stwierdza się bólu spoczynkowego
  • nie ma objawów martwicy tkanek obwodowych
  • stwierdzono II stopień choroby tętnic obwodowych wg klasyfikacji Fontaine'a

Preparat jest lekiem drugiego rzutu dla pacjentów, u których modyfikacje stylu życia (w tym zaprzestanie palenia tytoniu i nadzorowane programy ćwiczeń) oraz inne odpowiednie interwencje nie złagodziły w wystarczającym stopniu objawów chromania przestankowego.

Decilosal jest przeznaczony dla pacjentów z chromaniem przestankowym, u których wcześniejsze metody leczenia okazały się nieskuteczne. Lek poprawia dystans marszu bez bólu, ale nie zastępuje modyfikacji stylu życia i innych metod terapeutycznych.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Zalecana dawka
Dorośli 100 mg 2 razy na dobę
Pacjenci przyjmujący silne inhibitory CYP3A4 lub CYP2C19 50 mg 2 razy na dobę
Osoby w podeszłym wieku Bez modyfikacji dawki
Pacjenci z ClCr >25 ml/min Bez modyfikacji dawki
Pacjenci z lekką chorobą wątroby Bez modyfikacji dawki

Lek należy przyjmować 30 minut przed śniadaniem i kolacją. Przyjmowanie cylostazolu z posiłkiem zwiększa maksymalne stężenie leku w osoczu, co może nasilać działania niepożądane.

Dawkowanie Decilosalu zależy od indywidualnych czynników pacjenta, takich jak funkcja nerek, wątroby czy jednocześnie stosowane leki. Kluczowe jest przestrzeganie zaleceń dotyczących czasu przyjmowania leku względem posiłków.

Przeciwwskazania

Stosowanie Decilosalu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na cylostazol lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciężkie zaburzenia czynności nerek (ClCr <25 ml/min)
  • Umiarkowane lub ciężkie zaburzenia czynności wątroby
  • Zastoinowa niewydolność serca
  • Ciąża
  • Stwierdzona skłonność do krwawień (np. czynne wrzody trawienne, niedawno przebyty udar krwotoczny, proliferacyjna retinopatia cukrzycowa, niedostatecznie kontrolowane nadciśnienie tętnicze)
  • Częstoskurcz komorowy, migotanie komór lub wieloogniskowa ekstrasystolia komorowa w wywiadzie
  • Wydłużony odstęp QTc
  • Ciężka tachyarytmia w wywiadzie
  • Jednoczesne stosowanie 2 lub więcej dodatkowych leków przeciwpłytkowych lub przeciwzakrzepowych
  • Niestabilna dławica piersiowa, zawał mięśnia sercowego lub interwencja w obrębie naczyń wieńcowych w ostatnich 6 miesiącach

Decilosal ma szereg przeciwwskazań, szczególnie związanych z zaburzeniami czynności nerek, wątroby, chorobami serca oraz zwiększonym ryzykiem krwawień. Przed przepisaniem leku należy dokładnie przeanalizować historię medyczną pacjenta.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania Decilosalu należy zachować szczególną ostrożność:

  • U pacjentów z grupy zwiększonego ryzyka ciężkich sercowych działań niepożądanych spowodowanych przyspieszeniem rytmu serca
  • U pacjentów z dodatkowymi skurczami pochodzenia przedsionkowego lub komorowego oraz z migotaniem lub trzepotaniem przedsionków
  • Przy jednoczesnym stosowaniu z lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze krwi
  • U pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym, w tym niewielkim zabiegom inwazyjnym
  • W przypadku wystąpienia krwawienia do siatkówki

Pacjentów należy poinformować o konieczności zgłaszania epizodów krwawienia, łatwego powstawania siniaków oraz innych objawów mogących wskazywać na nieprawidłowości hematologiczne. W razie podejrzenia nieprawidłowości krwi, należy wykonać pełną morfologię krwi.

Stosowanie Decilosalu wymaga ścisłego monitorowania pacjenta, szczególnie pod kątem działań niepożądanych związanych z układem sercowo-naczyniowym i ryzykiem krwawień. Kluczowa jest edukacja pacjenta w zakresie objawów wymagających natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Cylostazol wchodzi w interakcje z wieloma grupami leków:

  • Leki przeciwpłytkowe i przeciwzakrzepowe: możliwe zwiększenie ryzyka krwawień
  • Inhibitory CYP3A4 i CYP2C19: zwiększają stężenie cylostazolu w osoczu
  • Induktory CYP3A4 i CYP2C19: mogą zmniejszać działanie przeciwpłytkowe cylostazolu
  • Substraty CYP3A4 o wąskim indeksie terapeutycznym: cylostazol może zwiększać ich stężenie w osoczu
  • Leki obniżające ciśnienie tętnicze: możliwe addycyjne działanie hipotensyjne

Przed rozpoczęciem terapii Deciloslalem należy dokładnie przeanalizować wszystkie leki przyjmowane przez pacjenta. Szczególną uwagę należy zwrócić na leki wpływające na krzepliwość krwi oraz metabolizowane przez enzymy CYP3A4 i CYP2C19.

Wpływ na ciążę i laktację

Stosowanie Decilosalu w ciąży jest przeciwwskazane ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa. Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, czy cylostazol przenika do mleka kobiecego.

Decilosal nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję podczas terapii tym lekiem.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane Decilosalu to:

  • Bóle głowy (>30% pacjentów)
  • Biegunka (>15% pacjentów)
  • Nieprawidłowe stolce (>15% pacjentów)

Działania te są zazwyczaj łagodne do umiarkowanych i mogą ustępować po redukcji dawki.

Mimo że najczęstsze działania niepożądane Decilosalu nie są poważne, należy poinformować pacjenta o możliwości ich wystąpienia. W przypadku nasilonych lub utrzymujących się objawów należy rozważyć modyfikację dawki lub przerwanie leczenia.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania Decilosalu można spodziewać się następujących objawów:

  • Silne bóle głowy
  • Biegunka
  • Tachykardia
  • Zaburzenia rytmu serca

Leczenie przedawkowania polega na obserwacji pacjenta, zastosowaniu leczenia podtrzymującego oraz opróżnieniu żołądka (wymioty lub płukanie żołądka).

W przypadku podejrzenia przedawkowania Decilosalu, kluczowe jest szybkie wdrożenie odpowiedniego postępowania, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania funkcji układu sercowo-naczyniowego.

Właściwości farmakodynamiczne

Decilosal (cylostazol) poprawia zdolność wysiłkową u pacjentów z chromaniem przestankowym. W badaniach klinicznych wykazano, że po 24 tygodniach leczenia cylostazol w dawce 100 mg 2 razy na dobę zwiększał:

  • Średnią wartość bezwzględnego dystansu chromania (ACD) o 60,4-129,1 metra
  • Średnią wartość początkowego dystansu chromania (ICD) o 47,3-93,6 metra

Decilosal wykazuje skuteczność w poprawie dystansu marszu u pacjentów z chromaniem przestankowym, co przekłada się na lepszą jakość życia i zwiększoną mobilność pacjentów.

Warto zapamiętać
  • Decilosal jest lekiem drugiego rzutu w leczeniu chromania przestankowego i nie zastępuje modyfikacji stylu życia.
  • Lek należy przyjmować 30 minut przed posiłkiem, aby uniknąć zwiększenia stężenia w osoczu i nasilenia działań niepożądanych.


Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.
Lek powinien być zażywany 15-30 minut przed posiłkiem.