Darzalex (daratumumab) - informacje dla lekarzy
Darzalex (daratumumab) jest ludzkim przeciwciałem monoklonalnym IgG1κ, które wiąże się z białkiem CD38 obecnym w dużej ilości na powierzchni komórek nowotworowych szpiczaka mnogiego. Lek wykazuje działanie przeciwnowotworowe poprzez indukcję lizy komórek nowotworowych z udziałem układu immunologicznego.
Wskazania
Darzalex jest wskazany w leczeniu dorosłych pacjentów ze szpiczakiem mnogim:
- W skojarzeniu z lenalidomidem i deksametazonem lub bortezomibem, melfalanem i prednizonem u pacjentów z nowo rozpoznanym szpiczakiem mnogim, niekwalifikujących się do autologicznego przeszczepienia komórek macierzystych
- W skojarzeniu z bortezomibem, talidomidem i deksametazonem u pacjentów z nowo rozpoznanym szpiczakiem mnogim, kwalifikujących się do autologicznego przeszczepienia komórek macierzystych
- W skojarzeniu z lenalidomidem i deksametazonem lub bortezomibem i deksametazonem u pacjentów, którzy otrzymali co najmniej jedną wcześniejszą terapię
- W skojarzeniu z pomalidomidem i deksametazonem u pacjentów, którzy otrzymali wcześniej co najmniej dwie terapie zawierające lenalidomid i inhibitor proteasomu
- W monoterapii u pacjentów z nawrotowym i opornym szpiczakiem mnogim, po wcześniejszym leczeniu inhibitorem proteasomu i lekiem immunomodulującym
Dodatkowo Darzalex jest wskazany w skojarzeniu z cyklofosfamidem, bortezomibem i deksametazonem w leczeniu dorosłych pacjentów z nowo rozpoznaną układową amyloidozą łańcuchów lekkich (AL).
Dawkowanie
Zalecana dawka Darzalexu wynosi 16 mg/kg masy ciała, podawana we wlewie dożylnym. Schemat dawkowania zależy od wskazania i stosowanej terapii skojarzonej:
Schemat | Dawkowanie |
---|---|
Monoterapia i skojarzenie z lenalidomidem (cykl 4-tygodniowy) |
Tygodnie 1-8: raz w tygodniu Tygodnie 9-24: co 2 tygodnie Od tygodnia 25: co 4 tygodnie |
Skojarzenie z bortezomibem, melfalanem i prednizonem (cykl 6-tygodniowy) |
Tygodnie 1-6: raz w tygodniu Tygodnie 7-54: co 3 tygodnie Od tygodnia 55: co 4 tygodnie |
Skojarzenie z bortezomibem, talidomidem i deksametazonem (cykl 4-tygodniowy) |
Indukcja: Tygodnie 1-8 co tydzień, tygodnie 9-16 co 2 tygodnie Konsolidacja: Tygodnie 1-8 co 2 tygodnie |
Szczegółowy opis dawkowania w poszczególnych schematach znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
Sposób podawania
Darzalex podaje się we wlewie dożylnym po rozcieńczeniu w 0,9% roztworze chlorku sodu. Szybkość infuzji należy dostosować według schematu:
- Pierwsza infuzja: 50 ml/h, można zwiększać o 50 ml/h co godzinę do maksymalnie 200 ml/h
- Druga infuzja: 50 ml/h, można zwiększać o 50 ml/h co godzinę do maksymalnie 200 ml/h
- Kolejne infuzje: 100 ml/h, można zwiększać o 50 ml/h co godzinę do maksymalnie 200 ml/h
Środki ostrożności przed podaniem
Przed każdą infuzją Darzalexu należy zastosować premedykację:
- Kortykosteroid (dożylnie lub doustnie)
- Lek przeciwgorączkowy (paracetamol 650-1000 mg doustnie)
- Lek przeciwhistaminowy (difenhydramina 25-50 mg dożylnie lub doustnie)
Po infuzji należy rozważyć podanie doustnego kortykosteroidu w celu zmniejszenia ryzyka opóźnionych reakcji związanych z infuzją.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Reakcje związane z infuzją (IRR)
U około połowy pacjentów występują reakcje związane z infuzją, głównie podczas pierwszej infuzji. Objawy obejmują: duszność, kaszel, świszczący oddech, gorączkę, ból w klatce piersiowej, nadciśnienie. Ciężkie IRR mogą obejmować skurcz oskrzeli, niedotlenienie i nadciśnienie. Należy uważnie monitorować pacjentów podczas infuzji i po jej zakończeniu.
Neutropenia/Trombocytopenia
Darzalex może nasilać neutropenię i trombocytopenię indukowaną przez schemat podstawowy. Należy monitorować morfologię krwi i w razie potrzeby opóźnić podanie leku.
Wpływ na testy serologiczne
Daratumumab wiąże się z CD38 na erytrocytach, co może powodować fałszywie dodatni wynik pośredniego testu antyglobulinowego (test Coombsa). Może to utrzymywać się do 6 miesięcy po ostatniej infuzji. Należy poinformować bank krwi o stosowaniu Darzalexu przed planowanym przetoczeniem.
Reaktywacja wirusa zapalenia wątroby typu B
U pacjentów leczonych Darzalexem obserwowano reaktywację HBV. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać badania w kierunku HBV u wszystkich pacjentów.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane (≥20% pacjentów) to:
- Reakcje związane z infuzją
- Zmęczenie
- Nudności
- Biegunka
- Zaparcia
- Gorączka
- Duszność
- Kaszel
- Neutropenia
- Trombocytopenia
- Niedokrwistość
- Obrzęki obwodowe
- Astenia
- Neuropatia obwodowa
- Zakażenia górnych dróg oddechowych
Interakcje
Nie przeprowadzono formalnych badań interakcji dla daratumumabu. Ze względu na to, że jest przeciwciałem monoklonalnym IgG1κ, jest mało prawdopodobne, aby wydalanie nerkowe i metabolizm wątrobowy były głównymi drogami eliminacji. Nie oczekuje się wpływu zmian aktywności enzymów metabolizujących leki na eliminację daratumumabu.
Wnioski
Darzalex jest skuteczną opcją terapeutyczną w leczeniu szpiczaka mnogiego, zarówno w monoterapii jak i w skojarzeniu z innymi lekami. Wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjenta, szczególnie pod kątem reakcji związanych z infuzją oraz cytopenii. Należy pamiętać o wpływie leku na wyniki testów serologicznych przy planowaniu przetoczeń krwi.
Warto zapamiętać
- Darzalex jest przeciwciałem monoklonalnym skierowanym przeciwko CD38, wykazującym silne działanie przeciwszpiczakowe
- Najczęstszym działaniem niepożądanym są reakcje związane z infuzją, występujące u około połowy pacjentów, głównie podczas pierwszej infuzji
Program lekowy: leczenie chorych na układową amyloidozę łańcuchów lekkich (AL)