Wyszukaj produkt

Dabigatran Eteksylan Stada

Dabigatran etexilate

kaps. twarde
150 mg
60 szt.
Doustnie
Rx
100%
66,10
30% (1)
21,81
(2)
bezpł.
Dabigatran Eteksylan Stada
kaps. twarde
75 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
26,00
Dabigatran Eteksylan Stada
kaps. twarde
110 mg
60 szt.
Doustnie
Rx
100%
49,73
30% (1)
17,25
(2)
bezpł.

Dabigatran Eteksylan Stada - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Dabigatran Eteksylan Stada jest wskazany w następujących sytuacjach klinicznych:

  • Prewencja pierwotna żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ) u dorosłych pacjentów po przebytej planowej alloplastyce całkowitej stawu biodrowego lub kolanowego (dawka 110 mg i 75 mg)
  • Prewencja udarów i zatorowości systemowej u dorosłych pacjentów z niezastawkowym migotaniem przedsionków (NVAF), z jednym lub więcej czynnikami ryzyka (dawka 110 mg i 150 mg)
  • Leczenie zakrzepicy żył głębokich (ZŻG) i zatorowości płucnej (ZP) oraz prewencja nawrotów ZŻG i ZP u osób dorosłych (dawka 110 mg i 150 mg)
  • Leczenie ŻChZZ i zapobieganie nawrotom ŻChZZ u dzieci i młodzieży od urodzenia do wieku poniżej 18 lat (dawka 110 mg, 150 mg i 75 mg)

Wybór odpowiedniej dawki zależy od konkretnego wskazania oraz wieku i masy ciała pacjenta.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawkowanie u dorosłych:

Wskazanie Zalecana dawka
Prewencja ŻChZZ po zabiegach ortopedycznych 220 mg (2 x 110 mg) raz na dobę
Prewencja udaru w migotaniu przedsionków 300 mg (2 x 150 mg) dwa razy na dobę
Leczenie ZŻG/ZP 300 mg (2 x 150 mg) dwa razy na dobę

U pacjentów w wieku ≥80 lat, przyjmujących jednocześnie werapamil lub z wysokim ryzykiem krwawienia zaleca się zmniejszenie dawki do 220 mg (2 x 110 mg) dwa razy na dobę.

Dawkowanie u dzieci i młodzieży zależy od masy ciała i wieku pacjenta. Szczegółowe zalecenia znajdują się w charakterystyce produktu leczniczego.

Przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania do stosowania dabigatranu eteksylanu obejmują:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciężkie zaburzenia czynności nerek (CrCl <30 ml/min) u dorosłych
  • Czynne, istotne klinicznie krwawienie
  • Jednoczesne stosowanie innych leków przeciwzakrzepowych (z wyjątkiem szczególnych sytuacji)
  • Zaburzenia czynności wątroby lub choroba wątroby mogące wpływać na przeżycie
  • Jednoczesne stosowanie silnych inhibitorów P-glikoproteiny
  • Stan po wszczepieniu sztucznej zastawki serca

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem krwawienia. Konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjentów pod kątem objawów krwawienia, zwłaszcza w przypadku jednoczesnego stosowania leków wpływających na hemostazę.

U pacjentów w podeszłym wieku, z zaburzeniami czynności nerek lub niską masą ciała może być konieczne zmniejszenie dawki. Należy regularnie oceniać czynność nerek, szczególnie u pacjentów w wieku >75 lat.

W przypadku konieczności pilnego zabiegu chirurgicznego należy przerwać stosowanie dabigatranu na co najmniej 24 godziny przed zabiegiem. U dorosłych pacjentów dostępny jest swoisty czynnik odwracający działanie dabigatranu (idarucyzumab).

Działania niepożądane

Najczęstszym działaniem niepożądanym są krwawienia, występujące u około 14-16% pacjentów. Inne częste działania niepożądane obejmują:

  • Niedokrwistość
  • Ból brzucha
  • Biegunka
  • Niestrawność
  • Nudności
  • Nieprawidłowa czynność wątroby

Rzadziej występują reakcje nadwrażliwości, w tym wysypka, świąd i obrzęk naczynioruchowy.

Interakcje

Dabigatran wchodzi w interakcje z inhibitorami i induktorami P-glikoproteiny. Jednoczesne stosowanie silnych inhibitorów P-gp (np. ketokonazol, cyklosporyna, itrakonazol, dronedaron) jest przeciwwskazane. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu słabszych inhibitorów P-gp (np. amiodaron, werapamil).

Należy unikać jednoczesnego stosowania induktorów P-gp (np. ryfampicyna, ziele dziurawca), gdyż może to prowadzić do zmniejszenia stężenia dabigatranu.

Jednoczesne stosowanie innych leków przeciwzakrzepowych lub przeciwpłytkowych zwiększa ryzyko krwawienia.

Wnioski

Dabigatran eteksylan jest skutecznym doustnym lekiem przeciwzakrzepowym stosowanym w prewencji i leczeniu powikłań zakrzepowo-zatorowych. Wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjentów, szczególnie pod kątem ryzyka krwawienia. Kluczowe jest odpowiednie dostosowanie dawki do indywidualnej sytuacji klinicznej pacjenta oraz unikanie interakcji lekowych.

Warto zapamiętać
  • Dabigatran nie wymaga rutynowego monitorowania parametrów krzepnięcia
  • U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek konieczna jest redukcja dawki

Przedawkowanie

Przedawkowanie dabigatranu eteksylanu zwiększa ryzyko krwawienia. W przypadku podejrzenia przedawkowania należy przerwać leczenie i wykonać testy krzepliwości. U dorosłych pacjentów dostępny jest swoisty czynnik odwracający - idarucyzumab. W ciężkich przypadkach można rozważyć zastosowanie koncentratów czynników krzepnięcia lub dializy.

Mechanizm działania

Dabigatran jest bezpośrednim, odwracalnym inhibitorem trombiny. Hamuje zarówno wolną trombinę, jak i trombinę związaną z fibryną, zapobiegając powstawaniu zakrzepu. Działanie przeciwzakrzepowe dabigatranu nie wymaga udziału antytrombiny.

Właściwości farmakokinetyczne

Dabigatran eteksylan jest prolekiem, który po podaniu doustnym ulega szybkiej przemianie do aktywnej formy - dabigatranu. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga po 0,5-2 godzinach od podania. Okres półtrwania wynosi około 12-14 godzin. Dabigatran jest wydalany głównie przez nerki w postaci niezmienionej.

Stosowanie dabigatranu eteksylanu wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta, z uwzględnieniem czynników ryzyka krwawienia, funkcji nerek oraz potencjalnych interakcji lekowych. Konieczna jest edukacja pacjenta odnośnie objawów krwawienia i postępowania w nagłych sytuacjach.


1) Leczenie zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej - u osób powyżej 18 roku życia; Profilaktyka nawrotów zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej - u osób powyżej 18 roku życia;
Profilaktyka udarów i zatorowości obwodowej u dorosłych pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową, z jednym lub kilkoma czynnikami ryzyka, takimi jak wcześniejszy udar lub przemijający napad niedokrwienny, wiek >=75 lat, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niewydolność serca (klasa >=II wg NYHA)
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.