DOLGIT®
Ibuprofen
DOLGIT® - Krem z ibuprofenem do stosowania miejscowego
Wskazania do stosowania
DOLGIT® jest wskazany do miejscowego leczenia w następujących przypadkach:
- Bóle mięśniowe
- Bóle w przebiegu zwyrodnieniowych chorób stawów
- Reumatyczne schorzenia stawów obwodowych i kręgosłupa
- Zmiany zapalne tkanek okołostawowych (np. kaletek maziowych, ścięgien, pochewek ścięgnistych, więzadeł i torebek stawowych)
- Bolesna sztywność barku
- Bóle okolicy lędźwiowej kręgosłupa
- Zmiany pourazowe związane z uprawianiem sportu lub powypadkowe (np. stłuczenia, skręcenia)
Lek DOLGIT® wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn w tkankach objętych stanem zapalnym.
Dawkowanie i sposób podawania
DOLGIT® przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Standardowe dawkowanie przedstawia poniższa tabela:
Częstotliwość aplikacji | Ilość kremu |
---|---|
3-4 razy na dobę | Pasek kremu o długości 4-10 cm |
Tabela 1. Standardowe dawkowanie kremu DOLGIT®
W razie konieczności produkt można stosować częściej, jednak nie częściej niż co 4 godziny. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 12 g kremu (co odpowiada 600 mg ibuprofenu). Krem należy delikatnie wmasować w skórę. Produkt nie jest przeznaczony do stosowania pod opatrunkiem okluzyjnym.
Wchłanianie substancji czynnych przez skórę jest zwiększone podczas zabiegów jonoforezy. W tym przypadku DOLGIT® stosuje się pod katodą (pole ujemne). Zazwyczaj stosowane natężenie wynosi 0,1-0,5 mA na 5 cm² powierzchni elektrody, a czas trwania zabiegu nie powinien przekraczać 15 minut.
Czas trwania leczenia powinien być ustalony przez lekarza. Jeśli po upływie 10 dni stosowania produktu objawy nie ustąpią lub ulegną zaostrzeniu, należy skonsultować się z lekarzem.
Warto zapamiętać
- DOLGIT® zawiera 5% ibuprofenu i jest przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego.
- Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 12 g kremu (600 mg ibuprofenu).
Przeciwwskazania
Stosowanie kremu DOLGIT® jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na ibuprofen lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu
- Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy (ASA) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
- Występowanie w wywiadzie pokrzywki, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa lub astmy po zastosowaniu ASA lub innych NLPZ
- Trzeci trymestr ciąży
Należy pamiętać, że przeciwwskazania te dotyczą również reakcji krzyżowych między różnymi NLPZ, co ma szczególne znaczenie w przypadku pacjentów z historią nadwrażliwości na te leki.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania kremu DOLGIT® należy zachować szczególną ostrożność:
- Nie należy stosować na otwarte rany, błony śluzowe i w okolice oczu
- Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy
- Zachować ostrożność u pacjentów z niewydolnością nerek
- Szczególna uwaga wymagana u pacjentów z astmą oskrzelową
- Ostrożnie stosować u pacjentów z nietolerancją ASA, ibuprofenu lub innych NLPZ przyjmowanych doustnie
Mimo że podczas stosowania miejscowego ibuprofenu jego stężenie w surowicy krwi osiąga minimalne wartości, co zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych dotyczących układu pokarmowego, oddechowego i nerek, należy zachować ostrożność u pacjentów z wyżej wymienionymi schorzeniami.
Produkt nie jest wskazany do stosowania u dzieci poniżej 14 roku życia. W przypadku wystąpienia wysypki należy natychmiast przerwać stosowanie kremu. Po każdorazowej aplikacji, o ile nie ma potrzeby smarowania rąk w celach leczniczych, należy umyć ręce.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Dotychczas nie stwierdzono interakcji miejscowo stosowanego ibuprofenu z innymi lekami. Należy jednak pamiętać, że jednoczesne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego (ASA) i innych NLPZ może zwiększyć częstość występowania działań niepożądanych.
Ciąża i karmienie piersią
Stosowanie kremu DOLGIT® w okresie ciąży i karmienia piersią podlega następującym ograniczeniom:
- Przeciwwskazane w III trymestrze ciąży
- W I i II trymestrze nie należy stosować na większe powierzchnie skóry i przez dłuższy czas
- Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią
Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem produktu.
Działania niepożądane
Miejscowe stosowanie ibuprofenu w postaci kremu DOLGIT® rzadko prowadzi do wystąpienia działań niepożądanych. Jednakże, w przypadku ich pojawienia się, należy przerwać stosowanie produktu i skonsultować się z lekarzem. Możliwe działania niepożądane obejmują:
- Zaburzenia ogólne i reakcje w miejscu podania: niespecyficzne reakcje alergiczne i anafilaktyczne, wstrząs, zaczerwienienie i mrowienie w miejscu aplikacji
- Zaburzenia układu oddechowego: astma, pogorszenie stanu astmatycznego, skurcz oskrzeli, duszność
- Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: wysypki różnego typu, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, plamica, choroby pęcherzowe skóry (martwica naskórka, rumień wielopostaciowy)
- Zaburzenia nerek i dróg moczowych: niewydolność nerek u pacjentów z chorobami nerek
- Zaburzenia żołądka i jelit: ból brzucha, niestrawność
Podczas długotrwałego leczenia mogą wystąpić dodatkowe działania niepożądane. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych należy przerwać stosowanie kremu i skonsultować się z lekarzem.
Przedawkowanie
Ze względu na miejscową aplikację i ograniczone wchłanianie przez skórę, ryzyko przedawkowania przy prawidłowym stosowaniu kremu DOLGIT® jest minimalne. Jednakże, w przypadku niewłaściwego użycia lub przypadkowego spożycia dużej ilości produktu, mogą wystąpić objawy przedawkowania ibuprofenu.
Objawy przedawkowania mogą obejmować:
- U dorosłych (po przyjęciu 8-12 g ibuprofenu): zawroty głowy, utrata świadomości, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi
- U dzieci (po przyjęciu 3-4 g ibuprofenu): bezdech i sinica
W przypadku podejrzenia przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala. Jeżeli pacjent połknął potencjalnie toksyczną ilość produktu w ciągu ostatniej godziny, można rozważyć podanie drogą doustną węgla aktywowanego. Nie jest znane swoiste antidotum w przypadku zatrucia ibuprofenem.
Skład produktu
Substancją czynną kremu DOLGIT® jest ibuprofen. 100 g kremu zawiera 5 g ibuprofenu.
Przed zastosowaniem leku należy dokładnie zapoznać się z treścią ulotki i w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.