Wyszukaj produkt

Cytosar®

Cytarabine

inj. [liof. do przyg. roztw.]
100 mg
1 amp.+ rozp.
Iniekcje
Lz
100%
X
Cytosar®
inj. doż./podsk. [liof. do przyg. roztw.]
500 mg
1 fiol.+ rozp.
Iniekcje
Lz
100%
X
Cytosar®
inj. doż./podsk. [liof. do przyg. roztw.]
1 g
1 fiol.
Iniekcje
Lz
100%
X

Cytosar® - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Cytosar® jest wskazany przede wszystkim w indukcji i podtrzymaniu remisji w ostrej białaczce szpikowej u dorosłych i dzieci. Wykazuje również skuteczność w leczeniu innych typów białaczek, takich jak ostra białaczka limfoblastyczna i przewlekła białaczka szpikowa w fazie blastycznej. Lek może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi, przy czym najlepsze wyniki uzyskuje się często w terapii skojarzonej.

Cytosar® stosowano eksperymentalnie w leczeniu wielu chorób nowotworowych, jednak rzadko był skuteczny u pacjentów z guzami litymi. Obserwowano poprawę u dzieci z chłoniakiem nieziarniczym leczonych Cytosarem® w terapii skojarzonej. Wykazano również skuteczność leku w dużych dawkach, w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi cytostatykami, w leczeniu źle rokującej białaczki, białaczki opornej na leczenie oraz w zaostrzeniach (nawrotach) ostrej białaczki.

Cytosar® jest lekiem o szerokim spektrum zastosowania w hematoonkologii, szczególnie skutecznym w leczeniu ostrych białaczek. Jego efektywność jest najwyższa w terapii skojarzonej oraz przy stosowaniu wysokich dawek w przypadkach opornych na standardowe leczenie.

Dawkowanie i sposób podawania

Cytosar® jest dostępny w dawkach 100 mg, 500 mg i 1 g. Lek może być podawany dożylnie, podskórnie lub dokanałowo. Należy podkreślić, że Cytosar® jest nieaktywny po podaniu doustnym.

Podanie dożylne

Standardowe dawki: W indukcji remisji ostrej białaczki nielimfocytarnej typowa dawka wynosi 100 mg/m2 pc./dobę w ciągłym wlewie dożylnym (dni 1-7) lub 100 mg/m2 pc. dożylnie co 12 h (dni 1-7).

Duże dawki: Od 2 g/m2 pc. do 3 g/m2 pc., podawane we wlewie dożylnym trwającym 1-3 h, stosowanym co 12 h przez 2-6 dni.

Podanie podskórne

Zazwyczaj podaje się 20-100 mg/m2 pc. w zależności od wskazania i zastosowanego schematu leczenia.

Podanie dokanałowe

W przypadku białaczki z zajęciem opon mózgowo-rdzeniowych, Cytosar® podawano dokanałowo w dawkach od 5 mg/m2 do 75 mg/m2 pc. Najczęściej stosowaną dawką było 30 mg/m2 pc. co 4 dni do uzyskania normalizacji wyników badań płynu mózgowo-rdzeniowego, po czym następował 1 dodatkowy kurs leczenia.

Droga podania Dawkowanie Schemat
Dożylna (standardowa) 100 mg/m2 pc./dobę Ciągły wlew (dni 1-7) lub co 12h (dni 1-7)
Dożylna (duże dawki) 2-3 g/m2 pc. Wlew 1-3h, co 12h przez 2-6 dni
Podskórna 20-100 mg/m2 pc. Zależnie od wskazania i schematu
Dokanałowa 5-75 mg/m2 pc. (najczęściej 30 mg/m2 pc.) Co 4 dni do normalizacji PMR, potem 1 dodatkowy kurs

PMR - płyn mózgowo-rdzeniowy

Dawkowanie Cytosaru® jest zróżnicowane i zależy od drogi podania, wskazania oraz indywidualnego schematu leczenia. Kluczowe jest dostosowanie dawki do powierzchni ciała pacjenta oraz monitorowanie odpowiedzi na leczenie, szczególnie przy podaniu dokanałowym.

Przeciwwskazania

Stosowanie Cytosaru® jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na cytarabinę
  • Ciąża
  • Okres karmienia piersią

Przeciwwskazania do stosowania Cytosaru® są ograniczone, ale bezwzględne. Szczególną uwagę należy zwrócić na wykluczenie ciąży przed rozpoczęciem leczenia oraz poinformowanie pacjentki o konieczności przerwania karmienia piersią.

Interakcje

Cytosar® wchodzi w istotne interakcje z innymi lekami:

  • Deoksycytydyna - zmniejsza mielotoksyczność cytarabiny
  • Etopozyd i tenipozyd - działanie antagonistyczne
  • Metotreksat i 5-fluorouracyl - nie powinny być podawane jednocześnie z Cytosarem®

Przy planowaniu terapii Cytosarem® należy uwzględnić potencjalne interakcje z innymi lekami przeciwnowotworowymi. Szczególną ostrożność należy zachować przy łączeniu z metotreksatem i 5-fluorouracylem.

Ciąża i laktacja

Stosowanie Cytosaru® u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią jest przeciwwskazane ze względu na potencjalne ryzyko dla płodu i noworodka.

Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia Cytosarem®. W przypadku zajścia w ciążę lub planowania ciąży należy niezwłocznie poinformować lekarza prowadzącego.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane Cytosaru® obejmują:

  • Supresję szpiku: leukopenia, małopłytkowość, niedokrwistość, megaloblastoza
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nudności, wymioty, biegunka, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej
  • "Zespół cytarabiny": gorączka, bóle mięśniowe i kostne, zaczerwienienie skóry, zapalenie spojówek, złe samopoczucie (6-12 h po podaniu leku)
  • Objawy neurotoksyczne po podaniu dokanałowym: meningismus, drgawki
  • Przy wysokich dawkach: uszkodzenie wątroby, nerek, zaburzenia rytmu serca, objawy neurotoksyczne (głównie móżdżkowe)
  • Inne: wyłysienie, zapalenie zakrzepowe żył powierzchownych

Profil działań niepożądanych Cytosaru® jest szeroki i obejmuje wiele układów. Kluczowe jest monitorowanie parametrów morfologii krwi, funkcji wątroby i nerek oraz stanu neurologicznego pacjenta podczas terapii.

Mechanizm działania

Cytosar® (cytarabina) jest antymetabolitem - analogiem pirymidyn (2-deoksycytydyny). Jego działanie polega na:

  • Blokowaniu polimerazy DNA
  • Hamowaniu reduktazy difosforanu cytydyny
  • Konkurencyjnym blokowaniu syntezy DNA

Cytosar® jest cytostatykiem fazowo specyficznym (faza S cyklu komórkowego), hamuje również przejście z fazy G1 do S.

Mechanizm działania Cytosaru® opiera się na zaburzeniu syntezy DNA w komórkach nowotworowych, co prowadzi do ich śmierci. Specyficzność fazowa leku ma istotne znaczenie dla planowania schematów terapeutycznych.

Właściwości farmakokinetyczne

Cytosar® charakteryzuje się następującymi właściwościami farmakokinetycznymi:

  • Słabe wchłanianie z przewodu pokarmowego
  • Dwufazowa kinetyka po podaniu dożylnym (T0,5 = 7-12 min. i 110-160 min.)
  • Stężenie w płynie mózgowo-rdzeniowym do 60% stężenia we krwi
  • Szybki metabolizm w wątrobie do nieaktywnego arabinozydu urydyny
  • Wydalanie z moczem: 89-96% leku w ciągu 24h, w tym 4-10% w postaci niezmienionej

Farmakokinetyka Cytosaru® uzasadnia stosowanie go w formie długotrwałych wlewów dożylnych, co pozwala na utrzymanie stałego stężenia leku we krwi. Metabolizm wątrobowy i wydalanie nerkowe mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa terapii.

Warto zapamiętać
  • Cytosar® jest kluczowym lekiem w terapii ostrych białaczek, szczególnie skutecznym w schematach skojarzonych.
  • Dawkowanie i droga podania Cytosaru® muszą być ściśle dostosowane do indywidualnego przypadku klinicznego i monitorowane pod kątem działań niepożądanych.

Skład

1 fiolka Cytosaru® zawiera odpowiednio 100 mg, 500 mg lub 1 g cytarabiny jako substancji czynnej.

Różne dostępne dawki Cytosaru® umożliwiają precyzyjne dostosowanie terapii do potrzeb pacjenta i stosowanego schematu leczenia.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną bardzo silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.