Wskazania
Cotellic (kobimetynib) jest wskazany do stosowania w skojarzeniu z wemurafenibem w leczeniu dorosłych chorych na nieresekcyjnego lub przerzutowego czerniaka wykazującego mutację V600 genu BRAF.
Przed rozpoczęciem leczenia należy potwierdzić obecność mutacji BRAF V600 w komórkach czerniaka za pomocą zwalidowanego testu.
Dawkowanie
Leczenie powinno być wdrażane i nadzorowane przez lekarza doświadczonego w stosowaniu leków przeciwnowotworowych.
Zalecana dawka Cotellic to 60 mg (3 tabletki po 20 mg) raz na dobę. Lek przyjmuje się w 28-dniowych cyklach:
- Dni 1-21: przyjmowanie leku
- Dni 22-28: 7-dniowa przerwa w leczeniu
Każdy kolejny cykl rozpoczyna się po zakończeniu 7-dniowej przerwy.
Dni cyklu | Dawkowanie |
---|---|
1-21 | 60 mg (3 x 20 mg) raz na dobę |
22-28 | Przerwa w leczeniu |
Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Można je przyjmować z posiłkiem lub między posiłkami.
Czas trwania leczenia
Leczenie Cotellic należy kontynuować do czasu, gdy pacjent przestanie odnosić korzyści z terapii lub do wystąpienia nieakceptowalnych działań toksycznych.
Pominięte dawki
W przypadku pominięcia dawki, można ją przyjąć do 12 godzin przed kolejną zaplanowaną dawką. Nie należy przyjmować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej.
Wymioty
W razie wystąpienia wymiotów po przyjęciu leku, nie należy przyjmować dodatkowej dawki tego samego dnia. Kolejnego dnia należy kontynuować leczenie zgodnie ze schematem.
Modyfikacja dawkowania
W przypadku wystąpienia działań niepożądanych może być konieczna redukcja dawki, czasowe przerwanie leczenia lub całkowite odstawienie leku. Decyzję o modyfikacji dawkowania podejmuje lekarz na podstawie indywidualnej oceny bezpieczeństwa i tolerancji leczenia u pacjenta.
Szczegółowe zalecenia dotyczące modyfikacji dawkowania w zależności od rodzaju i nasilenia działań niepożądanych znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na kobimetynib lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Retinopatia surowicza
U pacjentów leczonych inhibitorami MEK, w tym Cotellic, obserwowano przypadki retinopatii surowiczej (nagromadzenie płynu w warstwach siatkówki). Większość zdarzeń obejmowała chorioretinopatię i odwarstwienie siatkówki.
Należy oceniać pacjentów pod kątem nowych lub nasilających się zaburzeń widzenia podczas każdej wizyty. W razie rozpoznania retinopatii surowiczej zaleca się przerwanie leczenia do złagodzenia objawów wzrokowych do stopnia ≤1. Retinopatię można opanować poprzez wstrzymanie leczenia, zmniejszenie dawki lub zakończenie terapii.
Zaburzenia czynności lewej komory
U pacjentów przyjmujących Cotellic obserwowano zmniejszenie frakcji wyrzutowej lewej komory (LVEF) w porównaniu do wartości wyjściowych. Należy wykonać pomiar LVEF przed rozpoczęciem leczenia, po miesiącu terapii i następnie co najmniej co 3 miesiące lub zgodnie ze wskazaniami klinicznymi.
Zmniejszenie LVEF można opanować poprzez wstrzymanie leczenia, redukcję dawki lub zakończenie terapii. Pacjenci wznawiający leczenie po redukcji dawki powinni mieć wykonany pomiar LVEF po około 2, 4, 10 i 16 tygodniach.
Nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby
U pacjentów leczonych Cotellic w skojarzeniu z wemurafenibem obserwowano nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby, szczególnie zwiększenie aktywności AlAT, AspAT i fosfatazy zasadowej. Należy monitorować parametry czynności wątroby przed rozpoczęciem leczenia skojarzonego oraz co miesiąc w trakcie terapii lub częściej, jeśli jest to wskazane klinicznie.
Ciężka biegunka
U pacjentów przyjmujących Cotellic zgłaszano przypadki ciężkiej biegunki stopnia ≥3. W razie wystąpienia biegunki należy stosować leki przeciwbiegunkowe i leczenie podtrzymujące. Jeśli biegunka stopnia ≥3 utrzymuje się pomimo leczenia, należy przerwać stosowanie Cotellic i wemurafenibu do czasu złagodzenia objawów do stopnia ≤1.
Cotellic jest lekiem o złożonym profilu bezpieczeństwa, wymagającym ścisłego monitorowania pacjenta i dostosowywania dawkowania w razie wystąpienia działań niepożądanych. Kluczowe jest regularne wykonywanie badań okulistycznych, ocena czynności serca i wątroby oraz odpowiednie postępowanie w przypadku biegunki.
Interakcje
Kobimetynib jest metabolizowany głównie przez CYP3A. Należy unikać jednoczesnego stosowania z silnymi inhibitorami CYP3A (np. itrakonazol, klarytromycyna) ze względu na ryzyko znacznego zwiększenia ekspozycji na lek. Jeśli nie można uniknąć podawania silnych inhibitorów CYP3A, należy uważnie monitorować bezpieczeństwo pacjentów.
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu umiarkowanych inhibitorów CYP3A (np. erytromycyna, flukonazol). Kobimetynib można podawać ze słabymi inhibitorami CYP3A bez dostosowywania dawki.
Należy unikać jednoczesnego stosowania silnych i umiarkowanych induktorów CYP3A (np. karbamazepina, ryfampicyna), gdyż mogą one znacząco zmniejszyć stężenie kobimetynibu we krwi.
Kobimetynib może być induktorem CYP1A2 i potencjalnie zmniejszać ekspozycję na substraty tego enzymu (np. teofilina). Znaczenie kliniczne tej interakcji nie zostało ustalone.
Przy stosowaniu Cotellic należy zwrócić szczególną uwagę na potencjalne interakcje z inhibitorami i induktorami CYP3A oraz substratami CYP1A2. Konieczne może być dostosowanie dawkowania lub unikanie jednoczesnego stosowania niektórych leków.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane (>20%) obserwowane podczas stosowania Cotellic w skojarzeniu z wemurafenibem to:
- Biegunka
- Wysypka
- Nudności
- Gorączka
- Nadwrażliwość na światło
- Zwiększenie aktywności AlAT i AspAT
- Zwiększenie aktywności fosfokinazy kreatynowej we krwi
- Wymioty
Inne istotne działania niepożądane obejmują:
- Retinopatię surowiczą
- Zmniejszenie frakcji wyrzutowej lewej komory
- Krwawienia
- Nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby
- Rabdomiolizę
Profil bezpieczeństwa Cotellic wymaga ścisłego monitorowania pacjentów i odpowiedniego postępowania w przypadku wystąpienia działań niepożądanych. Szczególną uwagę należy zwrócić na objawy ze strony układu pokarmowego, skóry, oczu, serca i wątroby.
Warto zapamiętać
Kluczowe informacje o leku Cotellic:
- Stosowany w skojarzeniu z wemurafenibem w leczeniu zaawansowanego czerniaka z mutacją BRAF V600
- Wymaga ścisłego monitorowania pacjenta pod kątem działań niepożądanych, szczególnie retinopatii, zaburzeń czynności serca i wątroby
Podsumowanie
Cotellic (kobimetynib) jest lekiem stosowanym w terapii skojarzonej z wemurafenibem w leczeniu zaawansowanego czerniaka z mutacją BRAF V600. Jego stosowanie wymaga ścisłego monitorowania pacjenta ze względu na złożony profil bezpieczeństwa i potencjalne interakcje lekowe. Kluczowe jest regularne wykonywanie badań okulistycznych, ocena czynności serca i wątroby oraz odpowiednie postępowanie w przypadku działań niepożądanych. Modyfikacja dawkowania może być konieczna w zależności od tolerancji leczenia przez pacjenta.