Wyszukaj produkt

Corneregel®

Dexpanthenol

żel do oczu
50 mg/g
1 tuba 10 g
Na spojówkę oka
Rx
100%
24,76
Corneregel®
żel do oczu
50 mg/g
1 tuba 5 g
Na spojówkę oka
Rx
100%
19,54

Corneregel® - Charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Corneregel® jest wskazany w leczeniu niezapalnej keratopatii, obejmującej:

  • Zwyrodnienie rogówki
  • Degenerację rogówki
  • Nawracającą erozję
  • Uszkodzenia związane ze stosowaniem soczewek kontaktowych

Ponadto, Corneregel® stosuje się jako lek wspomagający proces gojenia w przypadku:

  • Uszkodzeń rogówki i spojówki
  • Oparzeń chemicznych i termicznych oka

Produkt może być również stosowany wspomagająco w specyficznym leczeniu bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych uszkodzeń rogówki.

UWAGA: Corneregel® nie jest przeznaczony do samodzielnego leczenia bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych uszkodzeń rogówki, a jedynie jako lek wspomagający właściwe leczenie tych chorób.

Dawkowanie i sposób podawania

Częstotliwość podawania Dawka
4 razy na dobę 1 kropla do worka spojówkowego
Przed snem 1 kropla do worka spojówkowego

Dawkowanie należy dostosować w zależności od ciężkości i nasilenia zaburzeń.

Brak jest ograniczeń czasowych w stosowaniu produktu. Corneregel® może być stosowany do czasu subiektywnego ustąpienia objawów.

Elastyczne dawkowanie Corneregel® umożliwia dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta, co może przyczynić się do zwiększenia skuteczności leczenia.

Przeciwwskazania

Stosowanie Corneregel® jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną (dekspantenol) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

1. Zawartość cetrymidu: Lek zawiera cetrymid jako substancję konserwującą, która może powodować:

  • Podrażnienie oka (pieczenie, zaczerwienienie, uczucie obecności ciała obcego)
  • Uszkodzenie nabłonka rogówki, szczególnie przy częstym stosowaniu

2. Długotrwałe leczenie: W przypadku przewlekłego, suchego zapalenia rogówki i spojówek zaleca się stosowanie produktów bez konserwantów.

3. Soczewki kontaktowe: Nie należy nosić soczewek kontaktowych podczas stosowania Corneregel®. Soczewki mogą się przebarwiać i istnieje ryzyko niezgodności z materiałem soczewek. Należy usunąć soczewki przed zakropleniem i nie zakładać ich przez 10-15 minut po aplikacji leku.

4. Higiena stosowania: Aby uniknąć zakażenia, nie wolno dotykać końcówką kroplomierza do powierzchni oka, okolicy oka ani żadnej innej powierzchni.

5. Wpływ na ostrość widzenia: Corneregel® może tymczasowo zaburzać ostrość widzenia poprzez tworzenie smug. W związku z tym, pacjenci powinni powstrzymać się od prowadzenia pojazdów, wykonywania prac bez stabilnego oparcia lub obsługiwania maszyn do czasu ustąpienia tych objawów.

Stosowanie Corneregel® wymaga szczególnej uwagi w zakresie higieny aplikacji oraz potencjalnego wpływu na ostrość widzenia. Lekarze powinni dokładnie poinstruować pacjentów o prawidłowym stosowaniu leku i możliwych środkach ostrożności.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Dotychczas nie stwierdzono interakcji Corneregel® z innymi lekami. Jednakże, w przypadku jednoczesnego stosowania innych kropli lub maści do oczu, należy zachować co najmniej 15-minutowy odstęp między aplikacją poszczególnych preparatów. Corneregel® powinien być zawsze podawany jako ostatni.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Ciąża: Ograniczone dane nie wskazują na szkodliwe działanie kwasu pantotenowego na płód lub noworodka. Jednak ze względu na brak informacji o ekspozycji ogólnoustrojowej po podaniu miejscowym, stosowanie Corneregel® w czasie ciąży powinno być rozważone przez lekarza po ocenie korzyści dla matki w stosunku do potencjalnego ryzyka dla płodu.

Karmienie piersią: Kwas pantotenowy przenika do mleka ludzkiego proporcjonalnie do przyjętej dawki. Brak danych o wpływie miejscowego stosowania Corneregel® na karmione piersią dziecko.

Płodność: Brak danych dotyczących wpływu Corneregel® na płodność u ludzi.

Decyzja o stosowaniu Corneregel® u kobiet w ciąży lub karmiących piersią powinna być podjęta indywidualnie przez lekarza, po dokładnej analizie potencjalnych korzyści i ryzyka.

Działania niepożądane

Zaburzenia oka (częstość nieznana):

  • Podrażnienie oczu
  • Zaczerwienienie
  • Ból
  • Uczucie obecności ciała obcego w oku
  • Łzawienie
  • Świąd oka
  • Obrzęk spojówek

Zaburzenia układu immunologicznego (bardzo rzadko):

  • Reakcje nadwrażliwości (np. świąd, wysypka)

Corneregel® jest generalnie dobrze tolerowany, jednak pacjenci powinni być poinformowani o możliwości wystąpienia działań niepożądanych i konieczności zgłaszania ich lekarzowi.

Przedawkowanie

Nie zgłaszano przypadków przedawkowania Corneregel®.

Mechanizm działania

Corneregel® zawiera dekspantenol, który jest analogiem kwasu pantotenowego o identycznej aktywności biologicznej. Kwas pantotenowy, jako składnik koenzymu A, uczestniczy w licznych procesach metabolicznych. Badania in vitro wykazały, że dekspantenol:

  • Stymuluje proliferację fibroblastów
  • Zwiększa syntezę kolagenu

Badania kliniczne potwierdziły szybsze gojenie uszkodzeń skóry i rogówki po zastosowaniu dekspantenolu. U szczurów z niedoborem dekspantenolu zaobserwowano pozytywny wpływ troficzny na skórę po jego suplementacji.

Mechanizm działania Corneregel® opiera się na stymulacji procesów regeneracyjnych w tkankach oka, co przyczynia się do przyspieszenia gojenia uszkodzeń rogówki i spojówki.

Skład

Substancja czynna: 1 g żelu zawiera 50 mg dekspantenolu.

Warto zapamiętać
  • Corneregel® jest wskazany w leczeniu niezapalnej keratopatii oraz jako lek wspomagający gojenie uszkodzeń rogówki i spojówki.
  • Produkt zawiera cetrymid jako konserwant, który może powodować podrażnienia oka, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu.


Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.