Wyszukaj produkt

Concoram®

Bisoprolol + Amlodipine

tabl.
5/10 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
X
Concoram®
tabl.
5/5 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
X
Concoram®
tabl.
10/5 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
X
Concoram®
tabl.
10/10 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
X

Concoram® - informacje dla lekarza

Wskazania

Concoram jest wskazany w leczeniu nadciśnienia tętniczego jako zamiennik dla pacjentów, u których ciśnienie krwi jest odpowiednio kontrolowane przez jednoczesne stosowanie bisoprololu i amlodypiny w takich samych dawkach jak w produkcie złożonym.

Lek przeznaczony jest dla pacjentów z ustabilizowanym nadciśnieniem, stosujących dotychczas osobno bisoprolol i amlodypinę.

Dawkowanie

Zalecana dawka dobowa to 1 tabletka o mocy odpowiadającej dotychczas przyjmowanym dawkom składników. Lek należy przyjmować rano, z posiłkiem lub bez. Tabletki nie należy rozgryzać.

Grupa pacjentów Zalecenia dotyczące dawkowania
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby Stosować ze szczególną ostrożnością. Maksymalna dawka dobowa bisoprololu: 10 mg
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek Brak konieczności dostosowania dawki przy łagodnym/umiarkowanym zaburzeniu. Przy ciężkim zaburzeniu (ClCr <20 ml/min) maksymalna dawka dobowa bisoprololu: 10 mg
Pacjenci w podeszłym wieku Można stosować zwykle zalecane dawki, zachować ostrożność przy zwiększaniu dawki
Dzieci i młodzież <18 lat Nie zaleca się stosowania ze względu na brak danych

Nie należy nagle przerywać leczenia, zwłaszcza u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca. Zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki.

Dawkowanie należy dostosować indywidualnie, uwzględniając stan pacjenta i dotychczasowe leczenie. Konieczne jest zachowanie ostrożności u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek.

Przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania związane ze składnikami leku:

  • Nadwrażliwość na amlodypinę, bisoprolol lub którykolwiek składnik
  • Ciężkie niedociśnienie tętnicze
  • Wstrząs (w tym kardiogenny)
  • Ostra lub niestabilna niewydolność serca
  • Blok przedsionkowo-komorowy II lub III stopnia (bez stymulatora)
  • Zespół chorego węzła zatokowego
  • Bradykardia <60 uderzeń/min przed rozpoczęciem leczenia
  • Ciężka astma lub POChP
  • Zaawansowane stadia miażdżycy zarostowej tętnic obwodowych lub zespołu Raynauda
  • Nieleczony guz chromochłonny nadnerczy

Lek jest przeciwwskazany w ciężkich zaburzeniach sercowo-naczyniowych oraz chorobach układu oddechowego. Konieczna jest dokładna ocena stanu pacjenta przed wdrożeniem leczenia.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność:

  • U pacjentów z niewydolnością serca
  • Przy zaburzeniach czynności wątroby
  • U osób w podeszłym wieku
  • U pacjentów z cukrzycą (możliwość maskowania objawów hipoglikemii)
  • Przy stosowaniu znieczulenia ogólnego
  • U chorych na astmę lub POChP

Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, zwłaszcza na początku leczenia.

Konieczne jest indywidualne dostosowanie dawki i ścisłe monitorowanie pacjentów z grup ryzyka. Należy poinformować pacjentów o możliwym wpływie na sprawność psychofizyczną.

Interakcje

Najważniejsze interakcje:

  • Inhibitory CYP3A4 mogą zwiększać stężenie amlodypiny
  • Ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z lekami przeciwnadciśnieniowymi
  • Bisoprolol może nasilać działanie leków przeciwcukrzycowych
  • Ostrożność przy stosowaniu z lekami znieczulającymi
  • Możliwe interakcje z digoksyną, werapamilem, diltiazemem

Konieczna jest ostrożność przy łączeniu z innymi lekami, zwłaszcza wpływającymi na układ sercowo-naczyniowy. Może być potrzebne dostosowanie dawkowania.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Bisoprolol może mieć szkodliwy wpływ na ciążę/płód/noworodka. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią.

Lek powinien być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią tylko w przypadku zdecydowanej konieczności, po starannym rozważeniu korzyści i ryzyka.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane:

  • Ból głowy, zawroty głowy, senność
  • Obrzęki, zwłaszcza wokół kostek
  • Uczucie zmęczenia
  • Nudności, ból brzucha
  • Bradykardia, niedociśnienie
  • Zaburzenia snu

Większość działań niepożądanych ma charakter łagodny do umiarkowanego. Należy monitorować pacjentów, zwłaszcza na początku leczenia.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania mogą obejmować znaczne niedociśnienie, bradykardię, niewydolność serca, skurcz oskrzeli i hipoglikemię. Leczenie powinno być objawowe i podtrzymujące. Może być konieczne zastosowanie atropiny, leków inotropowych, wazopresyjnych lub rozszerzających oskrzela.

W przypadku przedawkowania kluczowe jest leczenie objawowe i monitorowanie czynności życiowych pacjenta.

Mechanizm działania

Amlodypina jest antagonistą wapnia, hamującym napływ jonów wapnia do komórek mięśni gładkich naczyń i mięśnia sercowego. Bisoprolol jest selektywnym β1-adrenolitykiem. Połączenie tych substancji zapewnia kompleksowe działanie przeciwnadciśnieniowe.

Synergistyczne działanie obu składników pozwala na skuteczną kontrolę ciśnienia tętniczego przy mniejszym ryzyku działań niepożądanych.

Warto zapamiętać
  • Concoram jest lekiem złożonym, przeznaczonym dla pacjentów z ustabilizowanym nadciśnieniem tętniczym.
  • Dawkowanie należy dostosować indywidualnie, uwzględniając dotychczasowe leczenie i stan pacjenta.


Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Posiłki bogatotłuszczowe mogą powodować wzrost lub spadek stężenia leku lub/i jego metabolitów we krwi. Wzrost stężenia występuje przez zwiększenie wchchłaniania leku z przewodu pokarmowego w wyniku rozpuszczania leku w tłuszczach emulgowalnych przez kwasy żółciowe. Konsekwencjami klinicznymi mogą być: bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia snu, niepokój, ponudzenie psychoruchowe, napady drgawek, hipotonia, bradykardia, zburzenia przewodzenia serca, niedociśnienie tętnicze, niewydolność serca, łysienie, kaszel, wysypki skórne, świąd skóry oraz wzrost transaminaz we krwi. Zmniejszenie wchłaniania leku (chinapryl): tworzą się słabowchłanialne kompleksy leku z kwasami tłuszczowymi, czego konsekwencją kliniczną może być brak lub osłabienie efektów terapeutycznych.