Wyszukaj produkt

Comtess

Entacapone

tabl. powl.
200 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
64,97

Comtess - entakapon w leczeniu choroby Parkinsona

Wskazania do stosowania

Entakapon jest wskazany jako środek wspomagający standardową terapię lewodopą z benserazydem lub lewodopą z karbidopą u pacjentów z chorobą Parkinsona i fluktuacjami ruchowymi końca dawki, których nie można opanować stosując wyłącznie te preparaty.

Entakapon należy do nowej grupy farmakoterapeutycznej inhibitorów katecholo-O-metylotransferazy (COMT). Działa wybiórczo i odwracalnie, głównie obwodowo, hamując aktywność enzymu COMT. Prowadzi to do zmniejszenia przemiany metabolicznej lewodopy do 3-O-metyldopy (3-OMD), zwiększając biodostępność lewodopy w mózgu. W efekcie uzyskuje się przedłużenie działania klinicznego lewodopy.

Dawkowanie i sposób podawania

Entakapon stosuje się wyłącznie w skojarzeniu z preparatami złożonymi lewodopy z benserazydem lub lewodopy z karbidopą. Zalecane dawkowanie to 1 tabletka 200 mg entakaponu z każdą dawką preparatu zawierającego lewodopę z inhibitorem dopa-dekarboksylazy. Maksymalna zalecana dawka dobowa wynosi 10 tabletek (2000 mg entakaponu).

Dawkowanie Maksymalna dawka dobowa
1 tabletka 200 mg z każdą dawką lewodopy 10 tabletek (2000 mg)

Tabela 1. Zalecane dawkowanie entakaponu

Entakapon wzmaga działanie lewodopy, dlatego w pierwszych dniach lub tygodniach leczenia często niezbędne jest dostosowanie dawek lewodopy w celu zmniejszenia związanych z jej podawaniem działań niepożądanych o charakterze dopaminergicznym. Należy zmniejszyć dobową dawkę lewodopy o około 10-30%, poprzez zwiększenie odstępów między dawkami i/lub zmniejszenie pojedynczej dawki lewodopy, w zależności od stanu klinicznego pacjenta.

W przypadku przerwania leczenia entakaponem, konieczne jest dostosowanie dawkowania innych leków stosowanych w chorobie Parkinsona, w szczególności lewodopy, w celu osiągnięcia wystarczającego opanowania objawów parkinsonizmu.

Entakapon zwiększa dostępność biologiczną lewodopy zawartej w standardowych preparatach zawierających lewodopę z benserazydem nieco bardziej (o 5-10%) niż w przypadku standardowych preparatów lewodopy z karbidopą. Z tego względu, chorzy przyjmujący standardowe preparaty lewodopy z benserazydem mogą wymagać znaczniejszego zmniejszenia dawki lewodopy na początku stosowania entakaponu.

Szczególne grupy pacjentów:
  • Zaburzenia czynności nerek: Niewydolność nerek nie wpływa na parametry farmakokinetyczne entakaponu, dlatego nie ma konieczności zmiany dawkowania. U pacjentów dializowanych można rozważyć wydłużenie odstępów między kolejnymi dawkami.
  • Pacjenci w podeszłym wieku: Nie jest wymagane dostosowanie dawek entakaponu.
  • Dzieci i młodzież: Preparat nie jest zalecany do stosowania u osób poniżej 18 roku życia.

Entakapon podaje się doustnie, jednocześnie z każdą dawką produktu zawierającego lewodopę. Lek można przyjmować wraz z posiłkami lub niezależnie od nich.

Przeciwwskazania

Stosowanie entakaponu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na składniki leku
  • Zaburzenie czynności wątroby
  • Guz chromochłonny
  • Jednoczesne stosowanie z nieselektywnymi inhibitorami MAO-A i MAO-B (np. fenelzyna, tranylcypromina)
  • Jednoczesne podawanie selektywnego inhibitora MAO-A z selektywnym inhibitorem MAO-B
  • Stwierdzony w wywiadzie złośliwy zespół neuroleptyczny (NMS) i/lub bezurazowy rozpad mięśni poprzecznie prążkowanych (rabdomioliza)

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność stosując entakapon w następujących sytuacjach:

  • U pacjentów z chorobą Parkinsona rzadko obserwowano rozpad mięśni poprzecznie prążkowanych wtórny do ciężkich dyskinez lub złośliwy zespół neuroleptyczny (NMS)
  • Entakapon może wpływać na metabolizm oraz nasilać działanie leków zawierających grupę katecholową
  • Entakapon może nasilać niedociśnienie ortostatyczne wywołane podawaniem lewodopy
  • U pacjentów leczonych entakaponem oraz agonistami dopaminy, selegiliną lub amantadyną obserwowano częstsze występowanie dopaminergicznych działań niepożądanych
  • Entakapon podawany w skojarzeniu z lewodopą może powodować senność oraz epizody nagłego zaśnięcia
  • U pacjentów z biegunką zaleca się monitorowanie masy ciała
  • U pacjentów z postępującą anoreksją, astenią i zmniejszeniem masy ciała należy rozważyć przeprowadzenie ogólnej oceny lekarskiej, włączając ocenę czynności wątroby

Lekarz powinien poinformować pacjenta o konieczności zachowania ostrożności podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn ze względu na możliwość wystąpienia senności i epizodów nagłego zaśnięcia.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Entakapon może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:

  • Inhibitory MAO-A, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny
  • Leki metabolizowane z udziałem COMT (np. zawierające grupę katecholową: rymiterol, izoprenalina, adrenalina, noradrenalina, dopamina, dobutamina, α-metyldopa, apomorfina)
  • Selegilina (selektywny inhibitor MAO-B) - dobowa dawka nie powinna przekraczać 10 mg
  • Preparaty żelaza - należy zachować 2-3 godzinny odstęp między przyjmowaniem entakaponu i preparatów żelaza
  • Warfaryna - zaleca się kontrolę INR w początkowym okresie leczenia entakaponem

Nie obserwowano istotnych klinicznie interakcji z karbidopą, imipraminą i moklobemidem.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak doświadczenia dotyczącego stosowania u kobiet ciężarnych, entakapon nie powinien być podawany w okresie ciąży. Kobiety przyjmujące entakapon nie powinny karmić piersią, ponieważ lek przenika do mleka, a bezpieczeństwo jego stosowania u niemowląt nie jest znane.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem entakaponu obejmują:

  • Zaburzenia układu nerwowego: dyskinezy, nasilenie choroby Parkinsona, zawroty głowy
  • Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, biegunka, bóle brzucha
  • Zaburzenia nerek i dróg moczowych: zmiany w zabarwieniu moczu
  • Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: wysypka, utrata barwy skóry, włosów i paznokci
  • Zaburzenia ogólne: zmęczenie, wzmożone pocenie się
  • Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: nieprawidłowe wyniki testów wątrobowych
  • Zaburzenia psychiczne: bezsenność, omamy, splątanie

W rzadkich przypadkach obserwowano złośliwy zespół neuroleptyczny (NMS) po nagłym zmniejszeniu dawki lub odstawieniu entakaponu i innych leków dopaminergicznych.

Warto zapamiętać
  • Entakapon stosuje się wyłącznie w skojarzeniu z preparatami lewodopy z inhibitorem dopa-dekarboksylazy
  • Maksymalna dawka dobowa entakaponu wynosi 2000 mg (10 tabletek po 200 mg)

Przedawkowanie

Nie odnotowano przypadków przedawkowania entakaponu. Największa zastosowana u człowieka dawka wynosiła 2400 mg/dobę. W przypadku ostrego przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe.

Właściwości farmakologiczne

Entakapon jest inhibitorem enzymu COMT, działającym wybiórczo i odwracalnie, głównie obwodowo. Poprzez hamowanie aktywności COMT zmniejsza przemianę metaboliczną lewodopy do 3-O-metyldopy (3-OMD), co prowadzi do zwiększenia biodostępności lewodopy w mózgu. Efektem jest przedłużenie działania klinicznego lewodopy.

Hamowanie aktywności COMT w krwinkach czerwonych jest ściśle skorelowane ze stężeniami entakaponu w osoczu krwi, co wskazuje na odwracalny charakter tego zjawiska.

Skład

Jedna tabletka powlekana zawiera 200 mg entakaponu jako substancję czynną.

Entakapon stanowi istotne uzupełnienie terapii lewodopą u pacjentów z chorobą Parkinsona i fluktuacjami ruchowymi. Pozwala na optymalizację leczenia poprzez zwiększenie biodostępności lewodopy i przedłużenie jej działania klinicznego. Wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjenta i dostosowywania dawek leków, szczególnie w początkowym okresie terapii.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy silnie upośledzający sprawność psychomotoryczną; bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu przez 24 h po zastosowaniu.