Columvi
Glofitamab
Columvi - informacje dla lekarza
Wskazania
Produkt leczniczy Columvi w monoterapii jest wskazany do stosowania w leczeniu dorosłych pacjentów z nawrotowym lub opornym chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B (DLBCL), którzy zostali poddani dwóm lub więcej terapiom układowym.
Dawkowanie i sposób podawania
Produkt musi być podawany wyłącznie pod nadzorem wykwalifikowanego personelu medycznego posiadającego doświadczenie w diagnostyce i leczeniu pacjentów z chorobami nowotworowymi oraz posiadającego odpowiednie wsparcie medyczne w celu opanowania ciężkich reakcji, takich jak zespół uwalniania cytokin (CRS).
Przed podaniem infuzji produktu w cyklach 1. i 2. musi być dostępna co najmniej 1 dawka tocilizumabu w celu zastosowania w przypadku wystąpienia CRS. W ciągu 3 h od zastosowania poprzedniej dawki tocilizumabu należy zapewnić dostęp do dodatkowej dawki tocilizumabu.
Leczenie wstępne z zastosowaniem obinutuzumabu: W badaniu klinicznym wszyscy pacjenci otrzymywali pojedynczą dawkę 1000 mg obinutuzumabu jako leczenie wstępne w dniu 1. cyklu 1. (7 dni przed rozpoczęciem leczenia produktem Columvi) w celu zmniejszenia liczby limfocytów B krążących i znajdujących się w naczyniach limfatycznych.
Schemat dawkowania
Cykl | Dzień podania | Dawka |
---|---|---|
1 | 1 | 1000 mg obinutuzumabu (leczenie wstępne) |
1 | 8 | 2,5 mg Columvi |
1 | 15 | 10 mg Columvi |
2-12 | 1 | 30 mg Columvi |
Każdy cykl trwa 21 dni. Leczenie produktem Columvi jest zalecane przez maksymalnie 12 cykli lub do czasu wystąpienia progresji choroby lub pojawienia się niemożliwej do opanowania toksyczności.
Monitorowanie pacjentów
Wszystkich pacjentów należy monitorować pod kątem podmiotowych i przedmiotowych objawów potencjalnego CRS w czasie infuzji i przez co najmniej 10 h po zakończeniu infuzji 1. dawki produktu leczniczego (2,5 mg w dniu 8. cyklu 1.). Pacjentów, u których wystąpił CRS stopnia ≥2 podczas poprzedniej infuzji należy monitorować po zakończeniu infuzji.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną, na obinutuzumab lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
U pacjentów otrzymujących produkt Columvi zgłaszano występowanie zespołu uwalniania cytokin (CRS), w tym reakcje zagrażające życiu. Najczęściej występującymi objawami CRS były: gorączka, tachykardia, niedociśnienie tętnicze, dreszcze i niedotlenienie.
Po zastosowaniu produktu zgłaszano zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych występujące jednocześnie z CRS.
U pacjentów leczonych produktem Columvi wystąpiły ciężkie zakażenia (takie jak posocznica i zapalenie płuc). Nie należy podawać produktu pacjentom z aktywnym zakażeniem.
Podczas leczenia produktem zgłaszano przypadki gorączki neutropenicznej. Pacjentów, u których wystąpiła gorączka neutropeniczna, należy zbadać pod kątem zakażenia i niezwłocznie podjąć leczenie.
U pacjentów leczonych produktem zgłaszano występowanie zaostrzenia objawów nowotworu (reakcji typu tumour flare). Należy monitorować i oceniać zaostrzenia objawów nowotworu w kluczowych lokalizacjach anatomicznych oraz postępować zgodnie ze wskazaniami klinicznymi.
Interakcje
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji. Początkowe uwalnianie cytokin związane z rozpoczęciem leczenia produktem Columvi może hamować enzymy CYP450. Największe ryzyko interakcji lekowych występuje w czasie 1 tygodnia następującego po podaniu pierwszych 2 dawek produktu u pacjentów przyjmujących jednocześnie leki o wąskim indeksie terapeutycznym stanowiące substraty CYP450 (np. warfarynę, cyklosporynę).
Działania niepożądane
Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi (≥20%) były: zespół uwalniania cytokin, neutropenia, niedokrwistość, trombocytopenia oraz wysypka.
Najczęściej występującymi ciężkimi działaniami niepożądanymi zgłaszanymi u ≥2% pacjentów były: zespół uwalniania cytokin (22,1%), posocznica (4,1%), COVID-19 (3,4%), zaostrzenie objawów nowotworu (3,4%), zapalenie płuc wywołane przez COVID-19 (2,8%), gorączka neutropeniczna (2,1%), neutropenia (2,1%) i wysięk opłucnowy (2,1%).
Warto zapamiętać
- Columvi jest wskazany w monoterapii u dorosłych pacjentów z nawrotowym/opornym DLBCL po co najmniej 2 liniach leczenia
- Najczęstszym poważnym działaniem niepożądanym jest zespół uwalniania cytokin (CRS), występujący u 22,1% pacjentów
Lekarz przepisujący produkt Columvi musi poinformować pacjenta o ryzyku wystąpienia CRS oraz podmiotowych i przedmiotowych objawach CRS. Należy poinstruować pacjenta o konieczności zasięgnięcia niezwłocznej pomocy lekarskiej w przypadku wystąpienia podmiotowych i przedmiotowych objawów CRS.
Mechanizm działania
Glofitamab jest bispecyficznym przeciwciałem monoklonalnym, które łączy się dwuwalentnie z CD20 na powierzchni limfocytów B i jednowalentnie z CD3 w kompleksie receptora limfocytów T na powierzchni limfocytów T. Poprzez jednoczesne wiązanie z CD20 na limfocycie B i CD3 na limfocycie T, glofitamab pośredniczy w tworzeniu synapsy immunologicznej z następującą po niej aktywacją i proliferacją limfocytów T, wydzielaniem cytokin i uwalnianiem białek cytolitycznych, co prowadzi do lizy limfocytów B wykazujących ekspresję CD20.