Wyszukaj produkt

Coldrex® MaxGrip

Ascorbic acid + Paracetamol + Phenylephrine hydrochloride

prosz. do przyg. roztw. doust. [smak cytrynowy]
(1000 mg+ 40 mg+ 10 mg)/sasz.
10 sasz.
Doustnie
OTC
100%
14,47
Coldrex® MaxGrip
prosz. do przyg. roztw. doust. [smak cytrynowy]
(1000 mg+ 40 mg+ 10 mg)/sasz.
5 sasz.
Doustnie
OTC
100%
9,75

Coldrex® MaxGrip - Kompleksowe leczenie objawów grypy i przeziębienia

Coldrex® MaxGrip to preparat przeznaczony do krótkotrwałego, objawowego leczenia grypy lub przeziębienia. Jego unikalna kompozycja składników aktywnych skutecznie zwalcza objawy takie jak gorączka, dreszcze, ból głowy, ból gardła oraz nieżyt nosa (katar).

Skład i działanie

Jedna saszetka Coldrex® MaxGrip zawiera:

  • Paracetamol (1000 mg) - działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym
  • Chlorowodorek fenylefryny (10 mg) - amina sympatykomimetyczna o działaniu głównie alfa-adrenergicznym, zmniejszająca przekrwienie błony śluzowej nosa
  • Kwas askorbowy (40 mg) - witamina C, której niedobory mogą wystąpić na początku ostrych infekcji wirusowych

Substancje czynne preparatu nie wykazują działania sedatywnego, co jest istotną zaletą w przypadku konieczności zachowania pełnej aktywności w ciągu dnia.

Dawkowanie

Grupa wiekowa Dawkowanie
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat 1 saszetka co 4-6 godzin
Dzieci poniżej 12 lat Nie zaleca się stosowania

Maksymalna dawka dobowa: 4 saszetki. Nie stosować częściej niż co 4 godziny. Czas stosowania: nie dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podania

Zawartość saszetki należy rozpuścić w gorącej wodzie. Wsypać proszek do szklanki, uzupełnić do połowy gorącą wodą, dokładnie wymieszać i wypić. W razie potrzeby można dodać zimnej wody lub dosłodzić.

Przeciwwskazania

Stosowanie Coldrex® MaxGrip jest przeciwwskazane w przypadku:

  • Nadwrażliwości na paracetamol, fenylefrynę, kwas askorbowy lub którykolwiek ze składników preparatu
  • Niewydolności wątroby lub ciężkiej niewydolności nerek
  • Choroby alkoholowej
  • Przyjmowania zydowudyny
  • Stosowania inhibitorów MAO i przez 2 tygodnie po ich odstawieniu

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z:

  • Nadciśnieniem tętniczym
  • Chorobami serca i naczyń
  • Cukrzycą
  • Nadczynnością tarczycy
  • Jaskrą z zamykającym się kątem przesączania
  • Guzem chromochłonnym nadnerczy
  • Rozrostem gruczołu krokowego
  • Chorobami zakrzepowo-zatorowymi

Szczególną uwagę należy zwrócić na pacjentów stosujących leki beta-adrenolityczne, leki obniżające ciśnienie krwi, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne oraz inne sympatykomimetyki. Ostrożność zaleca się również u osób z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej.

Ze względu na zawartość paracetamolu, istnieje zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby u osób z chorobami tego narządu oraz u osób nadużywających alkoholu. W czasie przyjmowania leku nie należy spożywać alkoholu.

Warto zapamiętać
  • Coldrex® MaxGrip zawiera 1000 mg paracetamolu w jednej saszetce - nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej
  • Lek nie powinien być stosowany dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem

Interakcje

Coldrex® MaxGrip może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, dlatego przed jego zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem, szczególnie w przypadku przyjmowania:

  • Inhibitorów MAO
  • Leków beta-adrenolitycznych
  • Leków przeciwnadciśnieniowych
  • Trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych
  • Digoksyny i glikozydów nasercowych
  • Leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryna)
  • Niesteroidowych leków przeciwzapalnych
  • Leków indukujących enzymy wątrobowe (np. karbamazepina, fenobarbital, fenytoina)

Fenylefryna może wpływać na wyniki niektórych badań laboratorycznych, w tym oznaczanie stężenia glukozy we krwi.

Ciąża i karmienie piersią

Stosowanie Coldrex® MaxGrip w okresie ciąży i karmienia piersią powinno odbywać się wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Paracetamol przenika przez barierę łożyskową i do mleka matki, a bezpieczeństwo stosowania fenylefryny w ciąży nie zostało ustalone. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentek z wcześniej występującym stanem przedrzucawkowym.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Zaburzenia krwi i układu chłonnego (bardzo rzadko): trombocytopenia
  • Zaburzenia układu immunologicznego (bardzo rzadko): reakcje anafilaktyczne, reakcje nadwrażliwości skórnej
  • Zaburzenia układu oddechowego (bardzo rzadko): skurcz oskrzeli
  • Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych (bardzo rzadko): zaburzenia czynności wątroby
  • Zaburzenia psychiczne: nerwowość
  • Zaburzenia układu nerwowego: ból głowy, zawroty głowy, bezsenność
  • Zaburzenia serca: zwiększenie ciśnienia krwi, tachykardia, kołatanie serca
  • Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania Coldrex® MaxGrip, najpoważniejsze zagrożenie stanowi hepatotoksyczne działanie paracetamolu. Objawy przedawkowania mogą obejmować bladość, nudności, wymioty, brak łaknienia i ból brzucha. Uszkodzenie wątroby może ujawnić się w ciągu 12-48 godzin po spożyciu. W przypadku podejrzenia przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.

Leczenie przedawkowania paracetamolu powinno odbywać się w warunkach szpitalnych i obejmuje podanie N-acetylocysteiny jako antidotum. Skuteczność leczenia jest największa w ciągu pierwszych 8 godzin od spożycia leku.

Przedawkowanie fenylefryny może prowadzić do nadciśnienia, bradykardii odruchowej, a w ciężkich przypadkach do splątania, halucynacji i arytmii. Leczenie powinno być objawowe i może wymagać zastosowania leków blokujących receptory alfa-adrenergiczne.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).