Wyszukaj produkt

Co-Diovan®

Valsartan + Hydrochlorothiazide

tabl.
160/25 mg
14 szt.
Doustnie
Rx
100%
17,66

Co-Diovan® - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania

Leczenie samoistnego nadciśnienia tętniczego u osób dorosłych. Produkt złożony o ustalonej dawce jest wskazany do stosowania u pacjentów, u których ciśnienie tętnicze krwi nie jest wystarczająco kontrolowane za pomocą monoterapii walsartanem lub hydrochlorotiazydem.

Dawkowanie

Zalecana dawka produktu leczniczego to 1 tabletka powlekana raz na dobę. Zaleca się indywidualne dostosowanie poszczególnych składników produktu. W każdym przypadku przy dostosowaniu/zwiększaniu dawki poszczególnych składników należy uwzględniać ryzyko wystąpienia niedociśnienia i innych działań niepożądanych.

Jeśli istnieje kliniczne uzasadnienie, można rozważyć bezpośrednią zmianę z monoterapii na leczenie produktem złożonym o ustalonej dawce u pacjentów, których ciśnienie krwi nie jest wystarczająco kontrolowane za pomocą monoterapii walsartanem lub hydrochlorotiazydem, pod warunkiem, że produkt ten podaje się w dawce, która została wcześniej dobrana dla każdego składnika indywidualnie.

Po rozpoczęciu terapii należy ocenić odpowiedź kliniczną na leczenie produktem leczniczym, a jeśli ciśnienia krwi nie udaje się kontrolować, dawkę leku można zwiększyć poprzez zwiększenie dawki każdego ze składników do uzyskania dawki maksymalnej 320 mg + 25 mg produktu.

Działanie przeciwnadciśnieniowe jest wyraźnie zauważalne w ciągu 2 tygodni. U większości pacjentów maksymalny efekt jest obserwowany w ciągu 4 tygodni. Jednakże, u niektórych pacjentów wymagane jest od 4-8 tygodni leczenia. Należy wziąć to pod uwagę przy dostosowaniu dawki.

Dawkowanie Co-Diovan® w zależności od funkcji nerek i wątroby
Grupa pacjentów Zalecane dawkowanie
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek - Łagodne/umiarkowane zaburzenia (GFR ≥30 ml/min): bez konieczności dostosowania dawki
- Ciężkie zaburzenia (GFR <30 ml/min): przeciwwskazane
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby - Łagodne/umiarkowane bez cholestazy: maks. 80 mg walsartanu/dobę
- Ciężkie zaburzenia: przeciwwskazane
Osoby w podeszłym wieku Bez konieczności zmiany dawkowania
Dzieci i młodzież <18 lat Nie zaleca się stosowania

Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków; powinien być podawany wraz z wodą.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na walsartan, hydrochlorotiazyd, inne leki będące pochodnymi sulfonoamidów lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych
  • II i III trymestr ciąży
  • Ciężkie zaburzenie czynności wątroby, marskość żółciowa wątroby i cholestaza
  • Ciężkie zaburzenie czynności nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min), bezmocz
  • Oporna na leczenie hipokaliemia, hiponatremia, hiperkalcemia i objawowa hiperurykemia
  • Jednoczesne stosowanie z produktami zawierającymi aliskiren u pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniem czynności nerek (GFR <60 ml/min/1,73 m2)

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Produkt leczniczy nie jest zalecany w przypadku jednoczesnego stosowania suplementów potasu, leków moczopędnych oszczędzających potas, zamienników soli kuchennej zawierających potas lub innych leków, które mogą powodować zwiększenie stężenia potasu (heparyna itp.). Należy zapewnić odpowiednie kontrolowanie stężenia potasu.

Opisywano przypadki hipokaliemii podczas stosowania tiazydowych leków moczopędnych, w tym hydrochlorotiazydu. Zaleca się częste monitorowanie stężenia potasu w surowicy.

Leczenie tiazydowymi lekami moczopędnymi, w tym hydrochlorotiazydem, było związane z występowaniem hiponatremii i zasadowicy hipochloremicznej. Tiazydy, w tym hydrochlorotiazyd, nasilają wydalanie magnezu z moczem, co może prowadzić do hipomagnezemii.

U wszystkich pacjentów przyjmujących leki moczopędne należy oznaczać stężenie elektrolitów w surowicy w odpowiednich odstępach czasu.

Warto zapamiętać
  • Co-Diovan® jest lekiem złożonym zawierającym walsartan (antagonista receptora angiotensyny II) i hydrochlorotiazyd (tiazydowy lek moczopędny)
  • Podczas leczenia należy regularnie monitorować stężenie elektrolitów, szczególnie potasu, sodu i magnezu w surowicy krwi

U pacjentów, u których czynność nerek może zależeć od aktywności układu renina-angiotensyna-aldosteron, leczenie inhibitorami konwertazy angiotensyny związane było z oligurią i/lub postępującą azotemią oraz, w rzadkich przypadkach, z ostrą niewydolnością nerek i/lub zgonem. Ocena pacjentów z niewydolnością serca lub pacjentów po zawale mięśnia sercowego powinna zawsze uwzględniać ocenę czynności nerek.

Produktu nie należy stosować u pacjentów z pierwotnym hiperaldosteronizmem z uwagi na zahamowanie aktywności układu renina-angiotensyna u tych osób.

Interakcje

Interakcje związane ze stosowaniem walsartanu i hydrochlorotiazydu:

  • Lit: zgłaszano przypadki odwracalnego zwiększenia stężenia litu w surowicy i nasilenia jego toksyczności podczas jednoczesnego podawania z inhibitorami ACE, antagonistami receptora angiotensyny II oraz tiazydami, w tym z hydrochlorotiazydem.
  • Inne leki przeciwnadciśnieniowe: Co-Diovan® może nasilać działanie innych leków o właściwościach przeciwnadciśnieniowych.
  • NLPZ: mogą osłabiać hipotensyjne działanie zarówno antagonistów receptora angiotensyny II, jak i hydrochlorotiazydu.

Interakcje związane ze stosowaniem walsartanu:

  • Leki moczopędne oszczędzające potas, suplementy potasu, zamienniki soli kuchennej zawierające potas: mogą zwiększać stężenie potasu.
  • Inhibitory transportera wychwytu wątrobowego OATP1B1/OATP1B3 i transportera wyrzutu wątrobowego MRP2: mogą zwiększać ogólnoustrojową ekspozycję na walsartan.

Interakcje związane ze stosowaniem hydrochlorotiazydu:

  • Produkty lecznicze wpływające na stężenie potasu w surowicy: kortykosteroidy, ACTH, amfoterycyna, karbenoksolon, penicylina G, kwas salicylowy i jego pochodne mogą zwiększać działanie hipokaliemiczne hydrochlorotiazydu.
  • Glikozydy naparstnicy: hipokaliemia lub hipomagnezemia wywołana przez tiazydy może sprzyjać zaburzeniom rytmu serca.
  • Leki przeciwcukrzycowe: tiazydy mogą zmieniać tolerancję glukozy.

Ciąża i laktacja

Stosowanie Co-Diovan® jest przeciwwskazane w II i III trymestrze ciąży. Nie zaleca się stosowania w I trymestrze ciąży. W przypadku stwierdzenia ciąży leczenie należy natychmiast przerwać i rozpocząć alternatywne leczenie.

Stosowanie Co-Diovan® w okresie karmienia piersią nie jest zalecane. Preferuje się alternatywne leki o lepiej ustalonym profilu bezpieczeństwa w okresie karmienia piersią, szczególnie podczas karmienia noworodków lub wcześniaków.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: odwodnienie, hipokaliemia, hiponatremia
  • Zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy, parestezje
  • Zaburzenia naczyniowe: niedociśnienie
  • Zaburzenia żołądka i jelit: biegunka, nudności
  • Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe: bóle mięśni i stawów
  • Zaburzenia nerek i dróg moczowych: zaburzona czynność nerek

Dodatkowo, w związku ze stosowaniem hydrochlorotiazydu zgłaszano przypadki nieczerniakowych nowotworów złośliwych skóry (rak podstawnokomórkowy i rak kolczystokomórkowy).

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania mogą obejmować znaczne niedociśnienie tętnicze, zaburzenia świadomości, zapaść krążeniową, nudności, senność, hipowolemia i zaburzenia elektrolitowe. Leczenie polega na ustabilizowaniu krążenia, uzupełnieniu soli i płynów. Walsartan nie może być usunięty za pomocą hemodializy, natomiast hydrochlorotiazyd może być usuwany tą drogą.

Właściwości farmakodynamiczne

Co-Diovan® jest połączeniem antagonisty receptora angiotensyny II (walsartan) i tiazydowego leku moczopędnego (hydrochlorotiazyd). Skojarzenie tych substancji ma addytywne działanie przeciwnadciśnieniowe, zmniejszając ciśnienie krwi w większym stopniu niż każdy składnik osobno.

Skład

1 tabletka powlekana zawiera 160 mg walsartanu i 25 mg hydrochlorotiazydu.

Co-Diovan® jest skutecznym lekiem złożonym stosowanym w leczeniu nadciśnienia tętniczego u dorosłych. Wymaga jednak ścisłego monitorowania parametrów nerkowych i elektrolitowych ze względu na potencjalne działania niepożądane, szczególnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Środek uznany za dopingowy.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.