Wyszukaj produkt

Clofarabine Norameda

Clofarabine

inf. [konc. do przyg. roztw.]
1 mg/ml
1 fiol. 20 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
2816,21
(1)
bezpł.

Clofarabine Norameda - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Clofarabine Norameda jest wskazany w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej (ALL) u dzieci i młodzieży z nawrotem lub oporną na leczenie chorobą, po zastosowaniu przynajmniej dwóch wcześniejszych standardowych cykli i w przypadku, gdy brak innych opcji pozwalających na przewidywanie długotrwałej odpowiedzi. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania oceniono w badaniach z udziałem pacjentów ≤21 lat podczas pierwszej diagnozy.

Dawkowanie i sposób podawania

Zalecana dawka w monoterapii u dzieci i młodzieży (≥1 rok życia) wynosi 52 mg/m2 powierzchni ciała, podawana w infuzji dożylnej trwającej 2 godziny dziennie przez 5 kolejnych dni. Cykle leczenia należy powtarzać co 2-6 tygodni po przywróceniu normalnej hematopoezy i powrotu do wyjściowych parametrów czynności narządów.

Możliwe jest zmniejszenie dawki o 25% u pacjentów, u których występuje duża toksyczność. U większości pacjentów reagujących na leczenie klofarabiną odpowiedź uzyskuje się po 1 lub 2 cyklach leczenia.

Modyfikacje dawkowania klofarabiny
Sytuacja kliniczna Zalecana modyfikacja dawki
Toksyczność hematologiczna Zmniejszenie dawki o 25% w kolejnym cyklu
Toksyczność niehematologiczna Opóźnienie leczenia lub zmniejszenie dawki o 25%
Umiarkowane zaburzenia czynności nerek Zmniejszenie dawki o 50%

U pacjentów z masą ciała <20 kg należy rozważyć wydłużenie czasu infuzji >2 godzin w celu zmniejszenia objawów niepokoju i drażliwości oraz uniknięcia niepożądanego maksymalnego stężenia klofarabiny.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciężka niewydolność nerek
  • Ciężkie zaburzenia czynności wątroby
  • Karmienie piersią

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Clofarabine Norameda jest silnym lekiem przeciwnowotworowym powodującym potencjalnie istotne hematologiczne i niehematologiczne reakcje niepożądane. U pacjentów leczonych klofarabiną należy prowadzić ścisłą obserwację następujących parametrów:

  • Regularne badanie pełnej morfologii krwi i liczby płytek krwi
  • Monitorowanie czynności nerek i wątroby przed, w trakcie i po zakończeniu leczenia
  • Obserwacja parametrów układu oddechowego, ciśnienia krwi, równowagi płynów i masy ciała

Należy oczekiwać wystąpienia supresji szpiku kostnego. Supresja szpiku jest na ogół odwracalna i wydaje się, że przebiega w sposób zależny od dawki. U pacjentów leczonych klofarabiną obserwowano przypadki ciężkiej supresji szpiku kostnego, również z neutropenią, niedokrwistością i małopłytkowością.

Pacjenci są zagrożeni większym ryzykiem ciężkich zakażeń oportunistycznych, w tym ciężką posocznicą, mogącą prowadzić do zgonu. Należy obserwować stan pacjentów w celu wykrycia objawów zakażeń i w razie potrzeby bezzwłocznie rozpocząć leczenie.

Zgłaszano występowanie zespołu Stevens-Johnsona i toksycznego martwiczego oddzielania się naskórka (TEN), w tym przypadki zakończone zgonem. Podawanie klofarabiny należy przerwać w przypadku wystąpienia złuszczającej się lub pęcherzykowej wysypki albo w przypadku podejrzewania SJS lub TEN.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie przeprowadzono formalnych badań interakcji klofarabiny z innymi lekami. Jednak należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania:

  • Leków nefrotoksycznych (np. NLPZ, amfoterycyna B, metotreksat, aminoglikozydy)
  • Leków hepatotoksycznych
  • Leków wpływających na ciśnienie krwi lub czynność serca

Ciąża i laktacja

Clofarabine Norameda nie powinien być stosowany w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Kobiety w wieku rozrodczym i aktywni seksualnie mężczyźni muszą stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia. Karmienie piersią jest przeciwwskazane podczas leczenia klofarabiną.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obserwowane podczas leczenia klofarabiną to:

  • Zaburzenia hematologiczne: neutropenia, niedokrwistość, małopłytkowość
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nudności, wymioty, biegunka
  • Zakażenia, w tym posocznica
  • Hepatotoksyczność
  • Nefrotoksyczność
  • Zespół rozpadu guza
  • Reakcje skórne, w tym zespół Stevens-Johnsona i TEN

Przedawkowanie

Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania. W razie przedawkowania należy natychmiast przerwać leczenie, ściśle obserwować pacjenta i zastosować odpowiednie leczenie wspomagające.

Mechanizm działania

Klofarabina jest antymetabolitem nukleozydu puryn. Jej działanie przeciwnowotworowe wynika z:

  • Zahamowania polimerazy DNA
  • Zahamowania reduktazy rybonukleotydowej
  • Przerwania integralności błony mitochondriów prowadzącego do apoptozy
Warto zapamiętać
  • Clofarabine Norameda jest wskazany w leczeniu opornej/nawrotowej ALL u dzieci i młodzieży
  • Konieczne jest ścisłe monitorowanie parametrów hematologicznych, czynności nerek i wątroby podczas leczenia

Clofarabine Norameda jest skuteczną opcją terapeutyczną dla pacjentów pediatrycznych z oporną lub nawrotową ALL, u których wyczerpano standardowe możliwości leczenia. Wymaga jednak ścisłego monitorowania ze względu na potencjalne poważne działania niepożądane.



Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną bardzo silnie działającą.