Cliovelle®
Estradiol + Norethisterone (stałe dawki)
Cliovelle® - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Cliovelle jest wskazany w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) w leczeniu objawów niedoboru estrogenów u kobiet co najmniej rok po menopauzie. Lek stosuje się również w zapobieganiu osteoporozie u kobiet po menopauzie z podwyższonym ryzykiem złamań, u których występuje nietolerancja lub przeciwwskazania do stosowania innych produktów leczniczych zalecanych w profilaktyce osteoporozy.
Należy zaznaczyć, że brak jest szerszych doświadczeń w zakresie stosowania leku u kobiet w wieku powyżej 65 lat.
Dawkowanie i sposób podawania
Cliovelle jest przeznaczony do ciągłej złożonej hormonalnej terapii zastępczej u kobiet z zachowaną macicą. Zalecane dawkowanie to jedna tabletka na dobę, przyjmowana bez przerwy, najlepiej o tej samej porze dnia.
Rodzaj terapii | Dawkowanie |
---|---|
Ciągła złożona HTZ | 1 tabletka dziennie, bez przerwy |
Przy rozpoczynaniu i kontynuacji leczenia objawów postmenopauzalnych należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez możliwie najkrótszy czas. Jeśli po 3 miesiącach leczenia nie stwierdza się zadowalającego ustąpienia objawów, należy rozważyć stosowanie produktu złożonego w większej dawce.
Sposób rozpoczynania terapii
- U kobiet bez miesiączki i niestosujących HTZ lub zmieniających dotychczasowy produkt złożony stosowany w sposób ciągły - można rozpocząć przyjmowanie w dowolnym dniu
- Przy przechodzeniu z terapii sekwencyjnej - należy rozpocząć przyjmowanie natychmiast po zakończeniu krwawienia z odstawienia
W przypadku pominięcia dawki, pacjentka może przyjąć ją w ciągu 12 godzin od zwykłej pory stosowania. Po tym czasie należy pominąć zapomnianą dawkę i kontynuować schemat przyjmowania leku. Pominięcie dawki może zwiększyć prawdopodobieństwo krwawienia śródcyklicznego i plamienia.
Przeciwwskazania
Stosowanie leku Cliovelle jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Rozpoznany, podejrzewany lub przebyty rak piersi
- Rozpoznany lub podejrzewany nowotwór estrogenozależny (np. rak endometrium)
- Niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych
- Nieleczona hiperplazja błony śluzowej trzonu macicy
- Przebyta lub aktualna żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
- Rozpoznane zaburzenia zakrzepowe
- Czynna lub niedawno przebyta choroba zakrzepowo-zatorowa tętnic
- Ostra lub przebyta choroba wątroby (do czasu normalizacji prób wątrobowych)
- Nadwrażliwość na substancje czynne lub pomocnicze
- Porfiria
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem lub wznowieniem HTZ należy przeprowadzić dokładny wywiad lekarski oraz badanie przedmiotowe. W trakcie leczenia zaleca się okresowe badania kontrolne. Pacjentki powinny być poinformowane o konieczności zgłaszania wszelkich zmian w obrębie piersi.
Szczególnej uwagi wymagają pacjentki z następującymi stanami:
- Mięśniaki macicy lub endometrioza
- Czynniki ryzyka zaburzeń zakrzepowo-zatorowych
- Czynniki ryzyka nowotworów estrogenozależnych
- Nadciśnienie tętnicze
- Choroby wątroby
- Cukrzyca
- Kamica żółciowa
- Migrena lub silne bóle głowy
- Toczeń rumieniowaty układowy
- Hiperplazja endometrium w wywiadzie
- Padaczka
- Astma
- Otoskleroza
Leczenie należy natychmiast przerwać w przypadku wystąpienia przeciwwskazań lub następujących sytuacji: żółtaczka, znaczny wzrost ciśnienia tętniczego, pojawienie się migrenowych bólów głowy, ciąża.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Metabolizm estrogenów i progestagenów może być nasilony przy jednoczesnym stosowaniu induktorów enzymów wątrobowych, takich jak:
- Leki przeciwpadaczkowe (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina)
- Leki przeciwzakaźne (np. ryfampicyna, newirapina, efawirenz)
- Preparaty ziołowe zawierające dziurawiec zwyczajny
Może to prowadzić do zmniejszenia skuteczności estrogenów i progestagenów oraz zmian w profilu krwawień. Z kolei inhibitory enzymów wątrobowych (np. ketokonazol) mogą zwiększać stężenie substancji czynnych Cliovelle w organizmie.
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z cyklosporyną, lamotryginą oraz doustnymi środkami antykoncepcyjnymi zawierającymi etynyloestradiol.
Wpływ na ciążę i laktację
Cliovelle nie jest wskazany do stosowania w czasie ciąży i karmienia piersią. W przypadku zajścia w ciążę podczas stosowania leku, należy natychmiast przerwać terapię.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane (występujące u 10-20% pacjentek) to:
- Krwawienie z pochwy
- Ból/tkliwość piersi
Inne często występujące działania niepożądane obejmują:
- Kandydoza pochwy
- Depresja
- Bóle głowy/migrena
- Nudności
- Bóle pleców
- Obrzęki obwodowe
- Zwiększenie masy ciała
Rzadziej mogą wystąpić: zakrzepica żylna, zatorowość płucna, rak piersi, rak endometrium, rak jajnika, udar niedokrwienny mózgu, choroba wieńcowa.
Warto zapamiętać
- Cliovelle stosuje się w leczeniu objawów menopauzy i zapobieganiu osteoporozie u kobiet po menopauzie
- Lek zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi, zakrzepicy żylnej i udaru niedokrwiennego mózgu
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania mogą obejmować: bolesność piersi, nudności, wymioty, krwawienie maciczne, obniżenie nastroju, zmęczenie, trądzik, nadmierne owłosienie. Leczenie jest objawowe.
Mechanizm działania
Estradiol uzupełnia niedobór estrogenów u kobiet po menopauzie, łagodząc objawy wypadowe i zapobiegając utracie masy kostnej. Octan noretysteronu jako progestagen przeciwdziała niekorzystnemu wpływowi samych estrogenów na endometrium, zmniejszając ryzyko rozrostu i raka endometrium.
Skład
Jedna tabletka zawiera:
- 1 mg estradiolu (w postaci walerianianu estradiolu)
- 0,5 mg octanu noretysteronu
Cliovelle jest złożonym preparatem do ciągłej hormonalnej terapii zastępczej, łączącym działanie estrogenu i progestagenu. Lek skutecznie łagodzi objawy menopauzy, jednocześnie chroniąc endometrium przed niekorzystnym wpływem samych estrogenów. Należy jednak pamiętać o potencjalnych zagrożeniach związanych ze stosowaniem HTZ i regularnie konsultować się z lekarzem w celu oceny bilansu korzyści i ryzyka terapii.
Cliovelle®

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.