Wyszukaj produkt

Climara® 50

Estradiol

system transdermalny
50 µg/24 h
4 szt.
Przezskórnie
Rx
100%
24,61

Climara® 50 - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Climara® 50 jest wskazana w następujących przypadkach:

  • Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) w leczeniu objawów niedoboru estrogenów u kobiet będących ponad 1 rok po menopauzie
  • Zapobieganie osteoporozie u kobiet po menopauzie, obarczonych wysokim ryzykiem przyszłych złamań, u których występuje nietolerancja lub przeciwwskazania do stosowania innych produktów leczniczych stosowanych w zapobieganiu osteoporozie

Dawkowanie i sposób podawania

Climara® 50 jest systemem transdermalnym zawierającym wyłącznie estrogen, który umieszcza się na skórze raz w tygodniu. Podczas rozpoczynania i kontynuacji leczenia objawów pomenopauzalnych należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez jak najkrótszy czas.

Leczenie w celu kontroli objawów menopauzalnych należy rozpoczynać od najmniejszej dawki systemu transdermalnego. W razie potrzeby można zastosować system transdermalny z większą dawką. Po ustaleniu leczenia, w celu złagodzenia objawów należy stosować system transdermalny z najmniejszą skuteczną dawką.

Sposób stosowania Dawkowanie
Terapia ciągła Systemy transdermalne należy przyklejać regularnie raz w tygodniu, a po każdych 7 dniach usuwać je i przyklejać nowy system transdermalny w innym miejscu
Terapia cykliczna Systemy transdermalne należy przyklejać raz w tygodniu przez kolejne 3 tygodnie, a następnie zrobić przed kolejnym cyklem 7-dniową przerwę bez przyklejania systemu transdermalnego

Tabela przedstawia zalecane schematy dawkowania dla terapii ciągłej i cyklicznej.

Sposób aplikacji systemu transdermalnego

Po usunięciu warstwy ochronnej, stronę klejącą systemu transdermalnego należy przyłożyć do czystej, suchej skóry tułowia lub pośladków. Systemów transdermalnych nie należy przyklejać na piersiach. Miejsca stosowania należy zmieniać, zachowując przynajmniej tydzień przerwy przed przyklejeniem następnego systemu transdermalnego w to samo miejsce.

Wybrane miejsce nie powinno być tłuste, zranione ani podrażnione. Należy unikać przyklejania systemu transdermalnego w okolicy talii oraz na obszarach, gdzie był wcześniej przyklejany. System transdermalny należy przykleić natychmiast po otwarciu opakowania i zdjęciu warstwy ochronnej.

System transdermalny należy mocno docisnąć dłonią do wybranego miejsca na około 10 sekund, upewniając się, że dobrze przylega do skóry, zwłaszcza na brzegach. Jeśli system odkleja się, należy go uciskać, aby zapewnić właściwe przyleganie.

Przeciwwskazania

Stosowanie Climara® 50 jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Rozpoznany, podejrzewany lub przebyty rak piersi
  • Rozpoznane lub podejrzewane złośliwe nowotwory estrogenozależne (np. rak endometrium)
  • Niezdiagnozowane krwawienie z dróg rodnych
  • Nieleczona hiperplazja endometrium
  • Przebyta lub obecna żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
  • Znana skłonność do zakrzepów
  • Czynne lub niedawno przebyte zaburzenia zakrzepowo-zatorowe tętnic
  • Ostra choroba wątroby lub choroba wątroby w wywiadzie
  • Porfiria

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem lub ponownym wprowadzeniem HTZ należy zebrać pełny wywiad lekarski, w tym rodzinny. Badanie fizykalne powinno uwzględniać zebrany wywiad oraz przeciwwskazania i ostrzeżenia dotyczące stosowania produktu. W czasie leczenia zalecane są okresowe kontrole o częstotliwości i charakterze dostosowanym do konkretnej pacjentki.

Należy poinformować pacjentkę, jakie zmiany w piersiach powinna zgłaszać lekarzowi lub pielęgniarce. Badania dodatkowe, w tym mammografię, należy zlecać zgodnie z aktualnie przyjętymi zasadami badań przesiewowych, przystosowując je do potrzeb pacjentki.

HTZ powinna być kontynuowana tylko wtedy, gdy korzyści przewyższają ryzyko. Należy regularnie oceniać stosunek korzyści do ryzyka, co najmniej raz w roku.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Metabolizm estrogenów może być zwiększony przez równoczesne stosowanie substancji indukujących enzymy metabolizujące produkty lecznicze, w szczególności enzymy cytochromu P450. Do takich substancji należą m.in. leki przeciwdrgawkowe, przeciwzakaźne oraz preparaty zawierające ziele dziurawca zwyczajnego.

Silne i umiarkowanie silne inhibitory CYP3A4 mogą zwiększać stężenia estrogenu w osoczu. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu tych leków.

Ciąża i laktacja

Climara® 50 nie jest wskazana do stosowania w ciąży ani w okresie karmienia piersią. W przypadku zajścia w ciążę podczas stosowania produktu, należy natychmiast przerwać leczenie.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Reakcje w miejscu podania
  • Ból piersi
  • Krwawienia z macicy i/lub pochwy, w tym plamienia
  • Ból głowy
  • Nudności
  • Wysypka, świąd

Stosowanie HTZ wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka piersi, raka endometrium, raka jajnika, żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz udaru niedokrwiennego.

Przedawkowanie

Przedawkowanie jest mało prawdopodobne przy tym sposobie podawania. W razie wystąpienia objawów przedawkowania, należy usunąć system transdermalny i zastosować leczenie objawowe.

Mechanizm działania

Climara® 50 zawiera syntetyczny 17β-estradiol, który jest chemicznie i biologicznie identyczny z endogennym estradiolem ludzkim. Zastępuje on zanikającą produkcję estrogenów u kobiet po menopauzie i łagodzi objawy menopauzy. Estrogeny zapobiegają również utracie masy kostnej następującej po menopauzie lub wycięciu jajników.

Skład

Każdy system transdermalny o powierzchni 12,5 cm² zawiera 3,8 mg estradiolu, co odpowiada 3,9 mg estradiolu półwodnego. System uwalnia 50 μg estradiolu w ciągu 24 godzin.

Warto zapamiętać
  • Climara® 50 stosuje się raz w tygodniu, przyklejając system transdermalny na skórę
  • Produkt jest przeznaczony do stosowania u kobiet będących ponad rok po menopauzie

Climara® 50 jest skutecznym produktem w leczeniu objawów menopauzy i zapobieganiu osteoporozie pomenopauzalnej. Jednak jak każdy lek hormonalny, wymaga starannego rozważenia stosunku korzyści do ryzyka oraz regularnych kontroli lekarskich podczas terapii.



Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lukrecja (glycyrrhizina) w cukierkach, tabletkach wykrztuśnych i innych produktach prowadzi do nadmiernej utraty potasu przez organizm, prowadzącej do hipokaliemii. Diuretyk pętlowy zwiększa wydalanie jonów potasowych, chlorkowych, magnezowych, wapniowych i fosforanowych, co może powodować osłabienie, kurcze i bóle mięśni, porażenia, zaburzenia przewodzenia i rytmu serca oraz zatrzymanie krążenia. Hipokaliemia powoduje zwiększenie toksycznego działania glikozydów naparstnicy na mięsień sercowy (potas współzawodniczy z naparstnicą o miejsce wiązania z enzymem warunkującym działanie pompy sodowo-potasowej. Interakcja lukrecja-naparstnica może powodować bradykardię, blok zatokowo-przedsionkowy, częstoskurcz przedsionkowy z blokiem i częstoskurcz węzłowy.
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.