Wyszukaj produkt

Clexane®

Enoxaparin sodium

inj. [roztw.]
20 mg/0,2 ml
10 amp.-strzyk. 0,2 ml
Iniekcje
Rx
100%
64,69
(1)
24,42
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Clexane®
inj. [roztw.]
80 mg/0,8 ml
10 amp.-strzyk. 0,8 ml
Iniekcje
Rx
100%
212,93
(1)
43,32
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Clexane®
inj. [roztw.]
60 mg/0,6 ml
10 amp.-strzyk. 0,6 ml
Iniekcje
Rx
100%
167,31
(1)
40,10
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Clexane®
inj. [roztw.]
40 mg/0,4 ml
10 amp.-strzyk. 0,4 ml
Iniekcje
Rx
100%
122,84
(1)
39,10
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Clexane®
inj. [roztw.]
100 mg/ml
1 fiol. 3 ml
Iniekcje
Rx
100%
104,56
Clexane®
inj. [roztw.]
100 mg/ml
10 amp.-strzyk.
Iniekcje
Rx
100%
309,13
(1)
97,11
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.

Wskazania do stosowania enoksaparyny (Clexane)

Enoksaparyna (Clexane) jest wskazana w następujących przypadkach:

  • Zapobieganie żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ) u pacjentów chirurgicznych z grup umiarkowanego i wysokiego ryzyka, szczególnie poddawanych zabiegom ortopedycznym lub w chirurgii ogólnej, w tym onkologicznej
  • Zapobieganie ŻChZZ u pacjentów internistycznych z ostrymi schorzeniami (np. ostra niewydolność serca, niewydolność oddechowa, ciężkie zakażenia, choroby reumatyczne) i ograniczoną mobilnością
  • Leczenie zakrzepicy żył głębokich (ZŻG) i zatorowości płucnej (ZP), z wyłączeniem ZP wymagającej leczenia trombolitycznego lub operacyjnego
  • Zapobieganie tworzeniu się skrzepów w krążeniu pozaustrojowym podczas hemodializy
  • Leczenie niestabilnej dławicy piersiowej oraz zawału serca bez uniesienia odcinka ST (NSTEMI), w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym
  • Leczenie świeżego zawału mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST (STEMI), zarówno u pacjentów leczonych zachowawczo, jak i poddawanych przezskórnej interwencji wieńcowej (PCI)

Dawkowanie enoksaparyny

Zapobieganie żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej u pacjentów chirurgicznych

U pacjentów z umiarkowanym ryzykiem ŻChZZ zalecana dawka wynosi 2000 j.m. (20 mg) raz na dobę podskórnie. Leczenie należy rozpocząć 2 godziny przed zabiegiem i kontynuować przez co najmniej 7-10 dni.

U pacjentów z wysokim ryzykiem ŻChZZ zalecana dawka to 4000 j.m. (40 mg) raz na dobę podskórnie, rozpoczynając 12 godzin przed zabiegiem. W przypadku dużych zabiegów ortopedycznych zaleca się przedłużoną profilaktykę do 5 tygodni.

Zapobieganie ŻChZZ u pacjentów internistycznych

Zalecana dawka wynosi 4000 j.m. (40 mg) raz na dobę podskórnie przez 6-14 dni.

Leczenie zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej

Enoksaparyna może być podawana podskórnie w dawce 150 j.m./kg mc. (1,5 mg/kg mc.) raz na dobę lub 100 j.m./kg mc. (1 mg/kg mc.) dwa razy na dobę. Schemat dawkowania powinien być dobrany indywidualnie w oparciu o ocenę ryzyka zakrzepowo-zatorowego i krwawienia.

Zapobieganie tworzeniu się skrzepów podczas hemodializy

Zalecana dawka to 100 j.m./kg mc. (1 mg/kg mc.). U pacjentów z wysokim ryzykiem krwawienia dawkę należy zmniejszyć do 50-75 j.m./kg mc.

Leczenie niestabilnej dławicy piersiowej i zawału serca bez uniesienia odcinka ST

Zalecana dawka wynosi 100 j.m./kg mc. (1 mg/kg mc.) podskórnie co 12 godzin w skojarzeniu z leczeniem przeciwpłytkowym. Leczenie należy kontynuować przez co najmniej 2 dni.

Leczenie świeżego zawału mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST

Zalecana dawka to 30 mg w pojedynczym wstrzyknięciu dożylnym, a następnie 100 j.m./kg mc. (1 mg/kg mc.) podskórnie co 12 godzin (maksymalnie 10 000 j.m. w przypadku pierwszych dwóch dawek podskórnych). Jednocześnie należy stosować odpowiednie leczenie przeciwpłytkowe.

Dawkowanie enoksaparyny w różnych wskazaniach
Wskazanie Dawkowanie
Profilaktyka ŻChZZ - umiarkowane ryzyko 2000 j.m. (20 mg) 1x/dobę s.c.
Profilaktyka ŻChZZ - wysokie ryzyko 4000 j.m. (40 mg) 1x/dobę s.c.
Leczenie ZŻG i ZP 150 j.m./kg mc. (1,5 mg/kg mc.) 1x/dobę s.c. lub 100 j.m./kg mc. (1 mg/kg mc.) 2x/dobę s.c.
Hemodializa 100 j.m./kg mc. (1 mg/kg mc.)
Niestabilna dławica piersiowa i NSTEMI 100 j.m./kg mc. (1 mg/kg mc.) co 12h s.c.
STEMI 30 mg i.v. bolus, następnie 100 j.m./kg mc. (1 mg/kg mc.) co 12h s.c.

Dawkowanie należy dostosować u pacjentów w podeszłym wieku oraz z zaburzeniami czynności nerek.

Przeciwwskazania

Enoksaparyna jest przeciwwskazana w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na enoksaparynę, heparynę lub jej pochodne
  • Ostre bakteryjne zapalenie wsierdzia
  • Ciężkie zaburzenia krzepnięcia krwi
  • Duże krwawienia
  • Trombocytopenia z dodatnim wynikiem testu agregacji płytek in vitro w obecności enoksaparyny
  • Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy
  • Udar krwotoczny

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania enoksaparyny należy zachować szczególną ostrożność w następujących sytuacjach:

  • Zwiększone ryzyko krwawienia
  • Trombocytopenia w wywiadzie
  • Zaburzenia czynności nerek
  • Podeszły wiek
  • Mała masa ciała
  • Otyłość
  • Jednoczesne stosowanie znieczulenia podpajęczynówkowego/zewnątrzoponowego
  • Sztuczne zastawki serca

Konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjentów pod kątem objawów krwawienia. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu innych leków wpływających na hemostazę.

Interakcje

Enoksaparyna może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:

  • Salicylany
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne
  • Inhibitory agregacji płytek krwi
  • Leki trombolityczne
  • Glikokortykosteroidy
  • Antagoniści witaminy K

Jednoczesne stosowanie tych leków może zwiększać ryzyko krwawienia. Konieczne jest ścisłe monitorowanie parametrów krzepnięcia.

Ciąża i laktacja

Enoksaparyna może być stosowana w ciąży tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne. Należy zachować szczególną ostrożność u ciężarnych ze sztucznymi zastawkami serca. Nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania enoksaparyny.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane enoksaparyny to:

  • Krwawienia (w tym krwiaki w miejscu wstrzyknięcia)
  • Trombocytopenia
  • Reakcje alergiczne
  • Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych
  • Reakcje skórne w miejscu wstrzyknięcia

Rzadziej mogą wystąpić poważniejsze działania niepożądane, takie jak krwotok wewnątrzczaszkowy czy krwiak śródrdzeniowy.

Wnioski

Enoksaparyna jest skutecznym lekiem przeciwzakrzepowym, ale wymaga ścisłego monitorowania pacjenta i indywidualnego doboru dawki. Kluczowe jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania i czasu stosowania w poszczególnych wskazaniach. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem krwawienia.

Warto zapamiętać
  • Enoksaparyna jest heparyną drobnocząsteczkową o szerokim spektrum wskazań w profilaktyce i leczeniu powikłań zakrzepowo-zatorowych.
  • Dawkowanie enoksaparyny zależy od wskazania, masy ciała pacjenta oraz funkcji nerek - konieczna jest indywidualizacja terapii.

Przedawkowanie

Przedawkowanie enoksaparyny może prowadzić do powikłań krwotocznych. W przypadku ciężkiego krwawienia można zastosować siarczan protaminy jako antidotum. Dawka protaminy zależy od dawki podanej enoksaparyny i czasu, jaki upłynął od jej podania.

Mechanizm działania

Enoksaparyna jest heparyną drobnocząsteczkową o średniej masie cząsteczkowej około 4500 daltonów. Jej działanie przeciwzakrzepowe polega głównie na hamowaniu czynnika Xa krzepnięcia krwi (aktywność anty-Xa). Enoksaparyna wykazuje również słabsze działanie hamujące wobec czynnika IIa (trombiny). Dodatkowo wpływa na uwalnianie endogennego inhibitora drogi krzepnięcia zależnej od czynnika tkankowego oraz zmniejsza uwalnianie czynnika von Willebranda.

Wnioski

Złożony mechanizm działania enoksaparyny zapewnia skuteczne działanie przeciwzakrzepowe przy stosunkowo niskim ryzyku powikłań krwotocznych w porównaniu do heparyny niefrakcjonowanej. Jednak ze względu na potencjalne ryzyko krwawień, konieczne jest staranne monitorowanie pacjentów podczas terapii.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Clexane®

Wskazania wg ChPL

Wskazania pozarejestracyjne: Zespół antyfosfolipidowy lub jego powikłania - profilaktyka i leczenie przeciwzakrzepowe; zespół antyfosfolipidowy - diagnostyka; niedobór białka C lub niedobór białka S - diagnostyka; zmiany zakrzepowo-zatorowe inne niż określone w ChPL u dzieci do 18 rż. - profilaktyka i leczenie; choroby nowotworowe w przypadkach innych niż określone w ChPL - profilaktyka i leczenie przeciwzakrzepowe; terapia pomostowa zamiast antagonisty witaminy K (VKA) lub innych leków przeciwkrzepliwych u kobiet ciężarnych po wszczepieniu zastawki i z wadą zastawkową; ostre zespoły wieńcowe w przypadkach innych niż wymienione w ChPL; schorzenia wymagające przewlekłego stosowania antagonistów witaminy K (VKA) (z okresową oceną możliwości powrotu do stosowania VKA) u osób, u których leczenie VKA nie jest zadowalające z uwagi na: a) powikłania (lub przewidywane wysokie ryzyko powikłań, w tym krwotocznych) podczas stosowania VKA, b) częste nieterapeutyczne lub nadmiernie podwyższone wartości INR, c) obiektywne trudności z odpowiednio częstą kontrolą INR, d) nawroty żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej podczas stosowania VKA; terapia pomostowa u pacjentów wymagających czasowego zaprzestania przewlekłego leczenia doustnymi antykoagulantami ze względu na planowane procedury terapeutyczne i diagnostyczne - w przypadkach innych niż określone w ChPL; unieruchomienie kończyny dolnej w opatrunku gipsowym lub ortezie z powodu izolowanych obrażeń kończyny dolnej (przez cały okres unieruchomienia, o ile związane jest to ze wzrostem ryzyka wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej) - w przypadkach innych niż określone w ChPL; profilaktyka i leczenie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u kobiet w ciąży - w przypadkach innych niż określone w ChPL; krytyczne niedokrwienie kończyn dolnych - w okresie poprzedzającym hospitalizację, nie dłużej niż 14 dni (dawki lecznicze) - w przypadkach innych niż określone w ChPL
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia

Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.