Wyszukaj produkt

Claritine Active

Loratadine + Pseudoephedrine sulphate

tabl. o przedł. uwalnianiu
5 mg+ 120 mg
6 szt.
Doustnie
OTC
100%
10,99

Claritine Active - informacje dla lekarza

Wskazania

Claritine Active jest wskazany w objawowym leczeniu okresowego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, związanego z przekrwieniem błony śluzowej nosa.

Lek łączy działanie przeciwhistaminowe loratadyny z efektem zmniejszającym przekrwienie błony śluzowej nosa pseudoefedryny, co czyni go skutecznym w leczeniu objawowym alergicznego nieżytu nosa z towarzyszącym przekrwieniem.

Dawkowanie i sposób podawania

60 lat
Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli i dzieci >12 lat 1 tabletka 2 razy na dobę (co 12 godzin)
Dzieci <12 lat Nie stosować
Nie stosować
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby Nie stosować

Czas trwania leczenia: Powinien być możliwie jak najkrótszy, nie dłużej niż 10 dni. Należy przerwać stosowanie po ustąpieniu objawów.

Sposób podawania: Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody.

Dawkowanie jest proste i wygodne dla pacjenta, ale lek ma istotne ograniczenia w stosowaniu u niektórych grup pacjentów. Krótki czas terapii minimalizuje ryzyko działań niepożądanych związanych z długotrwałym stosowaniem pseudoefedryny.

Przeciwwskazania

Stosowanie Claritine Active jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub pomocnicze
  • Stosowanie inhibitorów MAO (obecnie lub w ciągu ostatnich 14 dni)
  • Jaskra z wąskim kątem przesączania
  • Zatrzymanie moczu
  • Choroby układu sercowo-naczyniowego (choroba niedokrwienna serca, tachyarytmia, ciężkie nadciśnienie tętnicze)
  • Nadczynność tarczycy
  • Udar krwotoczny w wywiadzie lub czynniki ryzyka udaru krwotocznego
  • Jednoczesne stosowanie innych leków zwężających naczynia krwionośne
  • Trudności w połykaniu tabletek
  • Zwężenie górnego odcinka przewodu pokarmowego
  • Nieprawidłowa perystaltyka przełyku
  • Ciąża

Liczne przeciwwskazania wynikają głównie z obecności pseudoefedryny i jej działania sympatykomimetycznego. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z chorobami układu krążenia oraz zaburzeniami neurologicznymi.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania Claritine Active należy uwzględnić następujące ostrzeżenia:

  • Zwiększone ryzyko działań niepożądanych u pacjentów >60 lat
  • Konieczność przerwania leczenia w przypadku wystąpienia nadciśnienia, tachykardii, kołatania serca, zaburzeń rytmu serca, nudności lub objawów neurologicznych
  • Ryzyko pobudzenia OUN, drgawek lub zapaści sercowo-naczyniowej
  • Ostrożność u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem, zawałem w wywiadzie, cukrzycą, niedrożnością szyi pęcherza moczowego, skurczem oskrzeli
  • Ryzyko ciężkich reakcji skórnych (np. ostra uogólniona osutka krostkowa)
  • Możliwość wystąpienia niedokrwiennego zapalenia jelita grubego
  • Konieczność odstawienia leku na 24h przed planowanym zabiegiem chirurgicznym
  • Wpływ na wyniki testów antydopingowych u sportowców

Stosowanie leku wymaga ścisłego monitorowania pacjenta, szczególnie pod kątem działań niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego i nerwowego. Istotna jest edukacja pacjenta odnośnie objawów wymagających natychmiastowego przerwania terapii.

Warto zapamiętać
  • Claritine Active nie powinien być stosowany dłużej niż 10 dni ze względu na ryzyko związane z długotrwałym stosowaniem pseudoefedryny.
  • Lek jest przeciwwskazany u pacjentów powyżej 60 roku życia oraz u osób z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.

Interakcje

Najważniejsze interakcje Claritine Active obejmują:

  • Inhibitory MAO - ryzyko przełomu nadciśnieniowego
  • Leki przeciwnadciśnieniowe - osłabienie ich działania
  • Bromokryptyna, kabergolina, lizuryd, pergolid - ryzyko skurczu naczyń i wzrostu ciśnienia
  • Ergotamina i jej pochodne - ryzyko skurczu naczyń i wzrostu ciśnienia
  • Linezolid - ryzyko skurczu naczyń i wzrostu ciśnienia
  • Inne leki sympatykomimetyczne - nasilenie działań niepożądanych
  • Leki zobojętniające sok żołądkowy - przyspieszenie wchłaniania pseudoefedryny
  • Kaolin - zmniejszenie wchłaniania pseudoefedryny

Główne ryzyko interakcji wiąże się z obecnością pseudoefedryny i jej działaniem sympatykomimetycznym. Szczególną ostrożność należy zachować przy jednoczesnym stosowaniu innych leków wpływających na układ krążenia.

Wpływ na ciążę i laktację

Claritine Active jest przeciwwskazany w okresie ciąży ze względu na zmniejszenie ukrwienia macicy przez pseudoefedrynę. Nie należy stosować leku u kobiet karmiących piersią, gdyż substancje czynne przenikają do mleka.

Lek nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią ze względu na potencjalne ryzyko dla płodu i noworodka.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane Claritine Active to:

  • Zaburzenia metabolizmu: pragnienie
  • Zaburzenia psychiczne: bezsenność, nerwowość, senność, depresja, pobudzenie
  • Zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy, ból głowy
  • Zaburzenia serca: tachykardia
  • Zaburzenia żołądka i jelit: zaparcia, nudności, suchość w jamie ustnej
  • Zaburzenia ogólne: uczucie zmęczenia

Rzadziej obserwowano: reakcje nadwrażliwości, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, skurcz oskrzeli, nieprawidłową czynność wątroby, zatrzymanie moczu.

Profil działań niepożądanych jest typowy dla połączenia leku przeciwhistaminowego z sympatykomimetykiem. Większość objawów ma charakter łagodny do umiarkowanego, ale należy monitorować pacjentów pod kątem potencjalnie poważnych działań ze strony układu sercowo-naczyniowego i nerwowego.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania mogą obejmować:

  • Objawy hamowania OUN: sedacja, bezdech, zmniejszenie czujności, sinica, śpiączka
  • Objawy pobudzenia OUN: bezsenność, omamy, drżenia, drgawki
  • Objawy sercowo-naczyniowe: tachykardia, kołatanie serca, nadciśnienie lub niedociśnienie
  • Inne: bóle głowy, trudności w oddawaniu moczu, nudności, wymioty

Leczenie przedawkowania obejmuje:

  • Podanie węgla aktywowanego
  • Płukanie żołądka
  • Leczenie objawowe i podtrzymujące
  • W przypadku nadciśnienia - leki blokujące receptory α-adrenergiczne
  • W przypadku tachykardii - leki blokujące receptory β-adrenergiczne
  • W przypadku drgawek - krótko działające barbiturany, diazepam lub paraldehyd

Przedawkowanie może prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza ze strony OUN i układu krążenia. Kluczowe jest szybkie wdrożenie leczenia objawowego i monitorowanie pacjenta.

Właściwości farmakologiczne

Claritine Active zawiera dwie substancje czynne:

  • Loratadyna (5 mg) - selektywny antagonista obwodowych receptorów histaminowych H1
  • Siarczan pseudoefedryny (120 mg) - lek sympatykomimetyczny o przeważającym działaniu α-mimetycznym

Loratadyna działa przeciwhistaminowo, zmniejszając objawy alergii. Pseudoefedryna zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa poprzez zwężenie naczyń krwionośnych.

Połączenie loratadyny i pseudoefedryny zapewnia kompleksowe działanie w alergicznym nieżycie nosa, łącząc efekt przeciwhistaminowy z odblokowaniem nosa.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.