Wyszukaj produkt

Clabilla

Bilastine

tabl.
20 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
29,00

Clabilla - informacje dla lekarza

Wskazania

Clabilla jest wskazana do objawowego leczenia alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa izonowego jak i całorocznego) oraz pokrzywki u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej.

Lek ma szerokie zastosowanie w leczeniu objawowym chorób alergicznych górnych dróg oddechowych oraz skóry u pacjentów od 12 roku życia.

Dawkowanie

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli i młodzież (≥12 lat) 20 mg (1 tabletka) raz na dobę
Osoby w podeszłym wieku Bez konieczności dostosowania dawki
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek Bez konieczności dostosowania dawki
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby Bez konieczności dostosowania dawki

Tabletka powinna być przyjmowana 1 godzinę przed lub 2 godziny po posiłku lub spożyciu soku owocowego. Zaleca się przyjmowanie dobowej dawki jednorazowo.

Proste dawkowanie raz na dobę, bez konieczności modyfikacji u pacjentów w podeszłym wieku oraz z zaburzeniami czynności nerek i wątroby, zwiększa compliance pacjentów.

Czas trwania leczenia

W alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa i spojówek czas leczenia powinien być ograniczony do okresu ekspozycji na alergeny. W przypadku sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa leczenie można przerwać po ustąpieniu objawów i wznowić po ich ponownym wystąpieniu. W całorocznym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa można zaproponować leczenie ciągłe podczas okresów ekspozycji na alergeny. Czas leczenia pokrzywki zależy od jej rodzaju, czasu trwania i przebiegu.

Elastyczność w długości terapii pozwala na indywidualne dostosowanie leczenia do potrzeb pacjenta i charakteru choroby alergicznej.

Przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na substancję czynną (bilastynę) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Niewielka liczba przeciwwskazań umożliwia stosowanie leku u szerokiej grupy pacjentów.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u dzieci poniżej 2 lat
  • Ograniczone dane kliniczne dla dzieci 2-5 lat
  • U pacjentów z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością nerek należy unikać jednoczesnego podawania z inhibitorami glikoproteiny P
  • Produkt zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę - uznawany za "wolny od sodu"
  • Bilastyna w dawce 20 mg nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów, jednak należy poinformować pacjenta o konieczności oceny indywidualnej reakcji

Lek charakteryzuje się dobrym profilem bezpieczeństwa, z niewielką liczbą istotnych ostrzeżeń i środków ostrożności.

Interakcje

Najważniejsze interakcje bilastyny:

  • Pokarm i soki owocowe (zwłaszcza grejpfrutowy) zmniejszają biodostępność bilastyny o około 30%
  • Inhibitory OATP1A2 (np. rytonawir, ryfampicyna) mogą zmniejszać stężenie bilastyny w osoczu
  • Inhibitory glikoproteiny P (np. ketokonazol, erytromycyna, cyklosporyna) mogą zwiększać stężenie bilastyny w osoczu
  • Jednoczesne stosowanie z lorazepamem nie nasila depresyjnego wpływu na OUN

Znajomość interakcji, zwłaszcza z pokarmem i sokami owocowymi, jest kluczowa dla zapewnienia optymalnej skuteczności leczenia.

Ciąża i laktacja

Ze względu na ograniczone dane dotyczące stosowania bilastyny u kobiet w ciąży, zaleca się unikanie stosowania produktu podczas ciąży. Decyzję o stosowaniu podczas karmienia piersią należy podjąć po rozważeniu korzyści dla matki i dziecka.

Ostrożne podejście do stosowania leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią, z indywidualną oceną stosunku korzyści do ryzyka.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane u dorosłych i młodzieży:

  • Ból głowy
  • Senność
  • Zawroty głowy
  • Zmęczenie

Częstość występowania tych działań była porównywalna z placebo. U dzieci (2-11 lat) najczęściej obserwowano: ból głowy, alergiczne zapalenie spojówek, zapalenie błony śluzowej nosa i ból brzucha.

Bilastyna charakteryzuje się dobrą tolerancją, z profilem działań niepożądanych porównywalnym do placebo.

Warto zapamiętać
  • Clabilla (bilastyna) to długo działający, selektywny antagonista obwodowych receptorów H1, nie wykazujący właściwości uspokajających
  • Lek stosuje się raz na dobę w dawce 20 mg, przyjmując tabletkę godzinę przed lub 2 godziny po posiłku lub soku owocowym

Przedawkowanie

Nawet przy dawkach 10-11 razy większych niż terapeutyczne nie zaobserwowano ciężkich działań niepożądanych ani znaczącego wydłużenia odstępu QTc. W razie przedawkowania zaleca się leczenie objawowe i wspomagające. Nie jest znane specyficzne antidotum.

Bilastyna charakteryzuje się szerokim marginesem bezpieczeństwa, co jest istotne w przypadku przypadkowego przedawkowania.

Mechanizm działania

Bilastyna jest długo działającym, selektywnym antagonistą obwodowych receptorów H1, nie wykazującym powinowactwa do receptorów muskarynowych. Hamuje zależne od histaminy powstawanie bąbli oraz zaczerwienienia skóry przez 24 godziny po przyjęciu pojedynczej dawki.

Selektywne działanie na receptory H1 i długi czas działania umożliwiają skuteczne łagodzenie objawów alergii przy dawkowaniu raz na dobę.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).