Wyszukaj produkt

Citropepsin®

Pepsin

płyn doust.
1 but. 180 ml
Doustnie
OTC
100%
25,00

Citropepsin® - Szczegółowa charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Citropepsin® jest wskazany w następujących przypadkach:

  • Bezkwaśność oraz niedostateczne wydzielanie soku żołądkowego
  • Brak ł>Dolegliwości dyspeptyczne

Preparat zawiera pepsynę, która wspomaga trawienie białek w żołądku, co może być szczególnie korzystne u pacjentów z zaburzeniami wydzielania soku żołądkowego.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Dawkowanie Częstotliwość
Dorośli i dzieci 5-10 ml (1-2 łyżeczki do herbaty) 3 razy na dobę, 15-20 minut przed posiłkiem
Pacjenci w podeszłym wieku Bez zmian dawkowania Jak wyżej
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i nerek Bez zmian dawkowania Jak wyżej

Alternatywny sposób podania: 15 ml (1 łyżka stołowa) rozcieńczone w około 125 ml (1/2 szklanki) przegotowanej wody.

Uwaga: 5 ml płynu doustnego odpowiada 5,875 g preparatu.

Przeciwwskazania

Stosowanie Citropepsin® jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną (pepsyna) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Nadkwaśność i nadmierne wydzielanie soku żołądkowego

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Interakcje z lekami zmniejszającymi kwaśność: Pacjenci przyjmujący Citropepsin® nie powinni jednocześnie stosować leków zmniejszających kwaśność treści żołądkowej (m.in. ranitydyny, cymetydyny, mizoprostolu, pirenzepiny). Jest to spowodowane faktem, że aktywność pepsyny osiąga maksimum w środowisku o pH od 1,6 do 3,2.

Zawartość sacharozy i sorbitolu: Produkt zawiera sacharozę i sorbitol. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni przyjmować tego produktu leczniczego.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów: Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Leki zwiększające pH soku żołądkowego mogą osłabiać działanie Citropepsin®. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu takich leków.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Ciąża: Badania na zwierzętach dotyczące wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka i płodu, przebieg porodu i rozwój pourodzeniowy są niewystarczające. Potencjalne zagrożenie dla człowieka nie jest znane. Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.

Karmienie piersią: Z powodu braku odpowiednich badań u ludzi i zwierząt, Citropepsin® może być stosowany w okresie karmienia piersią jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla dziecka.

Działania niepożądane

Dotychczas nie stwierdzono, by Citropepsin® wywierał działania niepożądane. Jednakże, jak w przypadku każdego leku, należy zachować czujność i zgłaszać wszelkie niepokojące objawy lekarzowi lub farmaceucie.

Przedawkowanie

Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania Citropepsin®. Jednak w razie przedawkowania zaleca się następujące postępowanie:

  • Bezpośrednio po przedawkowaniu: usuwanie produktu z przewodu pokarmowego (prowokowanie wymiotów, płukanie żołądka)
  • W późniejszym okresie: podawanie leków zwiększających pH zawartości żołądka (w celu zmniejszenia aktywności pepsyny)

Mechanizm działania

Substancją czynną Citropepsin® jest pepsyna, enzym biorący udział w procesie trawienia białek. Pepsyna powstaje pod wpływem kwasu solnego z pepsynogenu - proenzymu wytwarzanego przez komórki błony śluzowej żołądka. Działanie pepsyny powoduje przerwanie wiązań peptydowych w cząsteczkach białek i rozkład białek do polipeptydów. Aktywność pepsyny osiąga maksimum w środowisku o pH od 1,6 do 3,2.

Skład

1 g płynu zawiera 1 mg pepsyny (1:4000), o aktywności nie mniej niż 1280 Ph. Eur. U./g.

Warto zapamiętać
  • Citropepsin® jest wskazany w przypadkach bezkwaśności, niedostatecznego wydzielania soku żołądkowego oraz dolegliwości dyspeptycznych.
  • Preparat nie powinien być stosowany jednocześnie z lekami zmniejszającymi kwaśność treści żołądkowej, gdyż może to osłabić jego działanie.

Citropepsin® jest preparatem zawierającym pepsynę, który może być skutecznym rozwiązaniem dla pacjentów z zaburzeniami trawienia białek. Jednakże, jak w przypadku każdego leku, należy dokładnie rozważyć potencjalne korzyści i ryzyko, szczególnie u pacjentów z chorobami współistniejącymi lub przyjmujących inne leki. Indywidualizacja terapii i ścisłe monitorowanie pacjenta są kluczowe dla osiągnięcia optymalnych efektów leczenia.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.