Wyszukaj produkt

Cinqaero

Reslizumab

inf. [konc. do przyg. roztw.]
10 mg/ml
1 fiol. 10 ml
Iniekcje
Rx-z
100%
X

Cinqaero - lek na ciężką astmę eozynofilową

Wskazania do stosowania

Cinqaero (reslizumab) jest wskazany jako leczenie uzupełniające u dorosłych pacjentów z ciężką astmą eozynofilową, która nie jest wystarczająco kontrolowana mimo stosowania dużych dawek kortykosteroidów wziewnych w połączeniu z innym lekiem do leczenia podtrzymującego.

Lek ten stanowi opcję terapeutyczną dla pacjentów, u których standardowe leczenie nie przynosi zadowalających efektów w kontroli objawów astmy eozynofilowej.

Mechanizm działania

Reslizumab jest humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym (IgG4, κ) skierowanym przeciwko ludzkiej interleukinie 5 (IL-5). Mechanizm działania polega na swoistym wiązaniu się z IL-5, co prowadzi do zablokowania jej interakcji z receptorem na powierzchni komórek. IL-5 odgrywa kluczową rolę w różnicowaniu, dojrzewaniu, rekrutacji i aktywacji eozynofili. Poprzez blokowanie funkcji biologicznych IL-5, reslizumab zmniejsza przeżywalność i aktywność eozynofili, co przekłada się na złagodzenie objawów astmy eozynofilowej.

Dawkowanie i sposób podawania

Cinqaero podaje się w infuzji dożylnej co 4 tygodnie. Dawkowanie zależy od masy ciała pacjenta:

Masa ciała pacjenta Zalecana dawka
<35 kg lub >199 kg 3 mg/kg masy ciała
35-199 kg Według schematu dawkowania (patrz poniżej)

Objętość leku do pobrania z fiolki oblicza się według wzoru: 0,3 x masa ciała pacjenta (kg).

Dla pacjentów o masie ciała 35-199 kg stosuje się następujący schemat dawkowania:

Masa ciała (kg) Dawka reslizumabu (mg) Liczba fiolek 10 ml Liczba fiolek 2,5 ml
35-41 100 1 0
42-49 125 1 1
50-58 150 1 2
59-66 175 1 3
67-74 200 2 0
75-83 225 2 1
84-91 250 2 2
92-99 275 2 3
100-108 300 3 0
109-116 325 3 1
117-124 350 3 2
125-133 375 3 3
134-141 400 4 0
142-149 425 4 1
150-158 450 4 2
159-166 475 4 3
167-174 500 5 0
175-183 525 5 1
184-191 550 5 2
192-199 575 5 3

Schemat dawkowania oparty jest na maksymalnej dawce 3 mg/kg. Należy stosować nominalną objętość fiolek (10 ml lub 2,5 ml).

Sposób podawania

Cinqaero podaje się wyłącznie w infuzji dożylnej. Nie wolno podawać leku podskórnie, doustnie ani domięśniowo. Procedura przygotowania i podania leku:

  1. Odpowiednią objętość leku należy dodać do worka infuzyjnego zawierającego 50 ml roztworu chlorku sodu 9 mg/ml (0,9%) do infuzji.
  2. Rozcieńczony lek podaje się w 20-50 minutowej infuzji dożylnej przez jałowy, niepirogenny, jednorazowy zestaw do infuzji z filtrem o niskiej zdolności wiązania białek (0,2 µm).
  3. Nie wolno podawać leku w postaci wstrzyknięcia (bolusa) ani nierozcieńczonego koncentratu.
  4. W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości należy natychmiast przerwać infuzję.

Czas trwania leczenia

Cinqaero jest przeznaczony do długotrwałego leczenia. Decyzję o kontynuacji terapii należy podejmować co najmniej raz w roku, opierając się na ocenie ciężkości choroby i stopniu kontroli zaostrzeń astmy.

Szczególne grupy pacjentów

Osoby w podeszłym wieku: Dostępne są ograniczone dane dotyczące stosowania reslizumabu u pacjentów powyżej 75 lat. Ze względu na podobną ekspozycję na lek u pacjentów ≥65 lat i 18-65 lat, nie zaleca się dostosowania dawki.

Zaburzenia czynności nerek i wątroby: Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.

Dzieci i młodzież: Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności Cinqaero u dzieci i młodzieży poniżej 17 lat. Brak danych dla dzieci poniżej 11 lat, a dla młodzieży 12-17 lat dostępne są ograniczone dane (patrz ChPL).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną (reslizumab) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w leku.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Cinqaero nie jest przeznaczony do leczenia nagłych zaostrzeń astmy.
  • Podczas terapii mogą wystąpić objawy związane z astmą lub jej zaostrzenia. Pacjentów należy poinformować o konieczności zasięgnięcia porady lekarskiej w przypadku braku kontroli objawów lub ich nasilenia po rozpoczęciu leczenia.
  • Istnieje ryzyko wystąpienia ostrych reakcji ogólnoustrojowych, w tym reakcji anafilaktycznych. Takie reakcje obserwowano w czasie infuzji lub do 20 minut po jej zakończeniu. Pacjentów należy monitorować podczas podawania leku i przez odpowiedni czas po infuzji.
  • W przypadku wystąpienia reakcji anafilaktycznej należy natychmiast przerwać podawanie leku, wdrożyć odpowiednie leczenie i trwale zaprzestać stosowania Cinqaero.
  • U pacjentów z istniejącymi zakażeniami pasożytami jelitowymi należy zastosować leczenie przeciwpasożytnicze przed rozpoczęciem terapii Cinqaero. W przypadku wystąpienia zakażenia podczas leczenia i braku odpowiedzi na leczenie przeciwpasożytnicze, należy rozważyć tymczasowe przerwanie terapii.

Interakcje z innymi lekami

Nie przeprowadzono formalnych badań klinicznych dotyczących interakcji reslizumabu z innymi lekami. Dane in vitro sugerują, że wpływ IL-5 i reslizumabu na aktywność enzymów CYP1A2, 3A4 lub 2B6 jest mało prawdopodobny. Analiza farmakokinetyki populacyjnej wykazała, że jednoczesne stosowanie antagonistów leukotrienów lub kortykosteroidów ogólnoustrojowych nie wpływa na farmakokinetykę reslizumabu.

Brak danych dotyczących jednoczesnego stosowania reslizumabu z immunosupresyjnymi lekami innymi niż kortykosteroidy doustne. Nie badano również stosowania reslizumabu u pacjentów otrzymujących żywe szczepionki.

Ciąża i karmienie piersią

Dane dotyczące stosowania reslizumabu u kobiet w ciąży są ograniczone. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się unikanie stosowania leku w okresie ciąży. Należy wziąć pod uwagę długi okres półtrwania reslizumabu.

Nie wiadomo, czy reslizumab przenika do mleka ludzkiego. W pierwszych dniach po porodzie przeciwciała mogą przedostawać się do mleka, co stwarza potencjalne ryzyko dla noworodka. Po tym okresie Cinqaero można stosować w czasie karmienia piersią, jeśli jest to konieczne.

Działania niepożądane

Najczęstszym działaniem niepożądanym było podwyższone stężenie kinazy kreatynowej we krwi (około 2% pacjentów). Reakcja anafilaktyczna wystąpiła u mniej niż 1% pacjentów.

Inne zgłaszane działania niepożądane obejmowały:

  • Zaburzenia układu immunologicznego: reakcja anafilaktyczna (niezbyt często)
  • Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe: ból mięśni (niezbyt często)
  • Badania diagnostyczne: zwiększenie aktywności kinazy kreatynowej we krwi (często)

W badaniach klinicznych zaobserwowano również przypadki nowotworów złośliwych u 0,6% pacjentów otrzymujących reslizumab w porównaniu do 0,3% w grupie placebo. Nowotwory te miały zróżnicowany charakter i nie odnotowano zgrupowania nowotworów określonego typu.

Warto zapamiętać
  • Cinqaero (reslizumab) jest lekiem biologicznym stosowanym w leczeniu ciężkiej astmy eozynofilowej u dorosłych.
  • Lek podaje się w infuzji dożylnej co 4 tygodnie, a dawkowanie zależy od masy ciała pacjenta.

Doświadczenie dotyczące stosowania leku u dzieci i młodzieży jest ograniczone, ale dostępne dane nie wskazują na różnice w profilu bezpieczeństwa w porównaniu z dorosłymi pacjentami.

Przedawkowanie

Największa podana jednorazowo dawka wynosiła 12,1 mg/kg i nie miała istotnych konsekwencji klinicznych. W przypadku przedawkowania zaleca się monitorowanie pacjenta pod kątem objawów działań niepożądanych i wdrożenie odpowiedniego leczenia objawowego.

Właściwości farmakologiczne

Reslizumab wiąże się z ludzką IL-5 z wysokim powinowactwem (przy stężeniach pikomolarnych), blokując jej funkcje biologiczne. Prowadzi to do zmniejszenia przeżywalności i aktywności eozynofili, co jest kluczowe w leczeniu astmy eozynofilowej.

Skład

1 ml koncentratu zawiera 10 mg reslizumabu. Lek dostępny jest w fiolkach o pojemności 2,5 ml i 10 ml.

Cinqaero stanowi istotną opcję terapeutyczną dla pacjentów z ciężką astmą eozynofilową, u których standardowe leczenie nie przynosi zadowalającej kontroli objawów. Skuteczność i bezpieczeństwo leku potwierdzono w badaniach klinicznych, jednak konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjentów, szczególnie pod kątem potencjalnych reakcji anafilaktycznych.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.