Wyszukaj produkt

Cimzia

Certolizumab pegol

inj. [roztw.]
200 mg
2 amp.-strzyk. (+2 gaziki)
Iniekcje
Rx-z
CHB
2899,00
(1)
bezpł.

Cimzia (certolizumab pegol) - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Produkt Cimzia jest wskazany w leczeniu następujących schorzeń u dorosłych pacjentów:

  • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu:
    • W skojarzeniu z metotreksatem (MTX) u pacjentów z niewystarczającą odpowiedzią na leki modyfikujące przebieg choroby (LMPCh)
    • W monoterapii w przypadku nietolerancji MTX lub gdy dalsze leczenie MTX jest niewskazane
    • W leczeniu ciężkiego, czynnego i progresywnego RZS u pacjentów nieleczonych wcześniej MTX lub innymi LMPCh
  • Osiowa spondyloartropatia:
    • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) o ciężkim nasileniu u pacjentów z niewystarczającą odpowiedzią na NLPZ lub ich nietolerancją
    • Nieradiograficzna osiowa spondyloartropatia o ciężkim nasileniu z obiektywnymi objawami zapalenia u pacjentów z niewystarczającą odpowiedzią na NLPZ lub ich nietolerancją
  • Łuszczycowe zapalenie stawów w skojarzeniu z MTX u pacjentów z niewystarczającą odpowiedzią na LMPCh
  • Łuszczyca plackowata o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u pacjentów wymagających terapii systemowej

Wykazano, że Cimzia zmniejsza szybkość postępu uszkodzenia stawów i poprawia stan czynnościowy pacjentów z RZS.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie powinno być rozpoczynane i nadzorowane przez lekarzy specjalistów doświadczonych w rozpoznawaniu i leczeniu chorób, w których Cimzia jest wskazana.

Dawka nasycająca

Zalecana dawka początkowa u dorosłych pacjentów wynosi 400 mg (podana jako 2 podskórne wstrzyknięcia po 200 mg każde) w tygodniach 0, 2 i 4.

Dawka podtrzymująca
Wskazanie Dawka podtrzymująca
Reumatoidalne zapalenie stawów 200 mg co 2 tygodnie lub 400 mg co 4 tygodnie
Osiowa spondyloartropatia 200 mg co 2 tygodnie lub 400 mg co 4 tygodnie
Łuszczycowe zapalenie stawów 200 mg co 2 tygodnie lub 400 mg co 4 tygodnie
Łuszczyca plackowata 200 mg co 2 tygodnie (można rozważyć 400 mg co 2 tygodnie u pacjentów z niewystarczającą odpowiedzią)

W RZS i łuszczycowym zapaleniu stawów należy kontynuować podawanie metotreksatu, jeśli jest to wskazane.

Odpowiedź kliniczna występuje zwykle w ciągu 12-16 tygodni leczenia. Należy starannie rozważyć kontynuowanie terapii u pacjentów, u których nie uzyskano korzyści terapeutycznej w tym czasie.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Czynna gruźlica lub inne ciężkie zakażenia (np. posocznica, zakażenia oportunistyczne)
  • Umiarkowana lub ciężka niewydolność serca (klasa III/IV wg NYHA)

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem leczenia, w jego trakcie i po zakończeniu terapii należy ściśle monitorować pacjentów pod kątem zakażeń, w tym gruźlicy. Nie należy rozpoczynać leczenia u pacjentów z istotnymi klinicznie, czynnymi zakażeniami.

Przed rozpoczęciem leczenia należy przeprowadzić badania w kierunku czynnej i utajonej gruźlicy. W przypadku rozpoznania czynnej gruźlicy nie wolno rozpoczynać leczenia. Przy podejrzeniu gruźlicy utajonej należy rozważyć konsultację u specjalisty i wdrożyć odpowiednie leczenie przeciwgruźlicze.

Należy zachować ostrożność u pacjentów z nawracającymi lub oportunistycznymi zakażeniami w wywiadzie lub czynnikami predysponującymi do zakażeń.

Istnieje potencjalne ryzyko rozwoju chłoniaków i innych nowotworów złośliwych u pacjentów leczonych antagonistami TNF. Należy zachować ostrożność u pacjentów z nowotworem złośliwym w wywiadzie lub kontynuując leczenie u pacjentów, u których rozwinął się proces nowotworowy.

Produkt może powodować fałszywie zawyżone wartości w teście czasu kaolinowo-kefalinowego (APTT) u pacjentów bez zaburzeń krzepnięcia.

Warto zapamiętać
  • Cimzia jest przeciwwskazana w czynnej gruźlicy lub innych ciężkich zakażeniach
  • Przed rozpoczęciem leczenia należy przeprowadzić badania w kierunku gruźlicy utajonej i czynnej

Interakcje

Nie zaleca się stosowania certolizumabu pegol w skojarzeniu z anakinrą lub abataceptem ze względu na zwiększone ryzyko ciężkich zakażeń.

Jednoczesne stosowanie Cimzii i metotreksatu nie miało istotnego wpływu na farmakokinetykę metotreksatu. Analiza farmakokinetyczna nie wykazała wpływu jednoczesnego leczenia metotreksatem, kortykosteroidami, NLPZ i lekami przeciwbólowymi na farmakokinetykę certolizumabu pegol.

Ciąża i laktacja

Prospektywne dane z ponad 500 ciąż eksponowanych na Cimzię nie wskazują na zwiększone ryzyko wad wrodzonych. Jednak doświadczenie kliniczne jest ograniczone. Cimzię można stosować w okresie ciąży tylko wtedy, gdy jest to klinicznie uzasadnione.

Cimzia może być stosowana podczas karmienia piersią. Obserwowano minimalny transfer leku do mleka matki, a biodostępność po podaniu doustnym u niemowląt jest bardzo mała.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Zakażenia bakteryjne i wirusowe
  • Eozynofilia, leukopenia
  • Bóle głowy
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Nudności
  • Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych
  • Wysypka
  • Gorączka, ból, osłabienie
  • Reakcje w miejscu wstrzyknięcia

Rzadziej obserwowano ciężkie zakażenia, nowotwory złośliwe, zaburzenia demielinizacyjne i reakcje autoimmunologiczne.

Należy ściśle monitorować pacjentów pod kątem zakażeń i nowotworów złośliwych.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Cimzia jest rekombinowanym, humanizowanym fragmentem Fab' przeciwciała przeciwko TNF-α, sprzężonym z glikolem polietylenowym. Selektywnie neutralizuje TNF-α z wysokim powinowactwem (KD = 90 pM).

Po podaniu podskórnym maksymalne stężenie w osoczu osiągane jest między 54 a 171 godzin po podaniu. Biodostępność po podaniu podskórnym wynosi około 80% w porównaniu z podaniem dożylnym. Objętość dystrybucji w fazie końcowej wynosi 6-8 l. Okres półtrwania w końcowej fazie eliminacji wynosi około 14 dni.

Cimzia jest eliminowana głównie przez proteolizę, z okresem półtrwania około 14 dni.

Cimzia jest skutecznym lekiem biologicznym w terapii chorób zapalnych stawów i łuszczycy, wymagającym ścisłego monitorowania pacjentów ze względu na potencjalne działania niepożądane, szczególnie w zakresie zwiększonego ryzyka zakażeń.



Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.