Wyszukaj produkt

Cezera

Levocetirizine dihydrochloride

tabl. powl.
5 mg
90 szt.
Doustnie
Rx
100%
46,93
30% (1)
18,57
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Cezera
tabl. powl.
5 mg
20 szt.
Doustnie
Rx
100%
13,83
30% (1)
7,53
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Cezera
tabl. powl.
5 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
20,49
30% (1)
11,03
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Cezera
tabl. powl.
5 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
17,76
30% (1)
8,94
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Lewocetyryzyna - charakterystyka leku dla lekarzy

Wskazania

Lewocetyryzyna jest wskazana w leczeniu objawowym alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (w tym przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa) oraz pokrzywki u dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i starszych.

Lek wykazuje skuteczność w łagodzeniu objawichanie, świąd nosa, wyciek z nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa oraz świąd i zaczerwienienie oczu. W przypadku pokrzywki zmniejsza świąd skóry i ilość oraz wielkość bąbli pokrzywkowych.

Dawkowanie

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli i młodzież ≥12 lat 5 mg (1 tabletka) raz na dobę
Dzieci 6-12 lat 5 mg (1 tabletka) raz na dobę
Pacjenci w podeszłym wieku z zaburzeniami czynności nerek Dostosowanie dawki w zależności od klirensu kreatyniny
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek Dostosowanie dawki wg schematu opartego o klirens kreatyniny

Tabela 1. Schemat dawkowania lewocetyryzyny w zależności od grupy pacjentów

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy dostosować dawkowanie w oparciu o klirens kreatyniny (ClCr) według następującego schematu:

  • Prawidłowa czynność nerek (ClCr ≥80 ml/min): 5 mg raz na dobę
  • Łagodne zaburzenia (ClCr 50-79 ml/min): 5 mg raz na dobę
  • Umiarkowane zaburzenia (ClCr 30-49 ml/min): 5 mg co 2 dni
  • Ciężkie zaburzenia (ClCr <30 ml/min): 5 mg co 3 dni
  • Schyłkowa niewydolność nerek (ClCr <10 ml/min): przeciwwskazane

U dzieci i młodzieży z zaburzeniami czynności nerek dawkę należy ustalać indywidualnie, biorąc pod uwagę klirens nerkowy i masę ciała pacjenta.

Nie ma konieczności modyfikacji dawkowania u pacjentów z izolowanymi zaburzeniami czynności wątroby. U pacjentów z jednoczesnym upośledzeniem funkcji wątroby i nerek zaleca się dostosowanie dawki.

Dawkowanie lewocetyryzyny powinno być dostosowane indywidualnie, szczególnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Kluczowe jest obliczenie klirensu kreatyniny i dobranie odpowiedniej częstotliwości podawania leku.

Sposób podawania

Tabletki powlekane lewocetyryzyny należy przyjmować doustnie, połykając w całości i popijając płynem. Lek można stosować niezależnie od posiłków. Zaleca się przyjmowanie całej dawki dobowej jednorazowo.

W przypadku okresowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (objawy <4 dni w tygodniu lub utrzymujące się krócej niż 4 tygodnie) leczenie można przerwać po ustąpieniu objawów i wznowić w razie ich ponownego wystąpienia. Przy przewlekłym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa (objawy >4 dni w tygodniu i utrzymujące się dłużej niż 4 tygodnie) zaleca się kontynuowanie terapii w okresie narażenia na alergeny.

Elastyczne podejście do długości terapii w zależności od charakteru objawów alergicznych pozwala na optymalizację leczenia i minimalizację niepotrzebnej ekspozycji na lek.

Przeciwwskazania

Stosowanie lewocetyryzyny jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na lewocetyryzynę, inne pochodne piperazyny lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciężkie zaburzenia czynności nerek z klirensem kreatyniny <10 ml/min

Przed włączeniem leku konieczna jest dokładna ocena funkcji nerek pacjenta oraz zebranie wywiadu alergologicznego.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania lewocetyryzyny w następujących sytuacjach:

  • U dzieci poniżej 6 lat - nie zaleca się stosowania tabletek powlekanych ze względu na brak możliwości dostosowania dawki
  • Przy jednoczesnym spożywaniu alkoholu
  • U pacjentów z ryzykiem zatrzymania moczu (np. uszkodzenie rdzenia kręgowego, rozrost gruczołu krokowego)
  • U pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy

Lewocetyryzyna może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn poprzez wywoływanie senności, zmęczenia i astenii u niektórych pacjentów. Należy poinformować o tym pacjentów i zalecić ostrożność podczas wykonywania potencjalnie niebezpiecznych czynności.

Stosowanie lewocetyryzyny wymaga indywidualnej oceny korzyści i ryzyka, szczególnie u pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka działań niepożądanych.

Warto zapamiętać
  • Lewocetyryzyna jest silnym i wybiórczym antagonistą obwodowych receptorów histaminowych H1
  • Dawkowanie leku należy dostosować indywidualnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek w oparciu o klirens kreatyniny

Interakcje

Nie przeprowadzono specyficznych badań interakcji dla lewocetyryzyny. Badania z racemiczną cetyryzyną nie wykazały istotnych klinicznie interakcji z wieloma powszechnie stosowanymi lekami, w tym:

  • Antypiryna
  • Pseudoefedryna
  • Cymetydyna
  • Ketokonazol
  • Erytromycyna
  • Azytromycyna
  • Glipizyd
  • Diazepam

Zaobserwowano niewielkie (16%) zmniejszenie klirensu cetyryzyny po jednoczesnym podaniu z teofiliną (400 mg raz na dobę), natomiast farmakokinetyka teofiliny pozostała niezmieniona.

W badaniu z rytonawirem (600 mg dwa razy na dobę) i cetyryzyną (10 mg raz na dobę) zaobserwowano zwiększenie ekspozycji na cetyryzynę o około 40%, podczas gdy ekspozycja na rytonawir zmieniła się nieznacznie (-11%).

Pokarm nie wpływa na stopień wchłaniania lewocetyryzyny, ale może zmniejszać szybkość jej absorpcji.

Lewocetyryzyna charakteryzuje się niskim potencjałem interakcji lekowych, co czyni ją bezpieczną opcją terapeutyczną u pacjentów przyjmujących wiele leków.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Ciąża: Dane dotyczące stosowania lewocetyryzyny u kobiet w ciąży są ograniczone (mniej niż 300 udokumentowanych ciąż). Jednakże, duża liczba danych (ponad 1000 ciąż) dotyczących stosowania cetyryzyny (racematu) nie wskazuje na toksyczne działanie na płód/noworodka ani na wady rozwojowe. Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka/płodu, przebieg porodu lub rozwój pourodzeniowy.

Karmienie piersią: Wykazano, że cetyryzyna (racemat) przenika do mleka kobiet karmiących. Dlatego też prawdopodobne jest, że lewocetyryzyna również przenika do mleka matki. U niemowląt karmionych piersią mogą wystąpić działania niepożądane związane z lewocetyryzyną.

Stosowanie lewocetyryzyny w ciąży można rozważyć, jeśli jest to konieczne, natomiast podczas karmienia piersią należy zachować szczególną ostrożność ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u niemowląt.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane (częstość ≥1%) u dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat to:

  • Bóle głowy
  • Senność
  • Suchość w jamie ustnej
  • Zmęczenie

U dzieci w wieku 6-12 lat najczęściej obserwowano:

  • Bóle głowy
  • Senność

Inne, rzadziej występujące działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia żołądka i jelit (biegunka, wymioty, zaparcia)
  • Zaburzenia psychiczne (bezsenność, pobudzenie)
  • Reakcje nadwrażliwości, w tym anafilaksja
  • Zaburzenia wątroby
  • Reakcje skórne (świąd, wysypka, pokrzywka)

Profil bezpieczeństwa lewocetyryzyny jest korzystny, a większość działań niepożądanych ma charakter łagodny do umiarkowanego. Najczęstsze objawy to senność i zmęczenie, co należy uwzględnić przy zalecaniu leku pacjentom wykonującym prace wymagające koncentracji.

Przedawkowanie

Głównym objawem przedawkowania lewocetyryzyny jest senność u dorosłych oraz początkowo pobudzenie i niepokój, a następnie senność u dzieci. Nie istnieje specyficzne antidotum dla lewocetyryzyny.

W przypadku przedawkowania zaleca się:

  • Leczenie objawowe i podtrzymujące
  • Rozważenie płukania żołądka, jeśli od zażycia zbyt dużej dawki nie upłynęło dużo czasu

Należy pamiętać, że lewocetyryzyna nie jest skutecznie usuwana za pomocą hemodializy.

W przypadku przedawkowania lewocetyryzyny kluczowe jest monitorowanie stanu pacjenta i wdrożenie leczenia objawowego, ze szczególnym uwzględnieniem funkcji ośrodkowego układu nerwowego.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Lewocetyryzyna jest (R)-enancjomerem cetyryzyny i działa jako silny i wybiórczy antagonista obwodowych receptorów histaminowych H1. Wykazuje wysokie powinowactwo do receptorów H1, około dwukrotnie wyższe niż cetyryzyna.

Lek charakteryzuje się szybkim początkiem działania i długim czasem działania. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga po około 0,9 godziny od podania doustnego. Stan stacjonarny osiągany jest po dwóch dniach. Biodostępność leku wynosi 100%, a pokarm nie wpływa na stopień wchłaniania, choć może opóźniać jego absorpcję.

Lewocetyryzyna w niewielkim stopniu (około 14%) podlega metabolizmowi w wątrobie. Główną drogą eliminacji jest wydalanie z moczem (około 85% dawki). Okres półtrwania leku wynosi około 7-10 godzin u dorosłych z prawidłową funkcją nerek.

Lewocetyryzyna wykazuje korzystny profil farmakokinetyczny, co przekłada się na wygodne dawkowanie raz na dobę i szybkie osiągnięcie efektu terapeutycznego.

Podsumowanie

Lewocetyryzyna jest nowoczesnym lekiem przeciwhistaminowym drugiej generacji, charakteryzującym się wysoką skutecznością w leczeniu objawowym alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i pokrzywki. Jej selektywne działanie na receptory H1 oraz korzystny profil farmakokinetyczny przekładają się na dobrą tolerancję i niskie ryzyko interakcji lekowych. Kluczowe jest dostosowanie dawkowania u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz monitorowanie potencjalnych działań sedatywnych, szczególnie na początku terapii.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Cezera

Wskazania wg ChPL

Wskazania pozarejestracyjne: Alergia pokarmowa - u pacjentów powyżej 6 miesiąca życia; reakcja anafilaktyczna objawiająca się pokrzywką lub obrzękiem naczynioruchowym Quinckego - u pacjentów powyżej 6 miesiąca życia
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.
Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.