Wyszukaj produkt

Cezarius

Levetiracetam

tabl. powl.
250 mg
50 szt.
Doustnie
Rx
100%
19,82
(1)
10,82
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Cezarius
tabl. powl.
750 mg
50 szt.
Doustnie
Rx
100%
55,40
(1)
22,00
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Cezarius
tabl. powl.
500 mg
50 szt.
Doustnie
Rx
100%
32,36
(1)
11,16
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Cezarius
tabl. powl.
1000 mg
50 szt.
Doustnie
Rx
100%
61,17
(1)
15,94
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Cezarius
roztw. doust.
100 mg/ml
1 but. 300 ml
Doustnie
Rx
100%
74,42
(1)
4,17
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.

Wskazania

Lewetyracetam (Cezarius) jest wskazany w następujących przypadkach:

  • Monoterapia w leczeniu napadów częściowych lub częściowych wtórnie uogólnionych u pacjentów w wieku od 16 lat z nowo rozpoznaną padaczką.
  • Terapia wspomagająca:
    • W leczeniu napadów częściowych lub częściowych wtórnie uogólnionych u dorosłych, dzieci i niemowląt w wieku od 1 miesiąca z padaczką.
    • W leczeniu napadów mioklonicznych u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat z młodzieńczą padaczką miokloniczną.
    • W leczeniu napadów toniczno-klonicznych pierwotnie uogólnionych u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat z idiopatyczną padaczką uogólnioną.

Lewetyracetam jest zatem skutecznym lekiem przeciwpadaczkowym o szerokim spektrum działania, stosowanym zarówno w monoterapii jak i terapii skojarzonej u pacjentów w różnym wieku.

Dawkowanie

Monoterapia u dorosłych i młodzieży od 16 lat

Dawka początkowa Zwiększanie dawki Dawka maksymalna
250 mg 2x/dobę Co 2 tygodnie o 250 mg 2x/dobę 1500 mg 2x/dobę

Dawkowanie należy rozpocząć od 250 mg 2 razy na dobę, a następnie zwiększać co 2 tygodnie o 250 mg 2 razy na dobę do osiągnięcia dawki terapeutycznej.

Terapia wspomagająca u dorosłych ≥18 lat i młodzieży 12-17 lat o masie ciała 50 kg lub więcej

Dawka początkowa Zwiększanie dawki Dawka maksymalna
500 mg 2x/dobę Co 2-4 tygodnie o 500 mg 2x/dobę 1500 mg 2x/dobę

Leczenie należy rozpocząć od dawki 500 mg 2 razy na dobę. W zależności od odpowiedzi klinicznej i tolerancji, dawkę można zwiększać co 2-4 tygodnie o 500 mg 2 razy na dobę.

Dawkowanie u dzieci i młodzieży

Lekarz powinien przepisać najwłaściwszą postać farmaceutyczną, wielkość opakowania i moc w zależności od wieku, masy ciała i dawkowania. Roztwór doustny jest zalecany do stosowania u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 6 lat.

U niemowląt i dzieci o masie ciała poniżej 50 kg początkowa dawka terapeutyczna wynosi 10 mg/kg mc. 2 razy na dobę. Dawkę można zwiększać co 2 tygodnie o 10 mg/kg mc. 2 razy na dobę do maksymalnie 30 mg/kg mc. 2 razy na dobę.

Warto zapamiętać
  • Lewetyracetam jest skuteczny w monoterapii i terapii wspomagającej różnych typów napadów padaczkowych
  • Dawkowanie należy dostosować indywidualnie w zależności od wieku, masy ciała i odpowiedzi na leczenie

Dawkowanie lewetyracetamu wymaga indywidualnego dostjenta, rodzaju padaczki, masy ciała oraz odpowiedzi na leczenie. Kluczowe jest stopniowe zwiększanie dawki do osiągnięcia optymalnego efektu terapeutycznego przy minimalizacji działań niepożądanych.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania lewetyracetamu jest nadwrażliwość na substancję czynną, inne pochodne pirolidonów lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania lewetyracetamu należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach:

  • Stopniowe odstawianie leku - zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki w celu uniknięcia nasilenia napadów padaczkowych
  • Zaburzenia czynności nerek - może być konieczne dostosowanie dawki
  • Ciężkie zaburzenia czynności wątroby - zaleca się ocenę czynności nerek przed ustaleniem dawki
  • Ryzyko myśli i zachowań samobójczych - należy monitorować pacjentów pod kątem objawów depresji i tendencji samobójczych
  • Wpływ na wzrost i dojrzewanie u dzieci - długoterminowy wpływ pozostaje nieznany

Należy poinformować pacjentów o konieczności zgłaszania wszelkich niepokojących objawów, zwłaszcza dotyczących sfery psychicznej. Konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjentów, szczególnie w początkowym okresie leczenia oraz przy zmianie dawkowania.

Interakcje

Lewetyracetam charakteryzuje się niskim potencjałem interakcji z innymi lekami. Nie wykazano istotnego klinicznie wpływu na farmakokinetykę ani farmakodynamikę innych często stosowanych leków przeciwpadaczkowych. Należy jednak zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z:

  • Probenecidem - może zmniejszać klirens nerkowy metabolitu lewetyracetamu
  • Doustnymi środkami antykoncepcyjnymi - lewetyracetam nie wpływa na ich skuteczność
  • Makrogolem - może zmniejszać wchłanianie lewetyracetamu

Nie stwierdzono istotnych interakcji z digoksyną, warfaryną czy alkoholem. Lewetyracetam nie wpływa na metabolizm innych leków, co czyni go bezpieczną opcją w politerapii.

Ciąża i karmienie piersią

Stosowanie lewetyracetamu w ciąży powinno być starannie rozważone. Dostępne dane nie wskazują na istotne zwiększenie ryzyka wad wrodzonych, jednak nie można całkowicie wykluczyć działania teratogennego. Należy rozważyć stosowanie monoterapii, gdyż leczenie skojarzone może wiązać się z większym ryzykiem.

Lewetyracetam przenika do mleka kobiecego, dlatego karmienie piersią nie jest zalecane. Jeśli konieczne jest leczenie podczas karmienia piersią, należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane lewetyracetamu to:

  • Zapalenie błony śluzowej nosa i gardła
  • Senność
  • Ból głowy
  • Zmęczenie
  • Zawroty głowy

Rzadziej występują zaburzenia psychiczne (depresja, agresja, lęk), zaburzenia układu nerwowego (drgawki, ataksja) czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe. U dzieci częściej niż u dorosłych obserwowano zaburzenia zachowania i emocjonalne.

Profil bezpieczeństwa lewetyracetamu jest generalnie korzystny, a większość działań niepożądanych ma charakter łagodny do umiarkowanego. Należy jednak uważnie monitorować pacjentów, szczególnie w początkowym okresie leczenia.

Mechanizm działania

Dokładny mechanizm działania przeciwpadaczkowego lewetyracetamu nie jest w pełni poznany. Badania wskazują, że lek:

  • Wiąże się z białkiem pęcherzyków synaptycznych 2A (SV2A)
  • Wpływa na uwalnianie neuroprzekaźników
  • Moduluje prądy wapniowe w neuronach
  • Częściowo hamuje prądy bramkowane przez GABA i glicynę

Unikalne działanie lewetyracetamu na poziomie komórkowym przekłada się na jego skuteczność w leczeniu różnych typów napadów padaczkowych przy korzystnym profilu bezpieczeństwa.

Warto zapamiętać
  • Lewetyracetam ma unikalny mechanizm działania związany z białkiem SV2A
  • Lek charakteryzuje się niskim potencjałem interakcji i korzystnym profilem bezpieczeństwa

Lewetyracetam jest wartościowym lekiem przeciwpadaczkowym o szerokim spektrum działania i dobrym profilu bezpieczeństwa. Jego unikalne właściwości farmakologiczne czynią go cenną opcją zarówno w monoterapii, jak i leczeniu skojarzonym padaczki u pacjentów w różnym wieku.


1) Padaczka
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.