Ceroxim®
Cefuroxime axetil
Ceroxim® - charakterystyka leku
Wskazania do stosowania
Ceroxim® jest antybiotykiem cefalosporynowym II generacji, wskazanym w leczeniu następujących zakażeń bakteryjnych u dorosłych i dzieci powyżej 3 miesiąca życia:
- Ostre paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków
- Bakteryjne zapalenie zatok przynosowych
- Ostre zapalenie ucha środkowego
- Zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli
- Zapalenie pęcherza moczowego
- Odmiedniczkowe zapalenie nerek
- Niepowikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich
- Wczesna postać choroby z Lyme (boreliozy)
Przy stosowaniu leku należy uwzględnić oficjalne zalecenia dotyczące racjonalnego używania antybiotyków.
Dawkowanie i sposób podawania
Ceroxim® dostępny jest w postaci tabletek powlekanych oraz proszku do sporządzania zawiesiny doustnej. Standardowy czas leczenia wynosi 7 dni, ale może być modyfikowany w zakresie 5-10 dni w zależności od wskazania i przebiegu infekcji.
Dawkowanie u dorosłych i dzieci o masie ciała ≥40 kg:
Wskazanie | Dawkowanie |
---|---|
Ostre zapalenie migdałków, ostre zapalenie zatok | 250 mg 2 razy na dobę |
Ostre zapalenie ucha środkowego | 500 mg 2 razy na dobę |
Zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli | 500 mg 2 razy na dobę |
Zapalenie pęcherza moczowego | 250 mg 2 razy na dobę |
Odmiedniczkowe zapalenie nerek | 250 mg 2 razy na dobę |
Niepowikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich | 250 mg 2 razy na dobę |
Choroba z Lyme | 500 mg 2 razy na dobę przez 14 dni (10-21 dni) |
Dawkowanie u dzieci o masie ciała <40 kg należy dostosować do masy ciała, nie przekraczając maksymalnych dawek dla dorosłych. Szczegółowe zalecenia dawkowania dla dzieci znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek może być konieczna modyfikacja dawkowania. Cefuroksym jest skutecznie usuwany podczas dializy.
Sposób podawania
Ceroxim® należy przyjmować po posiłku w celu zapewnienia optymalnego wchłaniania. Tabletek powlekanych nie należy rozdrabniać. U pacjentów mających trudności z połykaniem tabletek zaleca się stosowanie zawiesiny doustnej.
Uwaga: Tabletki i granulat do sporządzania zawiesiny doustnej zawierające aksetyl cefuroksymu nie są biorównoważne i nie można ich wzajemnie zastępować na podstawie przeliczenia mg na mg.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na cefuroksym lub jakąkolwiek substancję pomocniczą
- Stwierdzona wcześniej nadwrażliwość na antybiotyki cefalosporynowe
- Ciężka reakcja nadwrażliwości (np. reakcja anafilaktyczna) na jakikolwiek inny antybiotyk beta-laktamowy w wywiadzie
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem leczenia należy zebrać dokładny wywiad dotyczący wcześniejszych reakcji nadwrażliwości na antybiotyki beta-laktamowe. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z wcześniejszymi reakcjami alergicznymi na penicyliny lub inne antybiotyki beta-laktamowe ze względu na możliwość wystąpienia reakcji krzyżowej.
W przypadku wystąpienia ciężkiej reakcji nadwrażliwości należy natychmiast przerwać leczenie cefuroksymem i wdrożyć odpowiednie postępowanie ratunkowe.
Podczas leczenia choroby z Lyme może wystąpić reakcja Jarischa-Herxheimera. Jest to częsta i zwykle samoistnie ustępująca reakcja wynikająca z działania antybiotyku na bakterie Borrelia burgdorferi.
Przedłużone stosowanie cefuroksymu może prowadzić do nadmiernego wzrostu drobnoustrojów niewrażliwych, w tym Candida i Clostridium difficile. W razie wystąpienia biegunki w trakcie lub po zakończeniu leczenia należy rozważyć możliwość rzekomobłoniastego zapalenia jelit.
Warto zapamiętać
- Ceroxim® należy przyjmować po posiłku w celu zapewnienia optymalnego wchłaniania
- W przypadku ciężkiej reakcji nadwrażliwości konieczne jest natychmiastowe przerwanie leczenia i wdrożenie postępowania ratunkowego
Interakcje
Leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego mogą obniżać biodostępność cefuroksymu. Cefuroksym może wpływać na wchłanianie estrogenów, co może zmniejszać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. Jednoczesne stosowanie z probenecydem zwiększa stężenie cefuroksymu w surowicy. Możliwe jest nasilenie działania doustnych leków przeciwzakrzepowych.
Ciąża i laktacja
Ograniczone dane dotyczące stosowania cefuroksymu u kobiet w ciąży. Lek można stosować w ciąży tylko wtedy, gdy korzyści przewyższają potencjalne ryzyko. Cefuroksym przenika w niewielkich ilościach do mleka matki. Podczas karmienia piersią należy rozważyć potencjalne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u dziecka.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane obejmują:
- Nadmierny wzrost Candida
- Eozynofilię
- Bóle i zawroty głowy
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe
- Przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych
Rzadziej mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, w tym zespół choroby posurowiczej, anafilaksja czy ciężkie reakcje skórne.
Właściwości farmakologiczne
Ceroxim® zawiera aksetyl cefuroksymu, który jest hydrolizowany do aktywnej formy - cefuroksymu. Cefuroksym hamuje syntezę ściany komórkowej bakterii poprzez wiązanie się z białkami PBP, co prowadzi do lizy i obumarcia komórek bakteryjnych.
Lek wykazuje szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego, obejmujące zarówno bakterie Gram-dodatnie, jak i Gram-ujemne.
Ceroxim®

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia