CellCept®
Mycophenolate mofetil
CellCept® - Informacje dla lekarza
Wskazania
CellCept jest stosowany w skojarzeniu z cyklosporyną i kortykosteroidami w profilaktyce ostrego odrzucania przeszczepów u biorców allogenicznych przeszczepów:
- nerek
- serca
- wątroby
Dawkowanie
Przeszczep nerki
Dorośli: Doustne podawanie należy rozpocząć w ciągu 72 godzin po transplantacji. Zalecana dawka to 1 g dwa razy na dobę (dawka dobowa 2 g).
Dzieci i młodzież 2-18 lat: Zalecana dawka to 600 mg/m2 dwa razy na dobę (maksymalnie do 2 g/dobę). Produkt można przepisywać tylko pacjentom o powierzchni ciała co najmniej 1,25 m2.
Powierzchnia ciała | Dawka |
---|---|
1,25 - 1,5 m2 | 750 mg dwa razy na dobę (1,5 g/dobę) |
>1,5 m2 | 1 g dwa razy na dobę (2 g/dobę) |
Dzieci <2 lat: Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności. Stosowanie nie jest zalecane.
Przeszczep serca
Dorośli: Doustne podawanie należy rozpocząć w ciągu 5 dni po transplantacji. Zalecana dawka to 1,5 g dwa razy na dobę (dawka dobowa 3 g).
Dzieci: Brak danych dotyczących stosowania u dzieci po przeszczepie serca.
Przeszczep wątroby
Dorośli: Przez pierwsze 4 dni po transplantacji należy podawać dożylnie, następnie wprowadzić postać doustną. Zalecana dawka doustna to 1,5 g dwa razy na dobę (dawka dobowa 3 g).
Dzieci: Brak danych dotyczących stosowania u dzieci po przeszczepie wątroby.
Warto zapamiętać
- Doustne podawanie CellCeptu należy rozpocząć w ciągu 72 godzin po przeszczepie nerki i 5 dni po przeszczepie serca
- U dzieci po przeszczepie nerki dawkowanie zależy od powierzchni ciała i wynosi 600 mg/m2 dwa razy na dobę
Wnioski: Dawkowanie CellCeptu różni się w zależności od rodzaju przeszczepu oraz wieku pacjenta. Kluczowe jest odpowiednio wczesne rozpoczęcie podawania leku po transplantacji oraz dostosowanie dawki u dzieci na podstawie powierzchni ciała.
Szczególne grupy pacjentów
Osoby w podeszłym wieku
Zalecane dawkowanie jak u młodszych dorosłych pacjentów.
Zaburzenia czynności nerek
U pacjentów po przeszczepie nerki z ciężkimi przewlekłymi zaburzeniami czynności nerek (GFR <25 ml/min/1,73 m2) należy unikać dawek większych niż 1 g dwa razy na dobę. Konieczna ścisła obserwacja.
Ciężkie zaburzenia czynności wątroby
Nie ma potrzeby modyfikacji dawkowania u pacjentów po przeszczepie nerki. Brak danych dla pacjentów po przeszczepie serca.
Stosowanie podczas epizodu ostrego odrzucania
Nie jest wymagana zmiana dawkowania ani przerwanie podawania leku.
Wnioski: U pacjentów w podeszłym wieku oraz z zaburzeniami czynności wątroby zazwyczaj nie ma potrzeby modyfikacji dawkowania. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, stosując niższe dawki i ścisłe monitorowanie.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na mykofenolan mofetylu lub kwas mykofenolowy
- Karmienie piersią
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Nowotwory: Zwiększone ryzyko rozwoju chłoniaków i innych nowotworów, szczególnie skóry. Zaleca się ograniczenie ekspozycji na promieniowanie UV.
Zakażenia: Zwiększone ryzyko zakażeń oportunistycznych, w tym nefropatii związanej z wirusem BK i postępującej wieloogniskowej leukoencefalopatii (PML). Konieczne ścisłe monitorowanie.
Zaburzenia hematologiczne: Monitorowanie w kierunku neutropenii. Pełne badanie morfologii krwi:
- co tydzień w pierwszym miesiącu
- dwa razy w miesiącu w drugim i trzecim miesiącu
- raz w miesiącu do końca pierwszego roku
Układ pokarmowy: Ostrożność u pacjentów z aktywną chorobą przewodu pokarmowego.
Interakcje: Unikać jednoczesnego stosowania z azatiopryną. Ostrożność przy stosowaniu z lekami wpływającymi na krążenie jelitowo-wątrobowe.
Warto zapamiętać
- Konieczne regularne monitorowanie morfologii krwi, szczególnie w pierwszych miesiącach leczenia
- Zwiększone ryzyko zakażeń oportunistycznych i nowotworów wymaga ścisłej obserwacji pacjenta
Wnioski: Stosowanie CellCeptu wiąże się z istotnymi zagrożeniami, w tym zwiększonym ryzykiem nowotworów i zakażeń oportunistycznych. Kluczowe jest regularne monitorowanie pacjenta, szczególnie w zakresie parametrów hematologicznych i objawów infekcji.
Interakcje
Acyklowir: Możliwe zwiększenie stężenia acyklowiru i MPAG.
Leki zobojętniające zawierające wodorotlenki magnezu i glinu: Zmniejszone wchłanianie mykofenolanu mofetylu.
Cholestyramina: Zmniejszenie AUC dla MPA o 40%. Zachować ostrożność.
Cyklosporyna A: Przerwanie stosowania cyklosporyny może zwiększyć AUC MPA o około 30%.
Gancyklowir: Możliwe zwiększenie stężenia MPAG i gancyklowiru. Monitorować pacjentów z niewydolnością nerek.
Ryfampicyna: Zmniejszona ekspozycja na MPA. Monitorować i dostosować dawkę CellCeptu.
Antybiotyki: Ciprofloksacyna i amoksycylina z kwasem klawulanowym mogą zmniejszać stężenie minimalne MPA.
Wnioski: CellCept wchodzi w istotne interakcje z wieloma lekami, wpływające głównie na jego biodostępność i stężenie aktywnego metabolitu MPA. Konieczne jest uwzględnienie tych interakcji przy planowaniu terapii i monitorowanie stężeń leków w razie potrzeby.
Ciąża i laktacja
Stosowanie w ciąży nie jest wskazane, chyba że brak alternatywnej terapii. Konieczna skuteczna antykoncepcja przed, w trakcie i 6 tygodni po zakończeniu leczenia. Przeciwwskazane podczas karmienia piersią.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to:
- Zakażenia (w tym oportunistyczne)
- Zaburzenia hematologiczne (leukopenia, niedokrwistość, trombocytopenia)
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, nudności, wymioty)
- Nowotwory (szczególnie skóry i układu limfatycznego)
Wnioski: Profil działań niepożądanych CellCeptu jest związany głównie z jego działaniem immunosupresyjnym. Kluczowe jest monitorowanie pacjenta pod kątem infekcji, zaburzeń hematologicznych i nowotworów.
Mechanizm działania
Mykofenolan mofetylu jest prolekiem kwasu mykofenolowego (MPA). MPA jest silnym, selektywnym, niekompetycyjnym i odwracalnym inhibitorem dehydrogenazy inozynomonofosforanu (IMPDH), hamującym syntezę de novo nukleotydów guaninowych. Działa cytostatycznie głównie na limfocyty T i B.
Wnioski: Selektywne działanie na limfocyty T i B pozwala na skuteczną immunosupresję przy ograniczeniu wpływu na inne komórki organizmu.
Postaci leku
- Kapsułki 250 mg
- Tabletki 500 mg
- Proszek do sporządzania zawiesiny doustnej (1 g/5 ml)
Wnioski: Różnorodność postaci leku umożliwia dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta, w tym do stosowania u dzieci.
Steroidozależny zespół nerczycowy; cyklosporynozależny zespół nerczycowy; nefropatia toczniowa; zapalenie naczyń; toczeń rumieniowaty układowy; twardzina układowa; stan po przeszczepie kończyny, rogówki, tkanek lub komórek; neuropatia zapalna; miopatia zapalna; steroidooporny zespół nerczycowy; nefropatia IgA; choroby autoimmunizacyjne u pacjentów z niedoborami odporności; cytopenie w przebiegu autoimmunizacyjnego zespołu limfoproliferacyjnego
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia