Ceclor®; -MR
Cefaclor
Ceclor® MR - charakterystyka leku dla lekarzy
Wskazania do stosowania
Cefaklor jest antybiotykiem cefalosporynowym II generacji wskazanym do leczenia następujących zakażeń bakteryjnych wywołanych przez wrażliwe szczepy drobnoustrojów:
- Zakażenia górnych dróg oddechowych:
- Zapalenie gardła i migdałków (Streptococcus pyogenes, Moraxella catarrhalis)
- Zapalenie ucha środkowego (S. pneumoniae, H. influenzae, S. pyogenes, M. catarrhalis)
- Zapalenie zatok (S. pneumoniae, H. influenzae, M. catarrhalis)
- Zakażenia dolnych dróg oddechowych:
- Zapalenie oskrzeli (S. pneumoniae, H. influenzae, H. parainfluenzae, M. catarrhalis, S. aureus)
- Zapalenie płuc (S. pneumoniae, H. influenzae, M. catarrhalis)
- Niepowikłane zakażenia układu moczowego (E. coli, K. pneumoniae, P. mirabilis, S. saprophyticus)
- Zakażenia skóry i tkanek miękkich (S. aureus, S. pyogenes)
Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać posiew i antybiogram w celu potwierdzenia wrażliwości patogenów na cefaklor. Leczenie można rozpocząć empirycznie przed uzyskaniem wyników badań mikrobiologicznych.
Dawkowanie i sposób podawania
Cefaklor dostępny jest w postaci tabletek powlekanych o przedłużonym uwalnianiu oraz granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej.
Postać leku | Grupa wiekowa | Dawkowanie |
---|---|---|
Tabletki powlekane | Dorośli i osoby starsze | 375-750 mg 2 razy na dobę |
Zawiesina doustna | Dzieci | 20-40 mg/kg m.c./dobę w 2-3 dawkach podzielonych |
Dawkowanie należy dostosować do ciężkości zakażenia i wrażliwości patogenu. Maksymalna dawka dobowa u dzieci wynosi 1 g. Czas trwania terapii zwykle wynosi 7-10 dni.
Specjalne grupy pacjentów
U pacjentów z niewydolnością nerek zazwyczaj nie jest konieczna modyfikacja dawkowania. U osób starszych z prawidłową czynnością nerek stosuje się standardowe dawkowanie.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na cefaklor, inne cefalosporyny lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem leczenia należy zebrać wywiad w kierunku reakcji nadwrażliwości na antybiotyki β-laktamowe. U pacjentów z alergią na penicyliny istnieje ryzyko reakcji krzyżowej. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej należy natychmiast przerwać podawanie leku.
Należy zachować ostrożność u pacjentów z niewydolnością nerek, chorobami przewodu pokarmowego w wywiadzie oraz przy długotrwałym stosowaniu ze względu na ryzyko nadkażeń.
Cefaklor może powodować fałszywie dodatni wynik testu Coombsa oraz testów na obecność glukozy w moczu.
Interakcje
Jednoczesne stosowanie z lekami przeciwzakrzepowymi (warfaryna, acenokumarol) może zwiększać ryzyko krwawień. Probenecyd hamuje wydalanie nerkowe cefakloru.
Ciąża i laktacja
Cefaklor można stosować w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Lek przenika do mleka kobiecego w niewielkich ilościach, należy zachować ostrożność podczas karmienia piersią.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to:
- Zaburzenia żołądka i jelit (biegunka, nudności, wymioty)
- Reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, świąd)
- Eozynofilia
- Kandydoza pochwy
Rzadko mogą wystąpić ciężkie reakcje nadwrażliwości (zespół choroby posurowiczej, anafilaksja), zaburzenia czynności wątroby, neutropenia, małopłytkowość.
Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne
Cefaklor jest cefalosporyną II generacji o działaniu bakteriobójczym. Hamuje syntezę ściany komórkowej bakterii. Wykazuje aktywność wobec wielu bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, w tym szczepów wytwarzających β-laktamazy.
Lek dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w osoczu po 0,5-1 h. Okres półtrwania wynosi 0,6-0,9 h. Cefaklor jest wydalany głównie przez nerki w postaci niezmienionej.
Warto zapamiętać
- Cefaklor wykazuje szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego, obejmujące najczęstsze patogeny dróg oddechowych i moczowych
- Lek można stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, dostosowując dawkę do masy ciała
Cefaklor jest skutecznym antybiotykiem w leczeniu zakażeń o łagodnym i umiarkowanym nasileniu, wywołanych przez wrażliwe szczepy bakterii. Jego zaletą jest dobra tolerancja i wygodne dawkowanie. Należy jednak pamiętać o możliwości wystąpienia reakcji nadwrażliwości, zwłaszcza u pacjentów uczulonych na antybiotyki β-laktamowe.
Ceclor®; -MR

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia