Wyszukaj produkt

Capecitabinum Glenmark

Capecitabine

tabl.
150 mg
60 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
62,96
(1)
bezpł.
Capecitabinum Glenmark
tabl.
500 mg
120 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
421,29
(1)
bezpł.

Wskazania do stosowania

Capecitabinum Glenmark jest wskazany w leczeniu:

  • Uzupełniającym po operacji raka okrężnicy w stadium III (stadium C wg klasyfikacji Dukesa)
  • Chorych z rakiem jelita grubego i odbytnicy z przerzutami
  • Pierwszego rzutu u chorych z zaawansowanym rakiem żołądka w skojarzeniu ze schematami zawierającymi pochodne platyny
  • W skojarzeniu z docetakselem w leczeniu pacjentek z miejscowo zaawansowanym rakiem piersi lub rakiem piersi z przerzutami po niepowodzeniu leczenia cytotoksycznego. Przebyte leczenie cytotoksyczne powinno zawierać antracykliny.
  • W monoterapii pacjentek z miejscowo zaawansowanym lub rozsianym rakiem piersi po niepowodzeniu leczenia taksanami i schematami zawierającymi antracykliny lub u pacjentek, u których dalsze leczenie antracyklinami jest przeciwwskazane.

Capecitabinum Glenmark powinien być przepisywany tylko przez wykwalifikowanych lekarzy, doświadczonych w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Zaleca się staranne monitorowanie wszystkich pacjentów w czasie pierwszego cyklu leczenia.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawkowanie w monoterapii

W monoterapii zalecana dawka początkowa kapecytabiny w leczeniu uzupełniającym raka okrężnicy, raka jelita grubego z przerzutami oraz pacjentek z miejscowo zaawansowanym rakiem piersi lub rakiem piersi z przerzutami wynosi 1250 mg/m2 powierzchni ciała podawana 2 razy na dobę (rano i wieczorem; odpowiada to całkowitej dawce dobowej 2500 mg/m2) przez 14 dni z następującą po tym 7-dniową przerwą.

Leczenie uzupełniające pacjentów z rakiem okrężnicy w stadium III powinno być prowadzone przez okres 6 miesięcy.

Dawkowanie w leczeniu skojarzonym

W leczeniu skojarzonym zaleca się zmniejszenie dawki początkowej kapecytabiny do 800-1000 mg/m2 powierzchni ciała, podawanej 2 razy na dobę przez 14 dni z następującą po tym 7-dniową przerwą, lub do 625 mg/m2 powierzchni ciała podawanej 2 razy na dobę bez przerwy.

W przypadku leczenia skojarzonego z docetakselem pacjentek z rakiem piersi z przerzutami, zalecana dawka początkowa kapecytabiny wynosi 1250 mg/m2 powierzchni ciała 2 razy na dobę przez 14 dni a następnie 7-dniowa przerwa, a dawka docetakselu wynosi 75 mg/m2 powierzchni ciała w jednogodzinnym wlewie dożylnym powtarzanym co 3 tygodnie.

Dawkowanie kapecytabiny w zależności od powierzchni ciała
Powierzchnia ciała (m2) Dawka całkowita dobowa (mg) Liczba tabletek 150 mg i 500 mg na dawkę
<1,26 3000 0 x 150 mg + 3 x 500 mg
1,27-1,38 3300 1 x 150 mg + 3 x 500 mg
1,39-1,52 3600 2 x 150 mg + 3 x 500 mg
1,53-1,66 4000 0 x 150 mg + 4 x 500 mg
1,67-1,78 4300 1 x 150 mg + 4 x 500 mg
1,79-1,92 4600 2 x 150 mg + 4 x 500 mg
1,93-2,06 5000 0 x 150 mg + 5 x 500 mg
2,07-2,18 5300 1 x 150 mg + 5 x 500 mg
>2,19 5600 2 x 150 mg + 5 x 500 mg

Tabletki należy połknąć w całości, popijając wodą w ciągu 30 minut po posiłku. Tabletek produktu leczniczego nie należy rozkruszać ani przecinać.

Modyfikacje dawkowania

Działania toksyczne kapecytabiny można zmniejszyć poprzez zastosowanie leczenia objawowego i/lub dostosowanie dawkowania (przerwa w leczeniu lub zmniejszenie dawki). Jeżeli dawka została zmniejszona nie powinna być zwiększana w przebiegu dalszego leczenia.

W przypadku działań niepożądanych, które w opinii lekarza prowadzącego leczenie prawdopodobnie nie staną się poważnymi lub zagrażającymi życiu, np. nadmierne wypadanie włosów, zaburzenia smaku, zmiany w obrębie paznokci, leczenie może być kontynuowane tą samą dawką bez jej zmniejszania, czy też bez zastosowania przerwy w leczeniu.

Pacjentów przyjmujących kapecytabinę należy poinformować o konieczności natychmiastowego przerwania leczenia w przypadku pojawienia się objawów umiarkowanej lub ciężkiej toksyczności.

Schemat zmniejszania dawek kapecytabiny

Schemat zmniejszania dawek kapecytabiny (w cyklu 3-tygodniowym lub terapii ciągłej)
Poziom dawki Dawka (mg/m2)
Dawka początkowa 1250
Pierwsze zmniejszenie dawki 950
Drugie zmniejszenie dawki 750

Przeciwwskazania

Stosowanie kapecytabiny jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Wcześniejsze występowanie ciężkich i niespodziewanych działań niepożądanych po leczeniu fluoropirymidynami
  • Nadwrażliwość na kapecytabinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą lub fluorouracyl
  • Rozpoznany całkowity niedobór dehydrogenazy dihydropirymidynowej (DPD)
  • Okres ciąży i karmienia piersią
  • U pacjentów z ciężką leukopenią, neutropenią i trombocytopenią
  • U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby
  • U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min)
  • Niedawne lub jednoczesne leczenie brywudyną
  • Jeżeli istnieją przeciwwskazania do stosowania produktów leczniczych wykorzystywanych w leczeniu skojarzonym z kapecytabiną, wówczas takiego produktu leczniczego nie należy stosować

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Działania niepożądane ograniczające wielkość dawki

Do najczęstszych działań niepożądanych ograniczających wielkość dawki należą:

  • Biegunka
  • Ból brzucha
  • Nudności
  • Zapalenie jamy ustnej
  • Zespół ręka-stopa (skórna reakcja rąk i stóp, erytrodyzestezja dłoniowo-podeszwowa)

Większość działań niepożądanych jest odwracalna i nie wymaga stałego odstawienia produktu leczniczego, chociaż może być konieczne wstrzymanie podawania kolejnych dawek lub zmniejszenie dawki.

Biegunka

Pacjentów z ciężką biegunką należy dokładnie monitorować, a w przypadku odwodnienia, uzupełniać płyny i elektrolity. Można zastosować standardowe leczenie przeciwbiegunkowe (np. loperamid). W razie konieczności należy zastosować mniejszą dawkę.

Zespół ręka-stopa

Jeśli wystąpi zespół ręka-stopa 2. lub 3. stopnia podawanie kapecytabiny powinno zostać przerwane do czasu jego ustąpienia lub złagodzenia do stopnia 1. Po wystąpieniu zespołu ręka-stopa 3. stopnia, następne dawki kapecytabiny powinny być zmniejszone.

Kardiotoksyczność

Leczenie fluoropirymidynami wiąże się z toksycznym wpływem na serce i obejmuje takie jednostki kliniczne jak: zawał mięśnia sercowego, dławica piersiowa, zaburzenia rytmu serca, wstrząs kardiogenny, nagły zgon i zmiany w zapisie EKG (w tym bardzo rzadko występujące wydłużenia odstępu QT). Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z wywiadem obciążonym ciężką chorobą serca, arytmią lub chorobą wieńcową.

Zaburzenia czynności nerek

U pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny 30-50 ml/min) przed rozpoczęciem leczenia, wskazane jest obniżenie dawki kapecytabiny do 75% dawki początkowej 1250 mg/m2 powierzchni ciała.

Niedobór dehydrogenazy dihydropirymidynowej (DPD)

Aktywność DPD jest czynnikiem ograniczającym rozkładanie 5-fluorouracylu. W związku z tym, pacjenci z niedoborem DPD są narażeni na zwiększone ryzyko toksyczności zależnej od fluoropirymidyn. Przed rozpoczęciem leczenia kapecytabiną zaleca się przeprowadzenie badania fenotypu i/lub genotypu pacjenta.

Pacjenci w podeszłym wieku

U pacjentów w wieku ≥60 lat leczonych kapecytabiną w monoterapii oraz pacjentów leczonych kapecytabiną z docetakselem stwierdzono częstsze występowanie związanych z leczeniem działań niepożądanych o nasileniu 3. i 4. stopnia oraz związanych z leczeniem poważnych działań niepożądanych w porównaniu z grupą pacjentów w wieku <60 lat. Zaleca się uważne kontrolowanie przebiegu leczenia pacjentów w wieku ≥60 lat.

Warto zapamiętać
  • Kapecytabina może wywoływać ciężką biegunkę, która wymaga natychmiastowego leczenia i monitorowania stanu nawodnienia pacjenta.
  • Zespół ręka-stopa jest częstym działaniem niepożądanym, które może wymagać przerwania leczenia lub zmniejszenia dawki kapecytabiny.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Najważniejsze interakcje kapecytabiny z innymi lekami to:

  • Brywudyna - nie wolno stosować jednocześnie z kapecytabiną ze względu na ryzyko ciężkiej toksyczności
  • Warfaryna i inne leki przeciwzakrzepowe z grupy kumaryny - kapecytabina może nasilać ich działanie, wymagane jest monitorowanie INR
  • Fenytoina - kapecytabina może zwiększać stężenie fenytoiny w osoczu
  • Kwas folinowy - może nasilać toksyczność kapecytabiny
  • Allopurynol - może zmniejszać skuteczność kapecytabiny

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu kapecytabiny z lekami metabolizowanymi przez izoenzym CYP2C9 cytochromu P450.

Ciąża i karmienie piersią

Kapecytabina jest przeciwwskazana w okresie ciąży i karmienia piersią. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia i przez 6 miesięcy po jego zakończeniu. Mężczyźni leczeni kapecytabiną powinni stosować antykoncepcję przez 3 miesiące po zakończeniu leczenia.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane kapecytabiny to:

  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, nudności, wymioty, zapalenie jamy ustnej)
  • Zespół ręka-stopa
  • Zmęczenie
  • Jadłowstręt
  • Kardiotoksyczność
  • Neutropenia
  • Trombocytopenia

Częstość występowania działań niepożądanych zwiększa się u pacjentów w podeszłym wieku oraz u osób z zaburzeniami czynności nerek.

Przedawkowanie

Objawy ostrego przedawkowania obejmują: nudności, wymioty, biegunkę, zapalenie błon śluzowych, podrażnienie i krwawienie z przewodu pokarmowego, oraz zahamowanie czynności szpiku kostnego. Leczenie przedawkowania powinno obejmować typowe w takich przypadkach postępowanie, jak i leczenie podtrzymujące w celu ustąpienia objawów klinicznych oraz zapobiegania rozwojowi powikłań.

Mechanizm działania

Kapecytabina jest prolekiem, który ulega przekształceniu do aktywnego 5-fluorouracylu (5-FU) w tkankach guza. 5-FU hamuje syntezę DNA i RNA, co prowadzi do zaburzeń wzrostu i śmierci komórek nowotworowych. Efekt ten jest najsilniejszy w szybko dzielących się komórkach.

Skład

1 tabletka powlekana zawiera 150 mg lub 500 mg kapecytabiny.

Capecitabinum Glenmark jest skutecznym lekiem przeciwnowotworowym stosowanym w leczeniu różnych typów nowotworów. Wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjenta ze względu na możliwość wystąpienia poważnych działań niepożądanych. Kluczowe znaczenie ma dostosowanie dawki do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz szybka reakcja na objawy toksyczności.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.