Wyszukaj produkt

Capecitabine Glenmark

Capecitabine

tabl. powl.
150 mg
60 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
67,83
(1)
bezpł.
Capecitabine Glenmark
tabl. powl.
500 mg
120 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
452,20
(1)
bezpł.

Wskazania

Kapecytabina jest wskazana w:

  • Leczeniu uzupełniającym po operacji raka okrężnicy w stadium III (stadium C wg Dukesa)
  • Leczeniu chorych na raka jelita grubego i odbytnicy z przerzutami
  • Leczeniu pierwszego rzutu u chorych na zaawansowanego raka żołądka w skojarzeniu ze schematami zawierającymi pochodne platyny
  • Leczeniu pacjentek z miejscowo zaawansowanym rakiem piersi lub rakiem piersi z przerzutami po niepowodzeniu leczenia cytotoksycznego zawierającego antracykliny (w skojarzeniu z docetakselem)
  • Monoterapii pacjentek z miejscowo zaawansowanym lub rozsianym rakiem piersi po niepowodzeniu leczenia taksanami i schematami zawierającymi antracykliny lub u pacjentek, u których dalsze leczenie antracyklinami jest przeciwwskazane

Kapecytabina powinna być przepisywana wyłącznie przez odpowiednio wykwalifikowanych lekarzy, doświadczonych w stosowaniu przeciwnowotworowych produktów leczniczych.

Dawkowanie

Zaleca się staranne monitorowanie wszystkich pacjentów w czasie pierwszego cyklu leczenia. Leczenie należy przerwać w przypadku stwierdzenia postępu choroby lub wystąpienia objawów toksyczności, nie tolerowanych przez pacjenta.

Monoterapia

W monoterapii zalecana dawka początkowa kapecytabiny wynosi 1250 mg/m2 powierzchni ciała 2 razy na dobę (rano i wieczorem; odpowiada to całkowitej dawce dobowej 2500 mg/m2) przez 14 dni, a następnie 7-dniowa przerwa.

Leczenie skojarzone

W leczeniu skojarzonym zaleca się zmniejszenie dawki początkowej kapecytabiny do 800-1000 mg/m2 powierzchni ciała, przy podawaniu 2 razy na dobę przez 14 dni z następującą po tym 7-dniową przerwą, lub do 625 mg/m2 powierzchni ciała 2 razy na dobę przy podawaniu bez przerwy.

Standardowe i zmniejszone dawki kapecytabiny w zależności od powierzchni ciała
Powierzchnia ciała (m2) Pełna dawka (mg) Dawka zmniejszona o 25% (mg) Dawka zmniejszona o 50% (mg)
≤1,26 1500 1150 800
1,27 - 1,38 1650 1300 800
1,39 - 1,52 1800 1450 950
1,53 - 1,66 2000 1500 1000
1,67 - 1,78 2150 1650 1100
1,79 - 1,92 2300 1800 1150
1,93 - 2,06 2500 1950 1300
2,07 - 2,18 2650 2000 1350
≥2,19 2800 2150 1450

Dawki kapecytabiny należy modyfikować w zależności od indywidualnej tolerancji leczenia.

Dostosowanie dawkowania w trakcie leczenia

Działania toksyczne kapecytabiny mogą być zmniejszone poprzez leczenie objawowe i/lub dostosowanie dawkowania (przerwa w leczeniu lub zmniejszenie dawki). Dawki raz zmniejszonej nie należy zwiększać w przebiegu dalszego leczenia.

W przypadku objawów toksyczności, które w opinii lekarza prowadzącego leczenie, mają małe prawdopodobieństwo stania się ciężkimi lub zagrażającymi życiu (np. łysienie, zaburzenia smaku, zmiany w obrębie paznokci), leczenie może być kontynuowane w tej samej dawce bez jej zmniejszania czy też opóźniania podania leku.

Pacjentów przyjmujących kapecytabinę należy poinformować o konieczności natychmiastowego przerwania leczenia w razie wystąpienia objawów toksyczności o umiarkowanym lub dużym stopniu nasilenia.

Hematologia

Pacjentów z wyjściową liczbą neutrofili <1,5 x 109/l i/lub liczbą trombocytów <100 x 109/l nie należy leczyć kapecytabiną. Jeśli rutynowe badanie laboratoryjne dokonane w czasie trwania cyklu leczenia wykaże zmniejszenie liczby neutrofili poniżej 1,0 x 109/l lub zmniejszenie liczby płytek krwi poniżej 75 x 109/l leczenie kapecytabiną należy przerwać.

Przeciwwskazania

Kapecytabina jest przeciwwskazana w następujących przypadkach:

  • Ciężkie i nieoczekiwane reakcje na leczenie fluoropirymidynami w wywiadzie
  • Nadwrażliwość na kapecytabinę, fluorouracyl lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Znany niedobór dehydrogenazy dihydropirymidynowej (DPD)
  • Okres ciąży i laktacji
  • Ciężka leukopenia, neutropenia i trombocytopenia
  • Ciężka niewydolność wątroby
  • Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min)
  • Leczenie sorywudyną lub jej analogami np. brywudyną

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Do najczęstszych działań niepożądanych ograniczających wielkość dawki należą:

  • Biegunka
  • Bóle brzucha
  • Nudności
  • Zapalenie jamy ustnej
  • Zespół dłoniowo-podeszwowy (erytrodystezja dłoniowo-podeszwowa)

Większość działań niepożądanych jest odwracalna i nie wymaga stałego odstawienia leku, aczkolwiek podawanie kolejnych dawek może być wstrzymane lub dawki mogą być obniżone.

Pacjentów z ciężką biegunką należy dokładnie obserwować, a w przypadku odwodnienia, uzupełniać płyny i elektrolity. Może być stosowane standardowe leczenie przeciwbiegunkowe (np. loperamid).

Należy zapobiegać wystąpieniu odwodnienia albo je korygować, jeśli wystąpi. U pacjentów z jadłowstrętem, astenią, nudnościami, wymiotami lub biegunką odwodnienie może wystąpić w szybkim tempie.

W przypadku wystąpienia zespołu ręka-stopa stopnia 2. lub 3. podawanie kapecytabiny powinno zostać przerwane do czasu jego ustąpienia lub złagodzenia do stopnia 1. Po wystąpieniu zespołu ręka-stopa w stopniu 3, następne dawki leku powinny być obniżone.

Leczenie fluoropirymidynami wiąże się z toksycznym wpływem na serce i obejmuje takie jednostki kliniczne jak: zawał mięśnia sercowego, dławica piersiowa, zaburzenia rytmu serca, wstrząs kardiogenny, nagły zgon i zmiany w zapisie EKG (w tym bardzo rzadkie przypadki wydłużenia odstępu QT).

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z wywiadem obciążonym ciężką chorobą serca, arytmią, chorobą wieńcową.

Hipo- lub hiperkalcemię opisywano u pacjentów leczonych kapecytabiną, należy zachować ostrożność u tych pacjentów.

Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobami OUN, np.: w przypadku występowania przerzutów do OUN lub neuropatii.

Należy zachować ostrożność u pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniami elektrolitowymi, gdyż mogą one ulec nasileniu w czasie leczenia kapecytabiną.

Warto zapamiętać
  • Kapecytabina jest prekursorem 5-fluorouracylu (5-FU) i wymaga aktywacji enzymatycznej w organizmie.
  • Najczęstsze działania niepożądane to: biegunka, zespół dłoniowo-podeszwowy, nudności, wymioty i zmęczenie.

Interakcje

Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania kapecytabiny jednocześnie z:

  • Warfaryną i innymi pochodnymi kumaryny - może dojść do zaburzeń krzepnięcia i/lub krwawień
  • Fenytoiną - może dojść do zwiększenia stężenia fenytoiny w surowicy
  • Kwasem foliowym - może nasilać toksyczność kapecytabiny
  • Allopurinolem - może zmniejszać skuteczność kapecytabiny
  • Interferonem alfa - może zmniejszać maksymalną tolerowaną dawkę kapecytabiny

Kapecytabina jest przeciwwskazana w skojarzeniu z sorywudyną lub jej pochodnymi (np. brywudyną) ze względu na ryzyko ciężkiej toksyczności.

Ciąża i laktacja

Kapecytabina jest przeciwwskazana w okresie ciąży i karmienia piersią. Kobietom w wieku rozrodczym należy zalecać stosowanie skutecznej antykoncepcji w trakcie leczenia i przez 6 miesięcy po jego zakończeniu.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane kapecytabiny to:

  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, nudności, wymioty, ból brzucha, zapalenie jamy ustnej)
  • Zespół dłoniowo-podeszwowy
  • Zmęczenie
  • Jadłowstręt
  • Kardiotoksyczność
  • Nasilenie zaburzeń nerkowych u osób z wcześniej upośledzoną czynnością nerek
  • Zakrzepica/zatorowość

Częstość występowania działań niepożądanych zwiększa się u pacjentów w wieku ≥60 lat oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Przedawkowanie

Objawy ostrego przedawkowania obejmują: nudności, wymioty, biegunkę, zapalenie śluzówek, podrażnienie i krwawienie z przewodu pokarmowego, oraz zahamowanie czynności szpiku. Leczenie przedawkowania powinno obejmować typowe w takich przypadkach postępowanie polegające na zwalczaniu obserwowanych objawów klinicznych i zapobieganiu rozwojowi powikłań.

Mechanizm działania

Kapecytabina jest pozbawionym cytotoksyczności karbaminianem fluoropirymidyny, który działa jako doustny prekursor cytotoksycznej cząsteczki 5-FU. Kapecytabina jest aktywowana w procesie kilku reakcji enzymatycznych. Enzym odpowiedzialny za ostateczną konwersję do 5-FU, fosforylaza tymidynowa, obecna jest w tkankach guza, ale także występuje zwykle w prawidłowych tkankach, chociaż w niższym stężeniu.

Skład

1 tabletka powlekana zawiera 150 mg lub 500 mg kapecytabiny.

Kapecytabina jest skutecznym lekiem przeciwnowotworowym stosowanym w leczeniu różnych typów nowotworów. Wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjenta ze względu na potencjalne działania niepożądane i interakcje z innymi lekami. Decyzja o zastosowaniu kapecytabiny powinna być podejmowana indywidualnie dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę potencjalne korzyści i ryzyko związane z leczeniem.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.