Wyszukaj produkt

Calcium pantothenicum Jelfa

Calcium pantothenate

tabl.
100 mg
50 szt.
Doustnie
OTC
100%
8,26

Calcium pantothenicum Jelfa - Charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Calcium pantothenicum Jelfa jest wskazany w leczeniu i profilaktyce niedoborów kwasu pantotenowego w organizmie. Lek może być stosowany zarówno w celach terapeutycznych, jak i zapobiegawczych.

Kwas pantotenowy, jako składnik koenzymu A, odgrywa kluczową rolę w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów, co czyni go niezbędnym w procesach metabolicznych i regeneracyjnych organizmu.

Dawkowanie i sposób podawania

Zalecane dawkowanie, o ile lekarz nie zaleci inaczej, przedstawia się następująco:

Grupa wiekowa Dawkowanie
Dorośli 1-2 tabletki 2-3 razy na dobę
Dzieci od 4 lat 1 tabletka 2-4 razy na dobę

Tabela 1. Zalecane dawkowanie Calcium pantothenicum Jelfa

Przeciwwskazania

Stosowanie leku Calcium pantothenicum Jelfa jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną (pantotenian wapnia) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Calcium pantothenicum Jelfa u pacjentów z:

  • Hiperkalcemią
  • Kamicą nerkową
  • Zaburzeniami czynności nerek

W powyższych przypadkach nie należy przekraczać zalecanych dawek leku.

Ważna informacja dla pacjentów z nietolerancją cukrów: Produkt zawiera laktozę jednowodną. Pacjenci z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni stosować tego leku.

Warto zapamiętać
  • Calcium pantothenicum Jelfa zawiera pantotenian wapnia, który jest kluczowy dla metabolizmu i procesów regeneracyjnych organizmu.
  • Lek nie powinien być stosowany w dawkach większych niż zalecane, szczególnie u osób z hiperkalcemią, kamicą nerkową lub zaburzeniami czynności nerek.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Dotychczas nie stwierdzono interakcji Calcium pantothenicum Jelfa z innymi lekami. Jednakże, jak w przypadku każdego leku, należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Brak jest wystarczających danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania kwasu pantotenowego w okresie ciąży i podczas karmienia piersią. W związku z tym, decyzję o stosowaniu leku w tych okresach należy skonsultować z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko.

Działania niepożądane

Przy stosowaniu leku zgodnie z zalecanym dawkowaniem, nie zaobserwowano występowania działań niepożądanych. Niemniej jednak, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nietypowych objawów, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przedawkowanie

Kwas pantotenowy jest uważany za substancję o niskiej toksyczności. Jednakże, przyjęcie bardzo dużych dawek pantotenianu wapnia może prowadzić do hiperkalcemii, szczególnie u osób leczonych tiazydami. Jest to szczególnie istotne u pacjentów przyjmujących glikozydy naparstnicy, gdyż może zwiększyć ryzyko wystąpienia ich działania toksycznego.

Mechanizm działania

Calcium pantothenicum Jelfa zawiera pantotenian wapnia, który jest rozpuszczalną w wodzie solą kwasu pantotenowego (witaminy B5). Kwas pantotenowy, jako składnik koenzymu A, odgrywa kluczową rolę w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów. Jego działanie obejmuje:

  • Ułatwianie regeneracji skóry i nabłonków
  • Wpływ na wzrost włosów i paznokci
  • Działanie przeciwzapalne

Dzięki tym właściwościom, pantotenian wapnia jest stosowany zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce niedoboru witaminy B5 w organizmie.

Skład produktu

Substancją czynną leku jest pantotenian wapnia. Jedna tabletka zawiera 100 mg pantotenianu wapnia.

Calcium pantothenicum Jelfa, dzięki swojemu składowi i właściwościom, stanowi cenne uzupełnienie diety w przypadku niedoborów kwasu pantotenowego, wspierając prawidłowe funkcjonowanie organizmu na poziomie metabolicznym i regeneracyjnym.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).