Wyszukaj produkt

Caelyx®

Doxorubicin hydrochloride

inf. [konc. do przyg. roztw.]
2 mg/ml
1 fiol. 10 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
1550,63
(1)
bezpł.

Caelyx® - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Preparat Caelyx® jest wskazany w następujących przypadkach:

  • Monoterapia raka piersi z przerzutami u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem powikłań ze strony mięśnia sercowego
  • Leczenie zaawansowanego raka jajnika u pacjentek, u których chemioterapia I rzutu związkami platyny zakończyła się niepowodzeniem
  • Leczenie pacjentów z progresją szpiczaka mnogiego w terapii skojarzonej z bortezomibem, którzy wcześniej otrzymali co najmniej jeden rzut leczenia i którzy już zostali poddani transplantacji szpiku lub się do niej nie kwalifikują
  • Leczenie mięsaka Kaposiego (KS) w przebiegu AIDS u pacjentów z małą liczbą CD4 (<200 limfocytów CD4/mm3) ze znacznym zajęciem błon śluzowych, skóry lub narządów wewnętrznych

W przypadku mięsaka Kaposiego w przebiegu AIDS, preparat może być stosowany w chemioterapii pierwszego lub drugiego rzutu, gdy pomimo wcześniej stosowanej terapii skojarzonej złożonej z co najmniej dwóch spośród następujących leków: alkaloidów barwinka, bleomycyny i standardowej postaci farmaceutycznej doksorubicyny (lub innej antracykliny) obserwowano postęp choroby lub brak tolerancji.

Dawkowanie i sposób podawania

Caelyx® należy podawać wyłącznie pod nadzorem specjalisty onkologa z doświadczeniem w stosowaniu leków cytotoksycznych. Produkt wykazuje unikalne właściwości farmakokinetyczne i nie wolno go stosować zamiennie z innymi postaciami farmaceutycznymi chlorowodorku doksorubicyny.

Dawkowanie w poszczególnych wskazaniach:
Wskazanie Dawka Częstotliwość podawania
Rak piersi lub rak jajnika 50 mg/m2 pc. Co 4 tygodnie
Szpiczak mnogi 30 mg/m2 pc. W 4. dniu 3-tygodniowego cyklu leczenia bortezomibem
Mięsak Kaposiego w przebiegu AIDS 20 mg/m2 pc. Co 2-3 tygodnie

Leczenie należy kontynuować tak długo, jak długo utrzymuje się odpowiedź na leczenie i pacjent toleruje terapię.

Modyfikacja dawkowania:

W celu opanowania działań niepożądanych, takich jak erytrodyzestezja dłoniowo-podeszwowa (PPE), zapalenie jamy ustnej lub toksyczny wpływ na układ krwiotwórczy, dawka może być zmniejszona lub podana później. Szczegółowe wytyczne dotyczące modyfikacji dawkowania w zależności od stopnia nasilenia działań niepożądanych znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Okres karmienia piersią
  • Stosowanie w leczeniu mięsaka Kaposiego w przebiegu AIDS u pacjentów, którzy mogą być skutecznie leczeni terapią miejscową lub ogólną interferonem-alfa

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów:

  • Z chorobami serca
  • Z niewydolnością serca
  • Otrzymujących inne antracykliny
  • Po splenektomii
  • W wieku poniżej 18 lat
  • Z klirensem kreatyniny poniżej 30 ml/min

Konieczne jest regularne monitorowanie czynności serca, morfologii krwi oraz parametrów czynności wątroby. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z innymi cytostatykami ze względu na możliwość nasilenia toksyczności.

Warto zapamiętać
  • Caelyx® nie może być stosowany zamiennie z innymi postaciami farmaceutycznymi doksorubicyny ze względu na unikalny profil farmakokinetyczny.
  • Konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjenta pod kątem kardiotoksyczności, mielotoksyczności i innych działań niepożądanych.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Caelyx® może nasilać toksyczność innych cytostatyków, szczególnie ich działanie mielotoksyczne. Nasila również krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego wywołane cyklofosfamidem oraz hepatotoksyczność 6-merkaptopuryny.

Ciąża i laktacja

Stosowanie leku w ciąży jest dopuszczalne jedynie w sytuacji, gdy jego zastosowanie u matki jest bezwzględnie konieczne. Kobietom w wieku rozrodczym należy zalecić stosowanie skutecznej antykoncepcji w trakcie terapii oraz przez 6 miesięcy po jej zakończeniu. Lek jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Rumień dłoni i podeszew stóp (erytrodyzestezja dłoniowo-podeszwowa)
  • Zapalenie jamy ustnej
  • Mielotoksyczność (leukopenia, niedokrwistość, neutropenia, małopłytkowość)
  • Nudności i wymioty
  • Zmęczenie i osłabienie

Rzadziej występują reakcje alergiczne, zakażenia, zaburzenia ze strony układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Istnieje również ryzyko rozwoju wtórnych nowotworów, w tym ostrych białaczek szpikowych i zespołów mielodysplastycznych.

Mechanizm działania

Caelyx® zawiera chlorowodorek doksorubicyny w postaci pegylowanych liposomów. Doksorubicyna jest cytotoksycznym antybiotykiem antracyklinowym, który hamuje syntezę DNA, RNA i białek w komórkach nowotworowych. Pegylowane liposomy zapewniają wydłużony czas krążenia leku w organizmie, co wpływa na jego unikalny profil farmakokinetyczny.

Właściwości farmakokinetyczne

Caelyx® charakteryzuje się znacznie dłuższym czasem półtrwania (średnio 73,9 godziny) w porównaniu do standardowych preparatów doksorubicyny. Lek pozostaje głównie w objętości płynu naczyniowego, a jego klirens jest zależny od nośnika liposomalnego.

Przechowywanie

Preparat należy przechowywać w temperaturze 2-8°C (w lodówce). Nie zamrażać.

Stosowanie preparatu Caelyx® wymaga ścisłego nadzoru medycznego ze względu na jego potencjał terapeutyczny, ale także możliwe poważne działania niepożądane. Kluczowe jest indywidualne dostosowanie dawki i schematu leczenia do stanu pacjenta oraz regularnie monitorowanie jego odpowiedzi na terapię.


1) Chemioterapia
Załącznik: C.22.


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną bardzo silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.