Cabometyx
Cabozantinib
Cabometyx - informacje dla lekarza
Wskazania do stosowania
Cabometyx (kabozantynib) jest wskazany w leczeniu:
- Zaawansowanego raka nerkowokomórkowego (RCC):
- W monoterapii jako pierwsza linia leczenia u dorosłych pacjentów z grupy pośredniego lub niekorzystnego ryzyka
- W monoterapii u dorosłych pacjentów, u których uprzednio zastosowano terapię celowaną na czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF)
- W skojarzeniu z niwolumabem jako leczenie pierwszej linii u dorosłych pacjentów
- Raka wątrobowokomórkowego (HCC) w monoterapii u dorosłych uprzednio leczonych sorafenibem
- Miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego zróżnicowanego raka tarczycy (DTC) w monoterapii u dorosłych pacjentów z opornością na jod promieniotwórczy lub niekwalifikujących się do tej terapii, u których stwierdzono progresję choroby
Dawkowanie i sposób podawania
Zalecana dawka Cabometyx w RCC i HCC wynosi 60 mg raz na dobę. Leczenie należy kontynuować do utraty korzyści klinicznej lub wystąpienia nieakceptowalnej toksyczności.
Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Pacjenci powinni powstrzymać się od jedzenia przez co najmniej 2 godziny przed i 1 godzinę po przyjęciu leku.
Stopień działania niepożądanego | Zalecana modyfikacja dawki |
---|---|
Stopień 1 i 2 (tolerowane) | Zwykle nie wymaga modyfikacji |
Stopień 2 (nietolerowane) i 3 | Przerwać leczenie do ≤ stopnia 1, wznowić w zmniejszonej dawce |
Stopień 4 | Przerwać leczenie, wznowić w zmniejszonej dawce jeśli ustąpi do ≤ stopnia 1 |
Dawkę można zmniejszać kolejno do 40 mg na dobę i 20 mg na dobę. Przerwanie podawania zaleca się w przypadku toksyczności ≥ stopnia 3 lub nietolerowanej toksyczności stopnia 2.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy ściśle monitorować pacjentów, szczególnie w pierwszych 8 tygodniach leczenia, ze względu na możliwość wystąpienia wczesnych działań niepożądanych, takich jak:
- Perforacje i przetoki przewodu pokarmowego
- Zdarzenia zakrzepowo-zatorowe
- Krwotoki
- Powikłania gojenia ran
- Nadciśnienie tętnicze
- Erytrodyzestezja dłoniowo-podeszwowa
- Białkomocz
- Zespół odwracalnej tylnej leukoencefalopatii
Należy zachować ostrożność stosując kabozantynib u pacjentów z czynnikami ryzyka lub wywiadem w kierunku powyższych zdarzeń. Konieczne jest ścisłe monitorowanie i odpowiednie postępowanie w przypadku ich wystąpienia, włącznie z modyfikacją dawki lub przerwaniem leczenia.
Interakcje
Kabozantynib jest substratem CYP3A4. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu silnych inhibitorów lub induktorów CYP3A4. Kabozantynib może zwiększać stężenie w osoczu substratów P-gp.
Ciąża i laktacja
Stosowanie kabozantynibu w ciąży jest przeciwwskazane. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia i przez 4 miesiące po jego zakończeniu. Nie zaleca się karmienia piersią podczas leczenia i przez 4 miesiące po jego zakończeniu.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane (≥25% pacjentów) to: biegunka, zmęczenie, nudności, zmniejszenie łaknienia, erytrodyzestezja dłoniowo-podeszwowa, nadciśnienie tętnicze, wymioty, zmniejszenie masy ciała i zaparcia.
Najczęstsze poważne działania niepożądane to: ból brzucha, wysięk opłucnowy, biegunka i nudności.
Warto zapamiętać
- Cabometyx jest wskazany w leczeniu zaawansowanego raka nerkowokomórkowego, raka wątrobowokomórkowego oraz zróżnicowanego raka tarczycy.
- Konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjentów, szczególnie w pierwszych 8 tygodniach leczenia, ze względu na ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych.
Mechanizm działania
Kabozantynib jest inhibitorem wielu receptorów kinaz tyrozynowych (RTK) związanych ze wzrostem nowotworu i angiogenezą, w tym receptorów MET, VEGF, GAS6 (AXL), RET, ROS1, TYRO3, MER, KIT, TRKB, FLT3 i TIE-2.
Postać farmaceutyczna
Tabletki powlekane zawierające 20 mg, 40 mg lub 60 mg kabozantynibu w postaci (S)-jabłczanu.
Cabometyx jest skutecznym lekiem w terapii zaawansowanych nowotworów, jednak wymaga ścisłego monitorowania pacjenta ze względu na profil działań niepożądanych. Kluczowe jest dostosowywanie dawki i postępowanie zgodnie z zaleceniami w przypadku wystąpienia toksyczności.
Program lekowy: leczenie raka nerki
Program lekowy: leczenie pacjentów z postępującym, miejscowo zaawansowanym lub z przerzutami, zróżnicowanym (brodawkowatym/pęcherzykowym/oksyfilnym - z komórek Hürthle’a) rakiem tarczycy, opornym na leczenie jodem radioaktywnym